ads

عبدالله عبدالله صبح روز یکشنبه در راس یک هیئت حکومتی وارد تهران شد

عبدالله عبدالله؛ ریس شورای مصالحه ملی، روز یکشنبه در ادامه سفرهای منطقه‌یی‌اش برای جلب حمایت از تلاش‌های صلح، به دعوت رسمی حکومت ایران، وارد آن کشور شد.

خیرالبنات سادات
27 میزان 1399
عبدالله عبدالله صبح روز یکشنبه در راس یک هیئت حکومتی وارد تهران شد

ریس شورای مصالحه ملی پیش از سفرش به تهران در میدان هوایی بین‌المللی حامد کرزی به خبرنگاران گفت که به ادامه‌ی سفرهای منطقه‌یی سفر به تهران در پروسه‌ی صلح یک ضرورت است.
با این حال، تحلیل‌گران سیاسی در پیوند به سفر عبدالله عبدالله به ایران، دیدگاه‌های متفاوتی دارند.
برخی از آگاهان سیاسی می‌گویند که سفر عبدالله عبدالله به ایران نمی‌تواند موضع ایران را در قبال قضایای جنگ و صلح افغانستان تغییر دهد.
سیف‌الدین سیحون؛ استاد پوهنتون می‌گوید تا زمانی که نقش ایالات متحده آمریکا در روند صلح افغانستان پررنگ باشد، ایران از حمایت گروه‌های دهشت‌افگن در افغانستان دست نخواهد کشید.
از سوی دیگر، نصرالله فلک؛ آگاه سیاسی می‌گوید، اگر عبدالله عبدالله بتواند طرف ایرانی‌اش را متقاعد کند که افغانستان با ثبات به سود هردو کشور است، ایران از حمایت شورشیان پیدا و پنهانش در افغانستان دست‌بردار خواهد شد.
اما شماری از تحلیل‌گران سیاسی باور دارند که ایران به عنوان یک کشور مقتدر در منطقه می‌تواند نقش مثبت و سازنده در روند صلح افغانستان داشته باشد.
ناصر موسوی؛ آگاه سیاسی می‌گوید ایران نگران است که خروج قوت‌های خارجی، تداوم جنگ و قدرت‌مندشدن داعش در افغانستان می‌تواند منافع این کشور را نیز تهدید کند.
گفتنی‌ست که عبدالله عبدالله، در جریان هفته‌های اخیر به منظور جلب حمایت از تلاش‌های صلح، به اسلام‌آباد و دهلی نیز سفر داشت و با مقام‌های پاکستانی و هندی در باره‌ی روند صلح افغانستان گفت‌وگو کرد.

کلیدگروپ را در تویتر و فیس بوک دنبال کنید
طراحی و توسعه توسط تکشارک - Copyright © 2020

Copyright 2020 © TKG: A public media project of DHSA