ads

رعایت بهداشت فردی و خانواده‌گی در جلوگیری از کرونا مهم است

مسوولان وزارت صحت عامه می‌گویند همزمان با همه‌گیری ویروس کرونا مردم با این وزارت خیلی همکار بودند، با تاسف علی‌رغم این‌که خطر موج دوم این ویروس با گذشت هر روز بیش‌تر می‌شود؛ اما همکاری مردم با این وزارت به صفر نزدیک شده‌است.

خیرالبنات سادات
20 عقرب 1399
رعایت بهداشت فردی و خانواده‌گی در جلوگیری از کرونا مهم است

به گفته‌ی این مسوولان، ،پوشانیدن دهان و بینی در زمان عطسه، جلوگیری از لمس اعضای صورت با دست‌های آلوده، فاصله‌گرفتن از افراد بیمار، پاک‌کردن تلیفون همراه، ضد عفونی‌کردن وسایل شخصی با پنبه و الکول، ماندن در منزل در زمان بیماری، خواب کافی، ورزش، خوردن غذاهایی گیاهی و سبزیجات، عدم استفاده از دخانیات، از جمله موارد خیلی ساده‌اند که افراد با رعایت آن می‌توانند خود و خانواده‌ی شان را از مصاب‌شدن به ویروس کرونا نجات دهند.
از آن‌جا که بهترین گزینه برای محافظت اعضای خانواده، داشتن اطلاعات بروز و مناسب در زمینه‌ی ویروس کرونا است؛ سری زدم به کوچه‌ها و پس‌کوچه‌های شهر کابل تا میزان آگاهی مردم در رابطه به این ویروس و تجارب تلخ شان را در جریان همه‌گیری کرونا به تصویر بکشم.
در نزدیکی دروازه‌ی جنوبی پوهنتون کابل، با احسان‌الله سر صحبت را باز کردم.
او محصل پوهنزی ژورنالیزم پوهنتون کابل است.
با آن‌که حمله بر پوهنتون کابل، روح و روانش را ویران کرده بود؛ اما تجربه‌ی تلخ مصاب‌شدنش به ویروس کرونا را این‌گونه برایم بازگو کرد:
“در موج اول کرونا نکات صحی را جدی گرفتیم؛ اما شرایط قسمی بود که نمی‌شد در خانه باشیم، به خاطر سودا بیرون می‌رفتیم و بالاخره علایم کرونا در وجود ما ظاهر شد و ما مصاب شدیم.”
احسان‌الله در ادامه افزود، زمان کمی از گسترش ویروس کرونا در افغانستان گذشته بود که او به این ویروس مصاب شد و به دلیل نداشتن اطلاعات کافی و عدم رعایت اصول صحی و شرایط قرنطین فردی در خانواده، دیری نپایید که همه اعضای خانواده‌اش مصاب شدند.
در ادامه، سراغ دختری رفتم که نامش مینه اسلام است و در یکی از برنامه‌های آموزشی اداره‌ی ملی حفاظت از محیط زیست اشتراک کرد بود.
مینه، تنها کسی بود که در آن جمع بزرگ ماسک پوشیده بود. از او پرسیدم که چرا ماسک پوشیده‌است؟ برایم پاسخ داد:
“از ـمدن موج دوم کرونا هراس دارم، در موج اول من و هیچ‌کدام از اعضای فامیل من را کرونا نگرفت، حالا زیاد می‌ترسم که ما را کرونا نگیرد.”
او که حس خوشی در چشمانش برق می‌زد گفت، با آن‌که یک شمار زیادی از مردم با گسترش کرونا در افغانستان به این ویروس مصاب شدند؛ اما خوش‌بختانه او و هیچ یک از اعضای خانواده‌اش به کرونا مصاب نشده‌اند.
در این گزارش با بیش از صد تن از شهروندان کابل در نواحی مختلف مصاحبه کردم.
در ناحیه سوم شهر کابل در منطقه پل سرخ با مردی سر خوردم که می‌گفت، با آن‌که در تماس مستقیم با دو تن از اعضای خانواده‌اش که به ویروس کرونا مصاب بودند، در تماس بوده و از آن‌ها پرستاری می‌کرده، اما خوش‌بختانه او به این ویروس متبلا نشده‌است.
از او پرسیدم که با چه راهکاری خودش را از ابتلا به کرونا محافظت کرده؟ وی این‌گونه لب به پاسخ گشود:
“من و فامیلم گپ‌های داکترا را جدی گرفتیم و دوتن از اعضای فامیلم که به کرونا مصاب بودند در اتاق جدا قرنطین کردیم؛ لباس‌های محافظتی، ماسک و کُل چیز می‌پوشیدم، خوده مجهز می‌کردم و برای آنان نان می‌بردم.”
با داکتر عبدالغفار استانکزی، در نزدیکی شفاخانه‌ی تخصص علی‌آباد روبه‌رو شدم.
داکتر ستانکزی می‌گوید، با گسترش ویروس کرونا و تماس مستقیم با مریضان، به این ویروس مصاب شد.
وی در ادامه گفت، با رعایت اصول و قواعد صحی و شرایط قرنطین در خانه، او عامل انتقال این ویروس کشنده به خانواده‌اش نشد.
وی، از آمدن موج دوم ویروس کرونا نگران است و از تمامی شهروندان کشور می‌خواهد تا با رعایت اصول و دستورالعمل‌های صحی از انتشار بیش‌تر این ویروس جلوگیری کنند.
کوچه‌ها را می‌پیمودم و با یکی از افغان‌های مهاجر که تازه از ایران برگشته بود، صحبت کردم.
این مرد که از ماسک استفاده می‌کرد و در جیب‌اش مایع ضد عفونی داشت و هرازگاهی دستانش را ضد عفونی می‌کرد، نامش ناصر بود و در مصاحبه با من گفت، از موج دوم کرونا هراسان است؛ زیرا در خانه پدر و مادر کهن‌سال دارد.
با این همه، وزارت صحت عامه می‌گوید، اگر مردم با این وزارت در زمینه‌ی مبارزه با کرونا همکاری نمی‌کردند امروز آمار مرگ‌ومیر ناشی از این ویروس، به مراتب بیش‌تر می‌بود.
اکمل سمسور؛ سخنگوی وزارت صحت عامه در مصاحبه با کلید گفت، نگرانی از موج دوم ویروس کرونا وجود دارد و با گذشت هر روز به تعداد افراد مبتلا به این ویروس افزوده می‌شود.
آقای سمسور همچنان گفت، با آن‌که در شهرهای بزرگ، مردم آگاهی نسبی از ویروس کرونا دارند؛ اما در قرا و قصبات هنوزهم مردم بی‌خبراند و نیاز است تا در این راستا برای مردم آگاهی‌دهی صورت بگیرد.
این در حالی‌ست که به اساس آمارهای رسمی وزارت صحت عامه تا کنون بیش از 43هزار تن در افغانستان به ویروس کرونا مصاب شده‌اند و از این میان بیش از 1570 تن جان باختند.

کلیدگروپ را در تویتر و فیس بوک دنبال کنید
طراحی و توسعه توسط تکشارک - Copyright © 2021

Copyright 2020 © TKG: A public media project of DHSA