ads

افزایش موارد ابتلا به ویروس کرونا در هرات

مسئولان صحی در ولایت هرات می‌گویند که طی روزهای اخیر موارد ابتلا به ویروس کرونا در ولایت هرات، افزایش یافته است.

سیدعارف قتالی
2 قوس 1400
افزایش موارد ابتلا به ویروس کرونا در هرات

داکتر احمد، امیرنژاد مسئول سروی در ریاست صحت عامه هرات می‌گوید، روزانه به تعداد ۷۰ تا ۸۰ نفر در مرکز تشخیص واقعات کرونا، آزمایش می‌دهند که ۱۳ درصد واقعات آن مثبت ارزیابی می‌شود.

به گفته او تا دو هفته پیش میزان مراجعین به این مرکز در هفته به ۵۰۰ نفر می‌رسید، اما در هفته‌ی گذشته ۶۷۰ نفر برای آزمایش کرونا، مراجعه کرده‌اند.

آقای امیرنژاد بیان می‌دارد که آنان روزانه تا سه مورد فوتی، در هفته ۱۳ مورد و طی یک ماه اخیر ۶۰ مورد فوتی را از اثر ابتلا به کرونا، به ثبت رسانیده‌اند.

افزایش موارد ابتلا به کرونا در هرات نشان می‌دهد که این ولایت موج سوم این ویروس را پشت سر گذاشته و در معرض موج چهارم قرا گرفته است.

با اینکه این روزها موارد مبتلا به کرونا درهرات در حال افزایش است، اما کمبود امکانات برای مقابله با این ویروس، باعث نگرانی شده است.

درهمین حال مسئول سروی ریاست صحت عامه هرات می‌گوید، یکی از شفاخانه‌های کووید- ۱۹ در این ولایت که دارای ۱۰۰ بستر می‌باشد، به‌دلیل عدم حمایت مئوسسات، به احتمال قوی تا چند روز آینده از فعالیت خواهد ماند.

با توقف فعالیت این شفاخانه تنها شفاخانه‌ی که دربخش کووید- ۱۹ درهرات فعالیت خواهد داشت، شفاخانه شهید رازی است؛ شفاخانه‌ی که به گفتهء مسئولان صحت عامه‌ی هرات تنها ظرفیت ۳۰ بستر را دارد.

با آنکه امکانات مقابله با این ویروس در هرات، کمتر شده است، اما مسئولان در سطح رهبری ریاست صحت عامه این ولایت می‌گویند، آنان برای مقابله با موج چهارم این ویروس، آمادگی دارند.

داکترمحمدآصف کبیر معاون ریاست صحت عامه هرات می‌گوید، در حال حاضر نگرانی کمبود آکسیجن وجود ندارند و درکنار آن، آنان تلاش دارند تا ظرفیت شفاخانه شهید رازی را به ۱۳۰ بستر ارتقاء دهند.

یکی از دلایل اصلی افزایش بیماری کرونا بی تفاوتی شهروندان، در برابر این ویروس، خوانده شده است.

شماری از باشنده‌گان هرات از کسانی که در برابر این ویروس بی تفاوتی می‌کنند می‌خواهند که کرونا را جدی بگیرند.

هرات ولایتی است که نخستین مورد مثبت ویروس کرونا در افغانستان، در آنجا شناسایی شد.

داکتران و مسئولان صحی در هرات هشدار می‌دهند، اگر در فصل سرما باشنده‌گان این ولایت کرونا را جدی نگیرند، انتظار فاجعه و تلفات انسانی را داشته باشند.

کلیدگروپ را در تویتر و فیس بوک دنبال کنید
طراحی و توسعه توسط تکشارک - Copyright © 2022

Copyright 2022 © TKG: A public media project of DHSA