ads

کشورهای اشتراک‌کننده‌ی نشست ژنوا از ادامه کمک‌ها برای افغانستان خبر داده‌اند

همزمان با ادامه‌ی نگرانی‌ها مبنی بر رکود اقتصادی در افغانستان، کشورهای اشتراک‌کننده‌ی نشست ژنوا از ادامه کمک‌ها برای افغانستان خبر داده است.

محمد فصیح متوکل
23 سنبله 1400
کشورهای اشتراک‌کننده‌ی نشست ژنوا از ادامه کمک‌ها برای افغانستان خبر داده‌اند

اشتراک‌کننده‌گان نشست اضطراری ژنوای سویس، تعهد سپردند که کمک‌های بشری به‌ارزش 1.2 میلیارد دالر امریکایی را به افغانستان فراهم خواهند ساخت.

پیش از این، شماری از نهادهای بین‌المللی نگرانی کرده بودند که به زودی فقر و کمبود موادغذایی دامن‌گیر مردم افغانستان خواهد شد.

با این حال،  نشست ژنوا عصر دوشنبه به‌وقت کابل، از سوی سازمان ملل متحد به هدف جمع‌آوری بیش از 600 میلیون دالر کمک‌ بشری برای مردم افغانستان، برگزار گردیده بود.

لیندا توماس گرینفیلد؛ نماینده امریکا در سازمان ملل، در این نشست گفت که امریکا به‌ارزش 64 میلیون دالر کمک به افغانستان فراهم می‌سازد.

با این حال، آگاهان سیاسی و اقتصادی به این باور اند که در صورت  فراهم‌سازی شاخص‌های جهانی از سوی طالبان این کمک ها ادامه خواهد یافت.

سیدناصر موسوی آگاه روابط بین‌الملل می‌گوید که در نشست ژنوا مشخص شد که جامعه جهانی متعهد به ادامه‌ی کمک‌ها برای مردم افغانستان اند.

به گفته وی، پیام واضح این کمک‌ها، این بود که در صورت طالبان خواست جامعه جهانی را فراهم کند، این کمک‌ها افزایش خواهد یافت.در همین حال، هایکو ماس؛ وزیر امور خارجه آلمان، در نشست اضطراری سازمان ملل متحد، تهیه کمک‌های بشردوستانه به افغانستان را وظیفه اخلاقی جامعه جهانی خواند.

از سوی دیگر، امید حیران، آگاه اقتصادی می‌گوید که طالبان شانس دارند تا از تجربه‌ی شکست کمک‌ها استفاده کند.

به گفته‌ی وی، این کمک‌ها یک دست‌آورد مهم، هرجند ناکافی برای مردم افغانستان بوده‌است.

گفتنی‌ست که پیش از این، چین نیز اعلام کرده بود که مواد غذایی و طبی به‌ ارزش نزدیک به 31 میلیون دالر، به افغانستان کمک می‌کند.

از سوی دیگر، محموله‌ی کمک‌های بشردوستانه ازبیکستان به مقدار 1300 تن شامل مواد غذایی، دوا و البسه به روز سه شنبه وارد کشور شده و به مقامات امارت تسلیم داده شد.

این نشست در حالی برگزار گردید که بر اساس نظرسنجی‌های سازمان ملل متحد، حدود 93 درصد مردم افغانستان، غذای کافی ندارند که دلیل عمده آن، نبود پول برای تهیه آن است.

 

کلیدگروپ را در تویتر و فیس بوک دنبال کنید
طراحی و توسعه توسط تکشارک - Copyright © 2021

Copyright 2020 © TKG: A public media project of DHSA