ads

انتقاد از نحوه انجام عملیات بر گروه داعش در شهر کابل

باشنده‌های شهر کابل می‌گویند که عملیات نیروهای امارت اسلامی در منطقه کارته سخی شهرکابل خسارات زیادی بر جا گذاشته است و استفاده از بشکه‌های پر از مواد انفجاری در این عملیات مردم را به وحشت انداخته است.

صمدعلی نوازش
13 اسد 1401
انتقاد از نحوه انجام عملیات بر گروه داعش در شهر کابل

اما مسئولان وزارت امور داخله می‌گویند که پس از پایان کامل عملیات، کمیسیونی تشکیل خواهد شد تا خسارات وارد شده را بررسی کند.

یک روز پس از این عملیات نیز تا فاصله‌های دوصد متری از حادثه فضای سکوت حاکم است.

نیروهای امارت اسلامی راه‌های منتهی به محل حادثه را مسدود کرده‌ و می‌گویند که هنوز عملیات پایان نیافته  است. کمی دورتر از محل حادثه حمید را می‌یابم که پشت به دیواری داده و به سوی محل حادثه نگاه می‌کند. وقتی نظرش را در مورد این رویداد می‌پرسم او می‌گوید:«حادثه دیروز بسیار وحشت‌ناک بود، مردم خیلی سراسیمه شده بودند، اگرچه تلفات جانی برای مردم نداشت؛ اما خسارات مالی آن زیاد است. در این رویداد از سلاح‌های سبک وسنگین و از بشکه‌های مواد انفجاری استفاده شد، راکت می‌زدند. بسیار یک روز وحشتناک بود.»

شبنم شهرزاد، یکی دیگر از باشنده‌گان شهر کابل، استفاده از بشکه‌های مواد انفجاری در عملیات روز گذشته را روش کاملا متفاوت در این عملیات توصیف می‌کند که به گفته او صدای بسیار ترس‌ناک داشت و کسانی را که در اطراف این حادثه بودند بسیار وحشت‌زده کرده بود:«خودم یکی از کسانی هستم که با شنیدن هر صدای انفجار سراسیمه می‌شدم، گاهی دهن کلکین می‌رفتم و گاهی از بالکن می‌دیدم که انفجار چگونه صورت گرفته و صداها مشابه به راکت، بمب و مواد جاسازی شده بودند. این رویدادها می‌تواند انسان‌ها را از لحاظ روحی بسیار آسیب بزند.»

در عین حال آگاهان نظامی روش این عملیات را زیر سوال می‌برند، آنان می‌گویند که در عملیات باید تمام جوانب احتیاط، به کار گرفته شده و تلاش شود که علاوه بر جلوگیری از تلفات ملکی از خسارات بیشتر نیز جلوگیری صورت گیرد.

یوسف امین زازی، آگاه امور نظامی می‌گوید که هنگام چنین عملیات‌ها، معلومات استخبارات در مورد افراد داخل خانه و تعداد آنان دقیق باشد تا کودکان و زنان به گروگان گرفته نشده باشد: «پس از ارزیابی همه‌جانبه از لوازم هم‌چون بمب‌های دودزا، گاز اشک‌آور و یا اسلحه دوربین دار برای از پا در آوردن افراد تروریستی کار گرفته می‌شود. استفاده از بشکه‌های مواد انفجاری و سلاح ثقیله در چنین عملیات غیر مسلکی است.»

با این همه بسم الله حبیب، معاون سخنگوی وزارت داخله به کلید می‌گوید که برای بررسی خسارات ناشی از  این عملیات، کمیسیونی تشکیل خواهد شد:«در عملیات روز گذشته در منطقه کارته سخی کابل، به تعداد چهار نفر از مخالفان نظام کشته و یک نفر آنان زنده دستگیر شده است. از نیروهای امنیتی یک پولیس زن به شهادت رسیده و همچنان یک مسئول امنیتی به شهادت رسیده است.»

گفتنی است که روز گذشته درگیری میان افراد مسلح و نیروهای امارت اسلامی در منطقه کارته‌سخی شهر کابل برای چند ساعت ادامه یافت که به گفته شاهدان عینی در آن از سلاح‌های سبک و سنگین کار گرفته می‌شد.

کلیدگروپ را در تویتر و فیس بوک دنبال کنید
طراحی و توسعه توسط تکشارک - Copyright © 2022

Copyright 2022 © TKG: A public media project of DHSA