ads

کاهش مصئونیت فردی و روانی

افزایش روزافزون جرایم جنایی در شهر کابل، سطح مصونیت فردی و روانی را کاهش داده و این پرسش را به وجود آورده‌است که چرا حکومت این وضعیت را درک نمی‌کند و برای تغییرات جدی در این زمینه کاری نمی‌کند و جلو مجرمین را نمی‌گیرد؟

کلید
20 میزان 1399
کاهش مصئونیت فردی و روانی
عکس از شکبه‌های اجتماعی

در دو سه سال اخیر، برخورد ضعیف حکومت و ارگان‌های مسوول در برابر جرم و جنایت، به مجرمین توانایی بخشیده تا با دست باز و در روز روشن و حتی در مصوون‌ترین محلات و در برابر چشم مردم، دست به جنایت بزنند و مصئونیت فردی و روانی شهروندان را از بین ببرنند.
در این مدت، مردم روزی را به خاطر ندارند که چند تن به خاطر پول و موبایل توسط مجرمین زخمی، کشته و یا هم اختطاف نشوند.
مردم شکایت دارند که حکومت و به خصوص ارگان‌های مسوول به هر دلیلی که است، در برابر مجرمین اقدامات جدی نمی‌کنند. آن‌ها می‌دانند که حکومت، اگر بخواهد توانایی آن را دارد تا در زمان کوتاه، جلو مجرمین جنایی را بگیرد. مردم به یاد دارند، وقتی آقای امرالله صالح، سرپرستی وزارت امور داخله را به عهده داشت، در ۲۸ روز کاری‌اش، توانست بسیاری از شبکه‌های اختطاف‌چی و رهزن را درهم بکوبد.
در آن زمان نیز مردم با همین جرم و جنایت روبه‌رو بودند و صبح وقت و شام از بیم مجرمین در کوچه و گذر خویش گشت‌وگذار کرده نمی‌توانستند و حتی کسی به نماز شام و خُفتن به مسجد نمی‌رفت. آن زمان همین که وزارت امور داخله‌ی کشور به رهبری امرالله صالح در برابر مجرمین اقدامات جدی را راه‌اندازی نمود، در زودترین فرصت اثرات مثبت آن به مشاهده رسید.
اکنون که آقای صالح در پست بالاتر از سرپرستی وزارت قرار دارد و شخص دوم مملکت است و صلاحیت‌های بیش‌تری دارد، چرا به امنیت توجه نمی‌کند؟ مردم می‌خواهند که وی با جدیت کامل ، دست به کار شود تا جرم و جنایت به شکل اساسی از بین برود و مردم احساس امنیت فردی و روانی نمایند.
مهارکردن جرایم جنایی از مسوولیت‌های اساسی وزارت امور داخله است؛ وزارتی که در زمان رهبری آقای امرالله صالح نیز وزارت مسوول در برابر مردم بود و اکنون نیز است. خواست مردم این است که وزیر امور داخله، با مبارزه‌ی جدی در برابر مجرمین ، فضای مصئون را به وجود آورد و اگر مشکلاتی وجود دارد، آن را همه‌گانی بسازد.
مردم اگر احساس امنیت و مصئونیت کنند و بالای ارگان‌های امنیتی، باور داشته باشند، آن‌ها از میثاق امنیتی استقبال کرده و خود را مسوول می‌دانند تا در تامین امنیت با پولیس همکار باشند.

کلیدگروپ را در تویتر و فیس بوک دنبال کنید
طراحی و توسعه توسط تکشارک - Copyright © 2020

Copyright 2020 © TKG: A public media project of DHSA