ads

افزایش حاصلات میوه در ولایت‌های شمال‌شرقی؛ باغداران از نبود بازار داخلی شکایت دارند

باغداران در ولایت‌های شمال‌شرقی، مانند کندز، بغلان و تخار می‌گویند که ام‌سال حاصلات میوه‌جات و فرآورده‌های زراعتی شان را به دور از درگیری و جنگ توانستند جمع‌آوری کنند؛ اما نبود بازار داخلی برای فروش، آنان را متضرر کرده است.

عتیق‌الله رحیمی
2 سرطان 1401
افزایش حاصلات میوه در ولایت‌های شمال‌شرقی؛ باغداران از نبود بازار داخلی شکایت دارند

در همین‌حال مسئولان ریاست زراعت در زون شمال‌شرق کشور نیز می‌گویند که حاصلات میوه‌ها نسبت به سال‌های گذشته افزایش یافته است.

مولوی امان‌الله حسن، رئیس زراعت و مالداری کندز به کلید می‌گوید که محصولات باغداران در این ولایت، 20 درصد نسبت به‌ سال‌های گذشته افزایش یافته است:«در کندز سردخانه معیاری میوه‌جات وجود ندارد، ریاست زراعت قرار است پس از عیدقربان یک سردخانه‌ای بزرگ را افتتاح کند که با ساخت آن مشکلات عمده باغداران حل می‎‌شود.»

در عین‌حال محراب‌الدین بلال، رئیس زراعت ولایت بغلان، علت اصلی افزایش حاصلات میوه‌جات در این ولایت را آشنایی باغداران با شیوه‌های جدید زراعتی و از بین بردن مرض و آفات درختان می‌داند:«حاصلان میوه‌های امسال 30 درصد افزایش یافته است؛ اما متاسفانه سردخانه معیاری در این ولایت، برای نگهداری میوه‌ها وجود ندارد.»

رحیم‌الله احدی رئیس زراعت و مالداری ولایت تخار نیز از افزایش 80 درصدی حاصلات میوه در این ولایت خبر می‌دهد.

از سوی هم باغداران در ولایت‌هایی شمال‌شرقی کشور با ابراز نگرانی از نبود بازار داخلی برای فروش از دولت می‌خواهند تا برای آنان ادویه ضد آفات و کود کیماوی کمک کنند تا بتواند حاصلات بهتری بدست آورند.

مسئولان اتاق‌های تجارت در زون شمال‌شرق کشور می‌گویند که میوه‌های تازه این ولایت‌ها تنها در بازارهای داخلی به‌فروش می‌رسد.

عبدالمتین یوسفزی سرپرست اتاق‌های تجارت ولایت کندز به کلید گفت که نبود سردخانه‌های معیاری سبب شده تا میوه‌ها به‌صورت یکباره‌گی به بازار عرضه شود که این امر سبب پائین آمدن قیمت‌ها و فاسد شدن میوه‌ها می‌شود:«صادرات خارجی نداریم، مشکل این است که در چهار ولایت سردخانه معیاری نداریم، نگهداری میوه‌ها مشکل است، اگر میوه‌ها پس از رسیدن به سردخانه‌ها نگهداری شود، می‌توانیم در زمان مناسب به بیرون از کشور صادر کنیم.»

گفتنی است که مسئولان اتاق‌های تجارت، ولایت‌های بغلان و تخار نیز نبود سردخانه را از عمده‌ترین مشکلات باغداران در این ولایت‌ها می‌دانند.

به گفته آنان به‌دلیل نبود سردخانه، باغداران نمی‌توانند میوه‌ها را بیشتر نگهداری کنند و به همین‌دلیل به نرخ ارزان به بازار عرضه می‌کنند.

کلیدگروپ را در تویتر و فیس بوک دنبال کنید
طراحی و توسعه توسط تکشارک - Copyright © 2023

Copyright 2022 © TKG: A public media project of DHSA