ads

ویروس کرونا اطفال افغانستان را آسیب‌پذیر ساخته‌است

کمیسیون حقوق بشر افغانستان می‌گوید، با شیوع ویروس کرونا در کشور اطفال از نواحی مختلف آسیب‌پذیر شده‌اند.

بهشته شاهین
1 قوس 1399
ویروس کرونا  اطفال افغانستان را آسیب‌پذیر ساخته‌است

راضیه صیاد؛ کمیشنر بخش اطفال کمیسیون حقوق بشر می‌گويد، یافته‌های تحقیق این کمیسیون نشان می‌دهد که بعد از انشتار ویروس کرونا شمار کودکان سوءتغذیه افزایش یافته و حالا ۲.۹ ميليون کود افغان که سن شان پايين‌تر از پنج سال است، به بیماری سوتغذیه گرفتاراند.
به گفته‌ی وی، ۸.۱۲ ميليون کودک نیازمند کمک‌های بشر دوستانه می‌باشند.
راضیه صیاد اضافه می‌کند، در جريان شيوع ویروس کرونا، حدود ده ميليون کود از آموزش محروم شده‌اند و از جمله ۱۰۲ مکتب دولتی و خصوصی تنها پنج مکتب دولتی و ۱۱ مکتب خصوصی آموزش آنلاین را ارايه کرده‌اند.
صياد هم‌ چنان می‌افزاید که در جریان شیوع ویروس کرونا و در شش ماه نخست سال جاری ۱۴۱ قضیه حاد خشونت علیه کودکان ثبت شده که حدود ۱۳.۵ کاهش را نسبت به شش ماه نخست سال ګذشته را نشان می‌دهد.
در عين حال نجیب‌الله زدان، هماهنگ‌کننده‌ی ملی کودکان کمیسیون حقوق بشر می‌گوید، يافته‌‌های یک تحقیق دیگر این کمیسیون نشان می‌دهد که در پرورش‌گاه‌های ۲۵ ولايت کشور، حدود ۶۷ کودک بی‌هویت‌اند.
نجیب‌الله اخلاقی؛ رییس سکرتریت محافطت از کودکان وزارت کار و امور اجتماعی اما می‌گوید، این وزارت در جریان شیوع ویروس کرونا در تمام ولایات کشور برنامه‌های حمایوی برای کودکان آسیب‌دیده داشته‌است.
معلومات کمیسیون حقوق بشر نشان می‌دهد که حدود ۱۱۲۸ کودک به ویروس کرونا مبتلا شده که از این میان، شش تن آنان جان‌های شان را از دست داده‌اند.

کلیدگروپ را در تویتر و فیس بوک دنبال کنید
طراحی و توسعه توسط تکشارک - Copyright © 2020

Copyright 2020 © TKG: A public media project of DHSA