ads

یک هشدار گنگ

محمد اشرف غنی، در سخنرانی‌اش در انستیتوت تحقیقاتی دوحه، بر جایگاه جمهوریت و ارزش آتش‌بس در روند گفت‌‌‌وگوهای صلح، تاکید نموده و گفته‌است که رسیدن به صلح بدون حفظ نظام جمهوری ناممکن است.

کلید
16 میزان 1399
یک هشدار گنگ
عکس از شبکه‌های اجتماعی

زلمی خلیل‌زاد، هشدار می‌دهد که عدم انعطاف‌پذیری و نادیده‌گرفتن طرف مقابل، تکرار اشتباهات گذشته‌است و این مساله‌ی افغانستان را به سوریه‌ی دوم بدل می‌کند‌.
رییس‌جمهورغنی، در جریان سفر دوروزه‌اش به دوحه، با امیر قطر، زلمی خلیل‌زاد، اسکات میلر؛ قوماندان نیروهای امریکایی در افغانستان و تیم مذاکره‌کننده‌ی حکومت، دیدار کرد. او در دیدارها و گفت‌وگوهای جداگانه و هم هنگام سخنرانی در انستیتیوت تحقیقاتی دوحه، یک‌بار دیگر با تاکید بر حفظ ارزش‌ها و دست‌آوردهای نزده‌ساله‌ی افغانستان گفت که صلح افغانستان، نمی‌تواند صلح نخبه‌گان یا طبقات باشد. به گفته‌ی او صلح افغانستان باید صلح مردم افغانستان باشد و به این خاطر باید به مردم اولویت داده شود و آینده‌ی افغان‌ها را تضمین کند.
خواست آقای غنی این است که هر نوع توافق در مورد صلح باید از سوی شورای ملی و لویه جرگه تایید شود؛ چون به گفته‌ی او مدیریت افغانستان، بدون دموکراسی ناممکن است.
آقای خلیل‌زاد با این طرز دید موافق نیست و می‌گوید که خودکامه‌گی‌ها، ما را از مسیر صلح، دور می‌سازد. خلیل‌زاد در حالی‌که از ادامه‌ی همکاری‌های امریکا در موفقیت پروسه‌ی صلح حرف می‌زد، گفت که دوام کمک‌های امریکا وابسته به تصمیمی است که افغان‌ها در مورد صلح می‌گیرند؛ حرفی که پیش از این، وزیر خارجه‌ی آن کشور، در مراسم افتتاح مذاکرات بین‌الافغانی به آن اشاره کرده بود.
هشدار زلمی خلیل‌زاد در پیوند به اظهارات رییس‌جمهورغنی، پرسش‌هایی را مطرح ساخته که هم حکومت افغانستان و هم ایالات متحده‌ی امریکا باید به آن پاسخ بدهند.
مردم می‌پرسند که آیا خلیل‌زاد، حکومت و طالبان را تهدید می‌کند تا از مواضع سرسختانه‌ی شان بگذرند؟ یا این‌که می‌خواهد، حکومت در برابر خواسته‌های طالبان، تمکین کند؟
در پیوند با این موضوع، پرسش دیگری نیز مطرح می‌شود که خلیل‌زاد و در کل ایالات متحده امریکا، چه شواهدی را در این زمینه در اختیار دارند و چه‌گونه به این نتیجه رسیده‌اند که افغانستان با چنین خطر بزرگی روبه‌رو است و به سوریه‌ی دوم بدل می‌شود؟
آمریکایی‌ها که در افغانستان سرمایه‌گذاری کرده و کشته و زخمی داده‌اند، پس چه‌گونه می‌گذارند افغانستان با چنین خطری بزرگ روبه‌رو شود؟
موقف‌گیری طرف‌های درگیر و هشدار پیرامون آن، در حالی صورت می‌گیرد که حمله‌ی امریکا بر افغانستان همین امروز، وارد بیستمین سال خود شده و شعارهایی که برای پیش‌رفت، ترقی و صلح در افغانستان داده شده بود، تحقق نیافته‌اند و ناامنی هم با گذشت هرروز، وسعت می‌یابد و زنده‌گی افغان‌ها را بیش از پیش، با خطر روبه‌رو می‌سازد.
افغان‌ها می‌خواهند که امریکا در امر دست‌یافتن به صلح، مردم را کمک کند و نگذارد که به هیچ عنوانی این فرصت از دست برود.

کلیدگروپ را در تویتر و فیس بوک دنبال کنید
طراحی و توسعه توسط تکشارک - Copyright © 2020

Copyright 2020 © TKG: A public media project of DHSA