ads

ادامه تعطیلی مکتب‌های دخترانه؛ دانش آموزان در هرات خواستار بازگشایی مکاتب اند

دانش‌‌آموزان در ولایت هرات با تاکید بر این‌که آموزش از جمله حقوق اساسی هر شهروند است، از مسئولان امارت اسلامی می‌خواهند تا درهای مکتب‌های دخترانه را به ‌روی آنان باز کنند.

مرجان وفا
4 اسد 1401
ادامه تعطیلی مکتب‌های دخترانه؛ دانش آموزان در هرات خواستار بازگشایی مکاتب اند

به گفته این دانش‌ آموزان با ادامه تعطیلی مکتب‌ها، آنان بیش‌تر از پیش امید شان را از دست داده اند.

در عین‌حال، باشنده‌گان هرات نیز بر بازگشایی مکتب‌های دخترانه تاکید کرده و می‌گویند که فراگیری آموزش و تعلیم حق هر زن و مرد است و امارت اسلامی باید این حقوق انسانی را برای زنان و مردان یک‌سان تامین کند.

وحیده ساغری، یکی از معلمان مکتب می‌گوید که زنان باسواد می‌توانند، جامعه را با سواد سازند.

وی از مسئولان امارت اسلامی خواست تا درهای مکتب‌های دخترانه را به‌روی دانش‌آموزان باز کنند:«زن نیز مانند یک مرد نیاز به آموزش دارد و می‌تواند درس بخواند. من از تمامی مسئولان می‌خواهم که دروازه‌های مکتب‌ها را باز کنند و جامعه را به سو علم و دانش سوق دهند.»

در همین‌حال، کارشناسان اجتماعی نیز بسته ماندن مکتب‌های دخترانه را به ضرر نظام تعلیمی کشور می‌داند.

هما بارکزی، یکی از کارشناسان اجتماعی می‌گوید که زنان تحصیل کرده می‌توانند نقش بزرگی در با سواد ساختن اعضای خانواده داشته باشند:«حدود یک سال از بسته ماندن مکتب‌های دخترانه می‌‌گذرد و این مساله یک نوع بی‌باوری و ناامیدی نسبت به درس و زنده‌گی برای دختران ایجاد کرده است که اگر این روند ادامه پیدا کند ما شاهد یک عقب‌گرد بزرگی خواهیم بود.»

گفتنی است که بیش‌تر از 300 روز می‌شود که مکاتب دخترانه بالاتر از صنف ششم تعطیل اند و دختران اجازه رفتن به مکاتب را ندارند.

کلیدگروپ را در تویتر و فیس بوک دنبال کنید
طراحی و توسعه توسط تکشارک - Copyright © 2024

Copyright 2024 © TKG: A public media project of DHSA