ads

شهروندان کشور از افزایش انفجار ماین‌های چسپکی نگران‌اند

در کنار جنگ و ناامنی در بخش‌هایی از کشور، انفجار ماین‌های چسپکی و کنارجاده‌یی از جمله مواردی‌اند که بیش‌ترین قربانی را از شهروندان کشور می‌گیرد.

خیرالبنات سادات
21 اسد 1399
شهروندان کشور از افزایش انفجار ماین‌های چسپکی نگران‌اند

از چندی بدین‌سو کابل و شماری از ولایات کشور، روزانه گواه دو ویا چند انفجار ناشی از ماین‌های چسپکی و کنارجاده‌ای بوده‌است.
در تازه‌ترین مورد، حوالی ساعت هفت صبح امروز یک انفجار ناشی از ماین چسپکی در مربوطات حوزه یازدهم شهر کابل صورت گرفته‌است.
پولیس کابل ضمن تایید این خبر گفته است که در این رویداد یک فرد ملکی کشته و دوتن دیگر زخم برداشته‌اند.
شعیب شاداب؛ یک‌تن از شهروندان کشور می‌گوید که در یک ماه گذشته، کابل و شماری دیگر از ولایات کشور، شاهد وقوع چندین انفجار ناشی ار ماین‌های کنارجاده‌ای و ماین‌های مقناطیسی بوده‌، اما برای مهار این‌گونه حملات اقدامی از سوی نهادهای امنیتی صورت نگرفته‌است.
از سوی دیگر، شماری از آگاهان نظامی ضعف و ناتوانی نهادهای کشفی و استخباراتی را از جمله عوامل ازدیاد این‌گونه حملات عنوان می‌کنند.
صادق شینواری؛ آگاه امور نظامی می‌گوید، ضعف در دستگاه امنیتی و نهادهای کشفی کشور سبب شده‌است تا دهشت‌افکنان به بهترین شکل حملات را سازمان‌دهی کنند.
با این حال، کمیسیون مستقل حقوق بشر می‌گوید که این کمیسیون نگران خلاف‌ورزی از قواعد حقوق بشردوستانه‌ی بین‌المللی و افزایش تلفات غیرنظامیان در کشور است.
نعیم نظری؛ معاون این کمیسیون می‌گوید، گروه‌های جنگی در افغانستان به گونه‌ی تعمدی و سیستماتیک، روش‌هایی را در پیش گرفته‌اند که منجر به افزایش تلفات غیرنظامیان می‌شود.
اما وزارت امور داخله، شبکه‌ها و گروه‌های تروریستی به شمول طالبان را مسوول این ماین‌گذاری‌ها قلم‌داد می‌کند.
طارق آرین؛ سخنگوی این وزارت می‌گوید که در یک ماه گذشته، وزارت امور داخله توانسته است یک شبکه‌ی بزرگ تروریستی را که در ساخت‌وساز ماین‌ها دست داشته‌اند، بازداشت کند.
گفتنی‌ست که مخالفان مسلح هرازگاهی برای هدف‌قراردادن نظامیان و غیرنظامیان در کشور، از ماین‌های چسپکی و کنارجاده‌ای کار می‌گیرند.
از یک هفته بدین‌سو در اثر انفجار ماین‌های چسپکی و کنارجاده‌ای در کابل و برخی ولایات کشور، ده‌ها غیرنظامی کشته و زخمی شده‌اند.

کلیدگروپ را در تویتر و فیس بوک دنبال کنید
طراحی و توسعه توسط تکشارک - Copyright © 2020

Copyright 2020 © TKG: A public media project of DHSA