ads

هفته خونین برای خبرنگاران

خانواده رسانه‌ها، این هفته را در سوگ عزیزی آغاز کرد و در سوگ عزیز دیگری، به پایان رساند.

کلید
22 عقرب 1399
هفته خونین برای خبرنگاران
عکس از انفجار ماین بالای موتر حامل یما سیاوش

اما کی‌ها در پی این قتل‌های هدف‌مند قرار دارند و چرا حکومت، پرده از چهره آنان بر نمی‌دارد و تنها به اظهار تاسف و تقبیح چنین رویدادها و جنایت‌ها، اکتفا می‌کند؟
دشمنان آزادی بیان که همیشه در پی خفه کردن صدای انسان، انسانیت و آزادی بیان بوده‌اند، شنبه گذشته با جاسازی مواد انفجاری در موتر حامل خبرنگار موفق کشور، یما سیاووش، وی را به شهادت رساندند.
هنوز اشک این سوگ در چشمان مردم نخشکیده بود که خبرنگار دیگری در هلمند، هدف قرار گرفت.
مقام‌های محلی هلمند می‌گویند که صبح امروز پنجشنبه، محمد الیاس داعی؛ خبرنگار رادیوی آزادیف در اثر انفجار ماین جاسازی‌شده در موترش، در شهر لشکرگاه به شهادت رسید.
در یک هفته، کشته شدن دو خبرنگار موفق در مرکز و جنوب‌غرب کشور، زنگ خطری‌ست که نباید خانواده رسانه‌ها، آن‌را دست کم بگیرند.
در فاصله سه الی چهار روز، کشته شدن دو خبرنگار، گویای این حقیقت است که دشمنان مردم افغانستان در پی خفه کردن آزادی بیان‌اند.
حکومت افغانستان، این دو رویداد خونین را تقبیح نموده و آن‌را کار تروریستان می‌داند.
حرف گنگ و حرف از دشمن نامعلوم.
اما رسانه ها، تقبیح نمودن این رویدادهای خونین را کافی نمی‌دانند و از حکومت می‌خواهند که دیگر از کلی گویی دست برداشته و با انجام تحقیقات دقیق، پرده از چهره دشمنان جامعه رسانه‎یی و آزادی بیان بردارد.
جامعه رسانه‌یی افغانستان، این کشتارها را هدفمندانه می‌پندارد و در پیوند به آن از حکومت می‌خواهد، به پرسش‌های که وجود دارد، جواب قانع کننده، دهد و در تامین امنیت خبرنگاران، تدابیر لازم اتخاذ کند.
مردم می‌پرسند که در عقب ترور خبرنگاران، کی‌ها قرار دارند؟ چرا حکومت قادر به تامین امنیت آنان نیست؟ چرا مقام‌های حکومتی، تنها به ارائه هشدارها اکتفا می‌کنند؟ مطرح نمودن چنین هشدارها، از مسوولیت شان خواهد کاست؟ و چگونه ممکن است تا جان خبرنگاران را حفظ کرد؟
در کنار حکومت، کمیته‌ها و اتحادیه‌های مربوط به خبرنگاران نیز مسوولیت‌هایی دارند و باید پاسخ دهند که چه تصامیمی را می‌توان گرفت؟
حکومت بر این باور است که مسوول چنین قتل‌های هدفمند، طالبان می‌باشند و جامعه رسانه‌یی باید در مقابل آنان صدا بلند کنند.
حکومت باید مسوولیت خودش را انجام بدهد و با اسناد و شواهد، ثابت سازد که واقعا در پشت این رویدادهای خونین، کی‌‌ها قرار دارند؟
امرالله صالح؛ معاون اول ریاست جمهوری که مسوولیت امنیت کابل را به عهده دارد، در پیامی از نشست امروزی‌اش نوشته است، ریاست امنیت ملی خبر می‌دهد، طالبان تصمیم گرفته‌اند که افراد جامعه مدنی را در شهرهای بزرگ افغانستان هدف ترور قرار بدهند.
به گفته وی، به نظر طالبان کشتارهایی که عاطفه و احساس جامعه را تخریش ‌کند، باعث نارضایتی مردم از حکومت می‌شود.
این حقیقت است و هر کوتاهی حکومت باعث نارضایتی مردم می‌شود، اما چاره کار در دست حکومت است و باید بدون کلی گویی، با تحقیقات دقیق، دشمنان خبرنگاران را به مردم معرفی کند تا رسانه‌ها، با درنظرداشت آن تصمیم بگیرند که در برابر قاتلان عزیزان خود چه بکنند.

کلیدگروپ را در تویتر و فیس بوک دنبال کنید
طراحی و توسعه توسط تکشارک - Copyright © 2020

Copyright 2020 © TKG: A public media project of DHSA