ads

آگاهان: آغاز دوباره گفت‌وگوهای صلح، ناممکن شده است

در حالی‌که نزدیک به‌یک سال از امضای توافق‌نامه صلح میان طالبان و امریکا می‌گذرد، اما این توافق‌نامه، هیچ‌تاثیری روی وضعیت جنگ و صلح در افغانستان نداشته است.

نویسنده: مقدس هاشمی
28 دلو 1399
آگاهان: آغاز دوباره گفت‌وگوهای صلح، ناممکن شده است

به باور حکومت افغانستان، پس از امضای توافق‌نامه صلح امریکا و طالبان، نه تنها خشونت‌ها از سوی طالبان کاهش نیافته، بل‌که افزایش چشم‌گیر داشته است.
پیش از این مشاور شورای امنیت ملی گفته بود، زمستان کنونی، صد برابر خشونت‌بارتر نسبت به زمستان‌های گذشته می‌باشد که عامل 98 درصد آن گروه طالبان است.
با این حال، حکومت جدید امریکا به رهبری جوبایدن، اعلام کرده که توافق نامه صلح این کشور با طالبان را بازنگری می‌کند.
از سویی هم، تحلیلگران سیاسی به این باورند که ماده‌های شامل توافق‌نامه صلح امریکا و طالبان، تحت تاثیر اداره جدید جوبایدن قرار گفته است.
سیدناصر موسوی؛ آگاه امور سیاسی می‌گوید، تا زمانی‌که پالیسی امریکا در قبال صلح روشن نشود، ممکن نیست، مذاکرات دوحه از سر گرفته شود.
در همین حال فریدسیلانی؛ دیگر تحلیلگر سیاسی می‌گوید که آغاز دوباره گفت‌وگوهای صلح، ناممکن شده و دولت امریکا نیز علاقمند شروع دوباره آن نیست.
به گفته وی، طالبان نیز از امریکا نا امید شده‌اند.
این در حالی‌ست که پس از امضای توافق‌نامه صلح میان امریکا و طالبان، هیچ سرباز امریکایی در افغانستان کشته نشده است، اما هزاران تن از نظامیان افغان و افراد ملکی، کشته و یا زخمی شده‌اند.

کلیدگروپ را در تویتر و فیس بوک دنبال کنید
طراحی و توسعه توسط تکشارک - Copyright © 2021

Copyright 2020 © TKG: A public media project of DHSA