ads

بانک مرکزی، در مورد چه‌گونه‌گی قتل یما سیاوش، با رسانه‌ها چندان همکاری نکرده‌است

هرچند بیش‌تر از دو هفته از انفجار ماین جاسازی‌شده بر موتر حامل کارمندان افغانستان بانک که در آن سه کارمند این نهاد به شمول یما سیاوش کشته شده‌اند می‌گذرد؛ اما تاکنون تصاویر ثبت شده‌ کمره‌های امنتی داخل این بانک و جزیی‌ترین سند در دسترس رسانه ها قرار نگرفته است.

محمد فصیح متوکل
2 قوس 1399
بانک مرکزی، در مورد چه‌گونه‌گی قتل یما سیاوش، با رسانه‌ها چندان همکاری نکرده‌است

 

 

هرچند مسوولان بانک مرکزی می‌گویند که تمامی جزییات و تصاویر ثبت شده کمره‌ها را در اختیار ارگان‌های امنیتی قرار داده اند، اما مسوولان وزارت امور داخله پس از گذشت 15 روز می‌گویند که کار در این مورد جریان دارد و جزییات آن بعدا شریک خواهد شد.

عصمت الله کوهسار، مدیر ارتباط رسانه‌های افغانستان بانکمی‌گوید که این بانک تمامی معلومات مورد نیاز که شامل تصاویر کمره‌های امنتی، ردیابی موتر حامل کارمندان و سایر معلومات می‌شود را به نهادهای کشفی و استخباراتی شریک ساخته است.

اما مسوولان وزارت امورداخله می‌گویند که نهادهای کشفی و استخباراتی روی جزییات نهایی انفجارموتر حامل کارمندان بانک مرکزی به صورت جدی کار می‌کنند.

طارق آرین، سخنگوی وزارت امور داخله می‌گوید که نیروهای امنیتی در تامین امنیت کارمندان رسانه ها و نهادهای جامعه مدنی جدی استند و به زودی جزییات این حمله شریک میشود.

مسوولیت تامین امنیت کابل، از چندی بدیسنو به رهبری امرالله صالح؛ معاون نخست رییس جمهوری پیش می‌رود و اما رضوان مراد، مسوول مطبوعاتی معاونیت اول می‌گوید معلومات از سوی افغانستان بانک به ریاست عمومی امنیت ملی تسلیم شده است.

با این حال، کمیسیون دسترسی به اطلاعات از کتمان حقایق از سوی نهادهای دولتی شاکی اند.

عین الدین بهادری، رییس کمیسیون حق دسترسی به اطلاعات می‌گوید که عدم دسترسی به اطلاعات و عدم نشر اطلاعات برای باشنده های کشور، زمنیه فراهم آوری اخبار جعلی می‌شود.

به گفته وی، نهادهای بسته حکومت به ویژه بانک مرکزی که در شریک سازی اطلاعات سهم نمی‌گیرد، به زیان حکومت داری مردم محور است.

این در حالی‌ست که همواره رهبری حکومت افغانستان آزادی بیان را از دستآوردهای مهم شان  می‌پندارند، چیزی که همواره از سوی مقام‌ها و مسوولان حکومتی نقض شده است.

کلیدگروپ را در تویتر و فیس بوک دنبال کنید
طراحی و توسعه توسط تکشارک - Copyright © 2020

Copyright 2020 © TKG: A public media project of DHSA