ads

وقت‌کُشی

هشت ماه پس از تشکیل، حکومت توانست که کابینه‌ی خویش را تکمیل و اسناد نامزدوزرا را به ولسی جرگه بفرستد، اکنون دیده شود که ولسی جرگه در چه مدت‎زمانی، خواهد توانست که به تمامی نامزدوزرا رای اعتماد بدهد؛ چون با در نظرداشت کمی و کاستی در اسناد، ممکن است این پروسه وقت زیادی را بگیرد.

کلید
30 سنبله 1399
وقت‌کُشی

یک‌تن از مسوولان وزارت دولت در امور پارلمانی، امروز در مصاحبه با رادیو کلید از فرستادن اسناد نامزدوزرا و سه تن از اعضای ستره‌محکمه خبر داد و گفت که این اسناد در کمیسیون‌های ولسی جرگه تحت بررسی قرار داشته و به‌زودی نهایی خواهند شد.
با گذشت هشت ماه در انتظار تکمیل‌شدن کابینه، بعید نیست که پروسه‌ی بررسی اسناد نامزدوزیران در ولسی جرگه نیز زمان‌گیر نباشد.
ولسی جرگه می‌گوید که این اسناد را به‌دست‌آورده؛ اما اسناد برخی از نامزدوزرا تکمیل نیستند. یک‌تن از اعضای ولسی جرگه به کلید گفت که تا پایان این هفته، روند بررسی اسناد، تکمیل خواهند شد.
تکمیل‌نبودن اسناد و دوسیه‌های نامزدوزیران، مشکل کلان و نگران‌کننده‌یی‌ست. تا مدتی باید انتظار بود که نامزدوزیران اسناد خویش را تکمیل و پس از آن از ولسی جرگه رای اعتماد بگیرند. نظر به پروسیجرهای کاری، برای ارزیابی اسناد و رای‌دادن، حداقل 20 روزکاری نیاز است.
قسمی که وزارت دولت در امور پارلمانی می‌گوید، توقع این است که حکومت اسناد تمامی نامزد وزیران را به ولسی جرگه فرستاده باشد تا از ضیاع وقت جلوگیری به‌عمل آید.
سرپرستی وزارت خانه‌ها مانع بزرگی بر سر راه اجراات امور مهم و تطبیق پروژه‌ها، ایجاد نموده که تداوم آن ضربه‌ی شدید به سیستم حکومت‌داری وارد کرده و اجرای بسا مسایل که ضروری بوده و با زنده‌گی مردم پیوند مستقیم داشته، بازمانده‌اند. آگاهان امور، اعضای ولسی جرگه و مردم به این باوراند که تجربه‌های سال‌های گذشته نشان داده‌است که در بسیاری موارد، سرپرست‌ها پاسخ‌گو نیستند و در پیش‌برد وظایف مهم و تطبیق پروژه‌ها غفلت و بی‌پروایی می‌کنند. به گفته‌ی آنان، سرپرستی ارگان‌های حکومتی در بسیاری موارد، سبب ترویج فساد، قانون‌شکنی شده؛ چون سرپرست در برابر وظایف محوله احساس مسوولیت کامل نمی‌کند.
با توجه به مشکلات و انتقادهایی که در گذشته در این‌گونه موارد وجود داشته، تعدادی از منتقدین به این نظراند که تاخیر در معرفی‌نمودن نامزدوزیران و پروسه‌ی رای‌دهی به آنان می‌تواند، زمینه‌ساز داد و گرفت‌ها گردد.
مردم از ولسی جرگه می‌خواهند که به زودترین فرصت پروسه‌‌ی رای‌دهی را روی دست گیرد و براساس شایسته‌سالاری برای نامزد وزیران، رای اعتماد بدهد.

کلیدگروپ را در تویتر و فیس بوک دنبال کنید
طراحی و توسعه توسط تکشارک - Copyright © 2020

Copyright 2020 © TKG: A public media project of DHSA