ads

موضع‌گیری‌های تازه

امرالله صالح؛ معاون اول ریاست جمهوری که مسوولیت امنیت شهر کابل را نیز بر عهده دارد، می‌گوید که برای کاهش و از بین‌بردن فعالیت‌های تروریستی عاملان این گونه فعالیت‌ها باید اعدام شوند.

کلید
30 جدی 1399
موضع‌گیری‌های تازه
شبکه های اجتماعی

آقای صالح در گزارش شش‌ونیم روز دوشنبه هم‌چنان نوشته ‌است که افراد دست‌گیرشده در فعالیت‌های تروریستی از اطمینان و امیدی که نسبت به رهایی از زندان و بخشیده‌شدن دارند، دست به چنین فعالیت‌ها می‌زنند که با گذشت هر روز افزایش می‌یابند.
صالح می‌گوید، این مسأله را در نشست شورای عالی حاکمیت قانون مطرح خواهد کرد. این مسأله باید حل شود و کسانی که دست‌گیر می‌شوند به اشد مجازات برسند.
او ادعا دارد که بسیاری از طالبان دست‌گیرشده به جرم خویش اعتراف می‌کنند و از این‌که فکر می‌کنند بخشیده خواهند شد و به سزای اعمال خویش نخواهند رسید، هیچ احساس ترسی ندارند.
این موضع‌گیری معاون اول ریاست جمهوری، عکس‌العمل طالبان را برانگیخته و یکی از سخن‌گویان آنان به نام ذبیح‌الله مجاهد به یکی از رسانه‌های جهانی گفته ‌است، اگر افراد این گروه اعدام شوند، آنان نیز راه بدیلی را که در گذشته امتحان کرده‌اند، در پیش خواهند گرفت.
مجاهد می‌گوید که زندانیان حقوق خاصی دارند که باید به آن ارج گذاشته شود.
موضع‌گیری‌های تازه در پیوند به اعدام عاملان ترور و افزایش فعالیت‌های تخریبی در حالی بوده که برای استقرار صلح در افغانستان مذاکرات بین‌الافغانی در دوحه جریان دارد و مردم توقع می‌برند که هرچه‌ زودتر این مذاکرات به نتیجه‌ی مطلوبی برسد.
مردم می‌پرسند که در چنین شرایطی این موضع‌گیری‌ها به چه معناست؟ از سوی دیگر مردم می‌گویند، وقتی طالبان ادعا دارند که در حملات اخیر و ترورهای هدف‌مند دست ندارند، چرا در برابر این موضع‌گیری حکومت افغانستان و به خصوص معاون اول چنین عکس‌العمل شدید نشان می‌دهند و دم از زور و فشار می‌زنند.
به باور مردم، از این نوع موضع‌گیری طالبان که از زمان آغاز مذاکرات بین‌الافغانی مسوولیت هیچ حمله‌یی را به عهده نگرفته‌اند، آیا این نکته ثابت نمی‌شود که ممکن در ترورها و کشتارهای اخیر دست این گروه دخیل باشد.
از سوی دیگر مردم که همه ‌روزه شاهد انفجارات ماین‌های چسپکی و ترورهای هدف‌مند بوده و خون گریه می‌کنند، حکومت را نیز به باد انتقاد گرفته و می‌پرسند، وقتی حکومت به‌خصوص ارگان‌های امنیتی درک می‌کنند که یکی از عوامل مهم ادامه و افزایش ترورهای هدف‌مند اعدام‌نشدن عاملان این قضایا بوده، چرا در این زمینه اقدام نمی‌کند.
به باور آگاهان امور، ادارات کشفی باید بعد از دست‌گیری افرادی که در حملات و ترورهای هدف‌مند دست دارند، دلایل الزام را طبق قانون به څارنوالی ارایه کند و څارنوالان بر بنیاد آن پروسه‌ی تحقیق را تکمیل نموده و در محکمه اقامه دعوا کند.
به گفته‌ی این آگاهان، پس از این پروسه چه دلیلی وجود خواهد داشت که عاملان قضایای ترور از حکم اعدام محفوظ بمانند و رییس جمهور حکم اعدام آنان را امضا نکند؟

کلیدگروپ را در تویتر و فیس بوک دنبال کنید
طراحی و توسعه توسط تکشارک - Copyright © 2021

Copyright 2020 © TKG: A public media project of DHSA