ads

شیوع نوع جهش‌یافته‌ی کرونا

با آن‌که گزارش‌ها از انتشار نوع جهش‌یافته‌ی ویروس کرونا هنوزهم در سطح منطقه و کشورهای نزدیک به افغانستان وجود دارد، تدابیر صحی از سوی مردم و نهادها، جدی گرفته نمی‌شوند.

کلید
11 حمل 1400
شیوع نوع جهش‌یافته‌ی کرونا

اگر این بی‌تفاوتی‌ها ادامه پیدا کنند، عواقب ناگواری خواهد داشت.
این مساله از آن جهت نسبت به گذشته نگران‌کننده‌است که وزارت صحت عامه‌ی کشور در هر 24 ساعت از سطح نسبتاً بلند ابتلا و تلفات ناشی از ویروس کرونا در مرکز و ولایات خبر می‌دهد.
وزارت صحت عامه می‌گوید که در بیست و چهار ساعت گذشته 70 تن به این ویروس مبتلا گردیده و هشت تن از اثر آن جان باخته‌اند. با این حال رقم مجموعی مبتلایان به ویروس کرونا در افغانستان به 56 هزار و 454 تن می‌رسد.
چنان‌که دیده می‌شود مردم، کرونا را نادیده می‌گیرند.
هنوزهم بدون آن‌که تدابیر صحی در نظر گرفته شود، محافل خوشی در هوتل‌ها برگزار می‌شود؛ اما این نگرانی اکنون که دروازه‌های مکاتب و پوهنتون‌ها نیز باز گردیده، بیش‌تر از پیش احساس می‌گردد.
دیده می‌شود که مردم نه فاصله‌هایی فزیکی را مراعات می‌کنند، نه ماسک می‌زنند و نه هم سایر شرایط صحی را در نظر می‌گیرند.
با وجود آن‌که تلاش‌های وزارت صحت عامه از ابتدای شیوع ویروس کرونا در کشور قابل ستایش است؛ اما در این اواخر سطح آگاهی‌دهی‌ از سوی وزارت، خیلی پایین بوده که این خود می‌تواند سطح عدم رعایت تدابیر صحی را از سوی مردم بلند ببرد و باعث شیوع بیش‌تر این بیماری شود.
چنان‌که گفته شد، در کنار گشت‌وگذار بیش از حد مردم در بازارها و تجمع شان در هوتل‌ها، گسترش کرونا و به خصوص نوع جهش‌یافته‌ی آن در مکاتب و موسسات تحصیلی دولتی و خصوصی نگران‌کننده‌است، ایجاب می‌کند که حکومت در مکان‌های علمی و آموزشی تدابیر صحی را الزامی نماید.
همین اکنون دیده می‌شود که در موسسات تحصیلی، فاصله‌ میان افراد و تدابیر صحی، آن‌گونه که لازم است در نظر گرفته نمی‌شود.
اگر حکومت و نهادهای مربوط، به این مساله توجه جدی ننمایند، دور به نظر نمی‌رسد که سطح ابتلا به این ویروس بیش‌تر گردد.

کلیدگروپ را در تویتر و فیس بوک دنبال کنید
طراحی و توسعه توسط تکشارک - Copyright © 2021

Copyright 2020 © TKG: A public media project of DHSA