ads

همزمان با ۵۸۰سالروز تولد امیر علی شیرنوایی، سیمینار بین‌المللی بازخوانی اندیشه‌های وی در هرات راه‌اندازی گردید

این سیمینار علمی با حضور نماینده‌ی خاص کشور ازبکستان، مقام‌های حکومت مرکزی و محلی و اشتراک هزاران تن از اقشار مختلف برگزار شد.

مهرو سروری
18 حمل 1400
همزمان با ۵۸۰سالروز تولد امیر علی شیرنوایی، سیمینار بین‌المللی بازخوانی اندیشه‌های وی در  هرات راه‌اندازی گردید

در سیمینار بین‌المللی بازخوانی از اندیشه‌های امیر علی شیرنوایی، رییس جمهور غنی در یک پیام ویدیویی ارزش‌های فرهنگ را در فضای عاری از خشونت، همدیگر پذیری و همکاری‌های منطقه‌ای مهم عنوان نمود.

طاهر زهیر، سرپرست وزارت اطلاعات و فرهنگ کشور نیز در این نشست، امیر علی شیر نوایی را شاعر، عارف و صوفی تاثیر گذار در تاریخ افغانستان عنوان نموده و هدف از راه‌اندازی سیمینار بین‌المللی بازخوانی اندیشه‌های نوایی را، احیای شکوه و معنویت گذشته افغانستان گفته که نیاز به مرور و بازخوانی دارد.

در این نشست، سرپرست وزارت اطلاعات و فرهنگ کشور، ساخت موزیم دوره‌ی تیموریان و ساخت کتاب‌خانه‌ی بزرگ با ظرفیت میلیون‌ها جلد کتاب در ولایت هرات را به عنوان دو پیشنهاد عمده از نماینده‌ی کشور ازبکستان و کشورهای منطقه به منظور احیای گذشته و تقویت روابط کشورها مطرح کرد.

از طرفی هم، پیام شوکت میرضیایوف، رییس جمهور ازبکستان نیز توسط عصمت ارگشوف، نماینده خاص رییس جمهور آن کشور  به خوانش گرفته شد که در آن بر حفظ و تقویت روابط دوستانه ازبکستان و افغانستان تاکید صورت گرفته است.

نماینده‌ی خاص رییس جمهور ازبکستان، گنجینه خمسه‌ی اثر امیر علی شیرنوایی که به زبان ازبکی ترجمه گردیده بود را به نماینده‌ی رییس جمهور تقدیم نموده افزود: بیش از هزاران جلد این کتاب به  منظور تقویت همکاری و دوستی این دوکشور به مردم افغانستان تقدیم خواهد شد.

 از سویی هم، برخی از استادان پوهنتون و فرهنگیان ولایت هرات، با انتقاد از کم‌توجهی‌ها برای برگزاری همایش‌ها و امثال آن به منظور یادبود از امیر علی شیر نوایی و آثار او،  وی را یک شخصیت چند بعدی و نقطه اتحاد و وصل کشورهای منطقه عنوان می‌کنند.

گفتنی‌ست امیر علی‌شیرنوایی، یکی از شعرای نامدار دوره‌ی تیموریان در قرن نهم هجری شمسی بوده که در اوایل قرن دهم وفات کرد.

 از سویی هم، مسوولان وزارت اطلاعات و فرهنگ کشور، از روی دست‌گرفتن ۱۰۰ برنامه‌ی فرهنگی در سال ۱۴۰۰ نیز خبر داده‌اند.

 

کلیدگروپ را در تویتر و فیس بوک دنبال کنید
طراحی و توسعه توسط تکشارک - Copyright © 2021

Copyright 2020 © TKG: A public media project of DHSA