ads

هیئت‌های‌ مذاکره‌کننده؛ مسوولیت و پاسخ‌گویی

در دومین نشست عمومی هیئت‌های مذاکره‌کننده‌ی دولت و طالبان، تاکید شده‌است که گروه‌های تماس هردو جانب، راه حل موضوعات اختلافی را هرچه‌زودتر ارائه کنند.

کلید
24 میزان 1399
هیئت‌های‌ مذاکره‌کننده؛ مسوولیت و پاسخ‌گویی

با آن‌که این نشست، پیش‌رفت خوبی برای زمینه‌سازی مذاکرات اصلی شمرده می‌شود، توقع می‌رود که طرف‌های مذاکره‌کننده به کار خویش سرعت ببخشند و بیش از این افغان‌ها را در انتظار نگذارند و از کشتار آنان دست بکشند و به خشونت‌هایی که هر روز بیش‌تر می‌شوند، نقطه‌ی پایان بگذارند.
این نشست شام چهارشنبه، در حالی برگزار شد که خشونت‌ها هنوزهم در هلمند جریان دارد. گزارش‌ها نشان می‌دهند که بیش‌ترین قربانیان این خشونت‌ها، مردم ملکی‌اند.
تلفات ملکی‌ها‌ در هلمند، نگران‌کننده است. شفاخانه‌ی مرکزی هلمند، حتی در دو روز نخست جنگ، از پذیرش زخمی‌ها، عاجز بودند. با آن‌که منابع رسمی، کشته‌شدن ۸۲ غیرنظامی را در این خشونت‌ها تایید می‌کنند، اما در گزارش‌های خبرنگاران محلی هلمند، آمده‌است که کم‌تر خانواده وجود دارد که در این خشونت‌ها یک یا دو نفر کشته نداده باشند.
این سطح بلند خشونت‌ها در هلمند و سایر نقاط افغانستان، نگرانی شماری از سازمان‌های بین‌المللی را برانگیخته است؛ اما پرسش این است که چرا این نهادها با جدیت برای ختم خشونت‌ها و بن‌بست موجود در مذاکرات بین‌الافغانی، دست به کار نمی‌شوند؟
روی نقش سازمان‌های جهانی، از این رو تاکید می‌شود که از برگزاری نخستین نشست عمومی هیئت مذاکره‌کننده ۳۴ روز می‌گذرد، اما تا کنون آن‌ها، حتی روی طرزالعمل جلسات به توافق نرسیده‌اند.
اگر این مسأله به درزا بکشد، ممکن است روند تعیین اجندا نیز وقت و زمان بیش‌تری را در بر گیرد. بدون شک، جنگ بازهم دوام خواهد یافت و از مردم، قربانی خواهد گرفت.
با درک این موضوع، جامعه جهانی و سازمان‌های بزرگ دنیا با داشتن اثرگذاری روی طرف‌های مذاکره‌کننده، برای شکستاندن بن‌بست موجود در پروسه‌ی مذاکرات بین‌الافغانی، تلاش جدی، موثر و پی‌گیر نمایند و تنها به ابراز تاثر از بلند رفتن سطح تلفات ملکی در افغانستان، اکتفا نکنند.
افغان‌ها از طرف‌های مذاکره‌کننده نیز می‌خواهند که مسوولیت‌های شان را در برابر وطن و مردم درک کرده و پاسخ‌گو باشند و برای ختم و یا کاهش قابل ملاحظه‌ی خشونت‌ها، راه حل اساسی بیابند.

کلیدگروپ را در تویتر و فیس بوک دنبال کنید
طراحی و توسعه توسط تکشارک - Copyright © 2020

Copyright 2020 © TKG: A public media project of DHSA