ads

روز جهانی زنان بیوه؛ زنان بیوه در افغانستان در وضعیت دشوار بسر می‎‌برند

بیست‌وسوم جون بنام روز جهانی «زنان بیوه» نام‌گذاری شده است. این روز در حالی فرا می‌رسد که زنان بیوه در افغانستان در بدترین شرایط به‌سر می‌برند.

سونا مجید
2 سرطان 1401
روز جهانی زنان بیوه؛ زنان بیوه در افغانستان در وضعیت دشوار بسر می‎‌برند

این زنان از حکومت می‌خواهند که مراجع رسیده‌گی به شکایات شان را دوباره فعال ساخته و زمینه کار را برای آنان فراهم سازد.

منظور از نام‌گذاری این روز از سوی سازمان ملل، جلب توجه سازمان‌های امداد رسان به زنان بی‌سرپرستی است که در فقر، محرومیت و مشکلات زیادی بسر می برند.

اما ام‌سال روز جهانی زنان بیوه در حالی فرا می‌رسد که زنان بیوه‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎ی افغان با کودکان یتیم خود در بدترین وضعیت زندگی به‎سر می‎برند.

این زنان که همسران شان را بنابر دلایل مختلف از دست داده اند، می‎گویند که وضع محدودیت‌های کاری و اجتماعی، نبود مراجع مشخص رسیده‌گی به مشکلات شان و فشارهای روحی، آنان را بیشتر از قبل در وضعیت دشوار قرار داده است.

رحیمه که مادر سه دختر و یک پسر است، چهره‌ی آشفته و نگاه‌های گرفته‌اش داستان تلخ زندگی او را بیان می‎کند. وی سال‌ها پیش شوهرش را در جنگ‎ از دست داده و بعد از آن بار سنگین مسئولیت چهار فرزندش بر شانه‌های او افتاده است.

رحیمه، بیشتر سال‌های عمرش را در لحاف دوزی در خانه‌های مردم در بدل 50 افغانی سپری کرده است و با، نوک سوزن‎ شکم فرزندان‎ش را سیر کرده است:«مشکلات اقتصادی داشتم درس‌های اولادهایم نیمه باقی ماند، آنان نتوانستند درس بخوانند و دخترانم را به شوهر دادم چون  پدر نداشتند و من به تنهایی نمی‎توانستم خرج آنان را پوره کنم.»

 زرمینه یکی دیگر از زنانی‌که سرپرستی خانواده‌اش را برعهده دارد، در حالی‌که بغض گلویش مجال سخن گفتن از وی را گرفته، از رنج‌های می‌گوید که پس از درگذشت شوهرش متحمل شده است:«برای این‌که با اولادهایم زندگی کنم، ‎سال‌ها رنج محرومیت خانواده‎گی و اجتماعی را تحمل کردم، مریض بودم حویلی خود را فروختم وعملیات شدم.»

در همین‌حال، مفتی فیصل رئیس شهدا ومعلولین ولایت کابل، عامل اساسی بیوه شدن زنان را جنگ و نا امنی خوانده و می‌افزاید که این اداره مرحله ثبت‌نام زنان بیوه را آغاز کرده است.

به گفته او، این روند جریان دارد و تا کنون 150 هزار زن بیوه و اطفال یتیم نزد این ریاست به ثبت رسیده است:«ما برای زنان بیوه که نام شان در دفتر شهدا و معلولین ثبت است معاش می‌دهیم و در همین نزدیکی‌ها به آنان معاشات شش ماهه یا سه ماهه شان پرداخت خواهد شد.»

زنان بیوه که اکثریت شان سرپرستی خانواده‌های شان را نیز برعهده دارند، از حکومت می‌خواهند تا زمینه‌ی کار را برای شان مساعد سازد.

 

کلیدگروپ را در تویتر و فیس بوک دنبال کنید
طراحی و توسعه توسط تکشارک - Copyright © 2022

Copyright 2022 © TKG: A public media project of DHSA