ads

تحلیل‌گران: شدت نبردها روی روند صلح کشور تاثیر منفی به‌جا خواهد گذاشت

همزمان با تلاش‌ها و دریافت راه‌ حل برای پایان جنگ کنونی کشور، در میز مذاکره میان هیئت‌های حکومت افغانستان و گروه طالبان، نبردها در میدان‌های جنگ بیش از هرزمان دیگر شدت گرفته‌است.

محمد فصیح متوکل
27 میزان 1399
تحلیل‌گران: شدت نبردها روی روند صلح کشور تاثیر منفی به‌جا خواهد گذاشت

انفجار موتر بمب در ولایت غور، کشانیدن دامنه جنگ به مراکز ولایات و افزایش ناامنی‌ها در شماری از ولایت‌ها به ویژه هلمند، بدخشان، تخار و میدان وردک، گواه وضعیت پیچیده‌ی امنیتی در کشور است.
در تازه‌ترین مورد، در نتیجه انفجار موتربم در مرکز ولایت غور، دوازده غیرنظامی جان باخته‌اند.
طارق آرین؛ سخنگوی وزارت امور داخله به‌کلید می‌گوید، حوالی ساعت 11:00 قبل از ظهر روز یک‌شنبه، یک‌ عراده کرولای مملو از مواد انفجاری، در نزدیک قراول قومندانی امنیه غور، منفجر گردید.
به‌گفته‌ی وی، در این انفجار، دوازده غیرنظامی جان باخته و صد تن دیگر زخم برداشته‌اند.
هرچند آمار از تلفات افراد ملکی و نیروهای امنیتی نشان‌دهنده‌ی‌ وضعیت بد امنیتی در سراسر کشور است؛ اما مسوولان در وزارت دفاع ملی از دفع حملات طالبان اطمینان می‌دهند.
فواد امان؛ معاون سخنگوی وزارت دفاع ملی می‌گوید که نیروهای امنیتی شب و روز تلاش می‌کنند تا از حملات طالبان جلوگیری شود و به این گروه تلفات سنگین وارد شده‌است.
از سوی دیگر، تحلیل‌گران سیاسی به این باورند که شدت نبردها روی روند صلح کشور تاثیر منفی به‌جا خواهد گذاشت.
فرید سیلانی، آگاه سیاسی می‌گوید که با شدت جنگ و افزایش تلفات افراد ملکی و نظامی، اعتماد مردم نسبت به روند صلح قطر از بین می‌رود.
این در حالی‌ست که با گذشت بیش از یک‌ ماه از افتتاح مذاکرات میان افغانان در دوحه‌ی قطر هنوز هیئت‌های حکومت افغانستان و گروه طالبان روی چه‌گونه‌گی اجندای آغاز مذاکرات به نتیجه نرسیده‌اند.

کلیدگروپ را در تویتر و فیس بوک دنبال کنید
طراحی و توسعه توسط تکشارک - Copyright © 2020

Copyright 2020 © TKG: A public media project of DHSA