ads

آگاهان سیاسی از پیامدهای ناگوار خروج نیروهای امریکایی، هشدار می‌دهند

پس از اعلام وزارت دفاع امریکا از کاهش نیروهای امریکایی تا پانزدهم ماه جنوری امسال، شماری از سیاسیون و آگاهان امور نظامی، این تصمیم ایالات متحده را عجولانه دانسته، از پیامدهای ناگوار آن هشدار داده می‌گویند، خروج این نیروها قبل از این‌که یک طرح نظامی، یک تصمیم سیاسی است.

مقدس هاشمی
24 جدی 1399
آگاهان سیاسی از پیامدهای ناگوار خروج نیروهای امریکایی، هشدار می‌دهند
صفحات اجتماعی

نصرالله فلک؛ آگاه امور سیاسی، به روز چهارشنبه در صحبت با کلید گفت، در صورتی‌که که ایالات متحده آمریکا بدون درنظرداشت شرایط امنیتی و پلان منظم برای ختم حضورش در افغانستان عمل کند، افغانستان یک‌بار دیگر به لانه‌ی امن هراس‌افگنی مبدل خواهد شد.

به گفته‌ی وی، هیچ تضمینی وجود ندارد که با کاهش نیروهای آمریکایی، روند گفت‌وگوهای صلح تسهیل شده و طرف‌های گفت‌وگوکننده به نتیجه ملموسی دست پیدا می‌کنند.

اما شماری از نظامیان پیشین می‌گویند، بیرون‌شدن نظامیان امریکایی از افغانستان، تاثیر روی نبردهای جاری در کشور ندارد.

جنرال صادق شینواری؛ آگاه امور نظامی می‌گوید، حضور وعدم حضور نظامیان آمریکایی تاثیری بسزایی روی شرایط امنیتی کشور ندارد.

وی با اشاره به همکاری نیروهای آمریکایی در زمنیه‌ی آموزش نیروهای افغان گفت، نهادهای امنیتی افغانستان، کادرهای ورزیده برای آموزش و پرورش نظامیان افغان دارد و حکومت دراین زمینه می‌تواند از آنان استفاده نکند.

از سویی هم، شماری از باشنده‌های پایتخت، از کاهش نیروهای امریکایی در افغانستان خشنود بوده و خروج آنان را ختم جنگ در افغانستان تلقی می‌کنند.

فواد؛ یک تن از باشنده‌گان پایتخت، نسبت به خروج نیروهای خارجی از افغانستان خشنود بوده می‌گوید، دیگر نیاز به حضور نیروهای خارجی در کشور نیست.

وی به این باوراست که با بیرون‌شدن نیروهای خارجی، جنگ در افغانستان پایان می‌یابد.

این در حالی‌ست که پس از تایید لایحه بودجه دفاعی ایالات متحده امریکا، دولت این کشور نباید سربازان مستقر در افغانستان را از مرز چهارهزار و 500 تن کاهش دهد.

اما پنتاگون اعلام کرد که هیچ طرح مبنی بر توقف خروج نیروهای این کشور از افغانستان صادر نشده‌است.

قابل یادوری‌ است که به اساس توافق امضاشده میان ایالات متحده امریکا و گروه طالبان در ماه فبروری 2020، نیروهای امریکایی باید در برابر ضمانت‌های امنیتی از سوی طالبان تا ماه می امسال به صورت کامل از افغانستان خارج شوند.

کلیدگروپ را در تویتر و فیس بوک دنبال کنید
طراحی و توسعه توسط تکشارک - Copyright © 2021

Copyright 2020 © TKG: A public media project of DHSA