ads

اعلان بیش از یک‌هزار بست خالی از سوی وزارت مالیه

وزارت مالیه روز چهارشنبه به تعداد یک‌هزار و 58  بست قراردادی ریاست عمومی عواید را در مرکز و ولایت‎های کشور، از طریق رقابت آزاد به اعلان گذاشته است.

سونا یوسفی
13 اسد 1401
اعلان بیش از یک‌هزار بست خالی از سوی وزارت مالیه

احمد ولی حقمل، سخنگوی وزارت مالیه می‎گوید که در استخدام افراد واجد شرایط برای این بست‌ها، شفافیت به‌طور کامل رعایت می‌شود.

 به گفته او، توانایی فرد از شرایط اساسی در پروسه استخدام این بست‎ها است:«بعد از ختم دوره اعلان، از متقاضیان امتحان کتبی وشفاهی گرفته می‎شود و افراد نظر به توانایی استخدام می‎شود.»

در همین‌حال، نصیر رشتیا یکی از کارشناسان اقتصادی با استقبال از این اقدام وزارت مالیه، می‎گوید که پس از تحولات اخیر در کشور تعداد زیاد مردم بی‎کار شده اند.

او می‌افزاید که نیاز است تا حکومت در کنار اعلان گذاشتن بست‌های دولتی، سکتورهای خصوصی را نیز برای جلب سرمایه گذاری‌های داخلی تشویق کند:«حکومت نمی‌تواند به تنهایی زمینه کار را به همه مردم فراهم کند، سکتورهای خصوصی هم می‌توانند در بخش‌های مختلف به مردم زمینه کار فراهم کند که نیاز به حمایت قوی از طرف حکومت دارد.»

در همین‌حال برخی از شهروندان کشور نیز با ابراز خرسندی از این اقدام وزارت مالیه، از حکومت می‌خواهند تا شایستگی را معیار قرار داده و افراد مسلکی را در بست‎های مربوطه استخدام کنند.

حفیظ خاوری، یکی از باشنده‌گان شهر کابل می‎گوید که مردم در صورتی از این پروسه استقبال خواهند کرد که روند استخدام بر اساس شایستگی صورت بگیرد:«اگر روابط  نسبت به استعداد ترجیح داده شود در آن‌صورت استعدادکشی شده و می تواند سبب عقده‌‌مندی میان داوطلبان شود. اما اگر بدون در نظرداشت روابط باشد، ما از آن استقبال می‎کنیم.»

از سویی‌هم رفیع الله خراسان نژاد، یکی از باشنده‌گان ولایت تخار می‎گوید که با درنظرداشت بحران بیکاری فعلی در کشور، حکومت باید زمینه‎های کاری بیشتری را فراهم کند:«در زون‎ها به‎همان اندازه که نفوس زیاد است به همان اندازه زمینه کار فراهم می‎باشد؛ اما در ولایت‌های دور دست زمینه کار فراهم نمی‎باشد و باید بست‎های بیشتر به اعلان داده می‎شد.»

این در حالی‌ست که حدود سه ماه قبل وزارت معارف نیز اعلام کرده بود که این وزارت هفت هزار بست معلمی و بست‌های پنجم و ششم را به رقابت آزاد می‌گذارد؛ اما تاکنون از سرنوشت این بست‌ها و استخدام خبری نیست.

 

کلیدگروپ را در تویتر و فیس بوک دنبال کنید
طراحی و توسعه توسط تکشارک - Copyright © 2022

Copyright 2022 © TKG: A public media project of DHSA