ads

گفت‌وگو برای حل اختلاف‌های سرحدی میان ایران و افغانستان؛ ‌وضعیت به‌حالت عادی برگشته است

مقام‌های وزارت دفاع ملی در دیدار با معاون سفارت ایران در کابل، در مورد رویدادهای اخیر در سرحد دوغارون-اسلام‌قلعه، گفت‌وگو کرده و هردو طرف توافق کرده اند که به‌هدف تامین بهتر امنیت سرحدات، در آینده نزدیک، نشستی را در سرحد مشترک، برگزار کنند.

منصور یوسف‌زی
7 ثور 1401
گفت‌وگو برای حل اختلاف‌های سرحدی میان ایران و افغانستان؛ ‌وضعیت به‌حالت عادی برگشته است

با این حال بلال کریمی، معاون سخنگوی امارت اسلامی می‌گوید، وضعیت در سرحد میان افغانستان و ایران به حالت عادی برگشته و هر دو طرف تلاش می‌کنند تا مشکلات موجود را از راه‌ گفت‌وگو حل کنند.

وزارت دفاع ملی با نشر اعلامیه‌ی گفته است که در دیدار میان معاون سفارت ایران در کابل و مقام‌های وزارت دفاع ملی، دو طرف توافق کرده اند که به‌هدف تامین بهتر امنیت سرحدات، در آینده نزدیک، نشستی را در سرحد مشترک، برگزار کنند.

از سویی هم، هیئت‌های افغان و ایرانی اطمینان داده اند که در آینده، از وقوع سوءتفاهم‌ها که باعث اختلاف‌ها می‌شود، جلوگیری خواهند کرد.

مقام‌های هر دو کشور بر برگزاری نشست دوجانبه در حالی توافق کرده‌اند که گزارش‌ها و ویدیوهای اخیر نشان می‌دهد که شماری زیادی از نیروهای ایران در سرحد با افغانستان مستقر شده‌اند.

بلال کریمی، معاون سخنگوی امارت اسلامی میگوید، وضعیت در سرحد میان افغانستان و ایران به حالت عادی برگشته و هر دو طرف تلاش می‌کنند تا مشکلات موجود را از راه‌ گفت‌وگو حل کنند.

کریمی افزود:«مشکلاتی که به سطح محلی در امتداد سرحد با ایران پیش آمده بود، با تفاهم هر دو طرف حل شده‌است، چند روز پیش نیز برخی مشکلات پیش شد و تاثیر بر رفت‌وآمد نیز گذاشت، حال وضعیت نورمال است و هر دو طرف تلاش‌ می‌کنند تا وضعیت را تحت کنترول داشته باشند.»

با این‌حال شماری از کارشناسان نیز بر حل مشکلات موجود سرحدی از راه گفت‌وگو تاکید می‌ورزند.

مقصود حسن‌زاده، کارشناس روابط بین‌الملل به رادیو کلید میگوید، ادامه‌ی وضعیت جاری در امتداد سرحد میان ایران و افغانستان عواقب منفی برای هر دو کشور  درپی خواهد داشت.

او می‌افزاید، مقام‌های هر دو کشور باید تمام مسایل و مشکلات را از راه گفت‌وگو حل کنند:«ایران و افغانستان باید تمام مشکلات و مسایل شان را از راه گفت‌وگو حل کنند و نیروهای سرحدی هر دو کشور هم نباید زود دست به ماشه شوند، ما شاهد بودیم که در این اواخر هر دو طرف چندین بار باهم درگیر شدند.»

با این همه روح‌الله هوتک، یکی از کارشناسان سیاسی به رادیو کلید میگوید، اظهارات اخیر امریکا در رابطه به وضعیت اقلیت‌های مذهبی و اقدامات‌ کشورهای همسایه بخاطر جنگ‌ نیابتی، باعث ایجاد تنش‌های سرحدی شده‌است.

وی می‌افزاید، امارت اسلامی باید اجازه ندهد تا خاک افغانستان علیه کشورهای دیگر استفاده شود، تا برای هیچ کشوری بهانه باقی نماند:«امارت اسلامی باید با زیرکانه تلاش کند تا جغرافیای افغانستان بر ضد هیچ کشوری استفاده نشود و به تمام تعهدات خود نیز عمل کنند، تا هیچ کشوری احساس نکند که تهدیدی از خاک افغانستان متوجه آنان است.»

بر اساس گزارش‌ها، چند روز پیش نیروهای امارت اسلامی یک موتر نیروهای سرحدی ایران را با پنج سرنشین آن که وارد خاک افغانستان شده بودند، توقیف کردند.

اما مقام‌های ایرانی با رد این ادعا گفته‌اند که نیروهای امارت اسلامی، می‌خواستند در منطقه سرحدی یک سرک اعمار کنند که با واکنش نیروهای این کشور مواجه شدند.

 

کلیدگروپ را در تویتر و فیس بوک دنبال کنید
طراحی و توسعه توسط تکشارک - Copyright © 2022

Copyright 2022 © TKG: A public media project of DHSA