ads

مصاحبه‌ی کلید گروپ با استفانو پونته‌کوروو؛ نماینده‌ی ملکی ناتو در افغانستان

۷۱ سال از تأسیس پیمان اتلانتیک شمالی یا ناتو می‌گذرد. ۱۹ سال پیش این سازمان به هدف مبارزه در برابر تروریزم وارد افغانستان شد. در نوامبر ۲۰۰۱میلادی نخستین کاروان این نیروها به جغرافیای افغانستان قدم نهادند.
هرچند حضور ناتو در افغانستان در زمینه‌ی بازسازی، انکشاف و ایجاد قوای امنیتی و دفاعی افغان پردستاورد بوده و اما هنوزهم از شدت جنگ‌ها نکاسته است.
جنگ که هزاران قربانی گرفت، انتظار می‌رود راه‌حل آن از طریق گفتگوهای صلح میان طرف‌ها حل شود.
برای بحث بیشتر در این مورد، کلیدگروپ مصاحبه‌یی انجام داده است با آقای استفانو پونته‌کوروو؛ نماینده غیر نظامی ناتو در افغانستان:

کلید
5 اسد 1399
مصاحبه‌ی کلید گروپ با استفانو پونته‌کوروو؛ نماینده‌ی ملکی ناتو در افغانستان

کلید: روند صلح افغانستان را چه‌گونه ارزیابی می‌کنید؟
پونتهکوروو: این یک فرصت تاریخی برای تامین صلح در افغانستان است. همه جوانب باید از این فرصت استفاده نمایند؛ زیرا افغان‌ها آنانی را که سد راه صلح‌اند و مانع آن می‌شوند نه می‌بخشند و نه هم فراموش خواهند کرد. صلح یک روند پیچیده بوده و نیاز است تا طرف‌های درگیر به توافق برسند. هر دوجانب جنگ باید اعتمادسازی کنند، روند رهایی زندانیان را به پایان برسانند و پای میز گفتو‌گو بنشینند و تعهد شان‌ را برای صلح نشان دهند.
کلید: به نظر شما، تلاش‌های صلح به ثمر خواهند رسید؟
پونتهکوروو: افغان‌ها همه صلح می‌خواهند و در راهِ داشتن آن خیلی رنج کشیده‌اند. هیچ‌گونه راه حل نظامی برای ختم جنگ افغانستان وجود ندارد؛ تنها راه حل پایان جنگ در کشور، یک توافق سیاسی از راه مذاکره و گفت‌و‌گو است. مذاکرات میان‌افغانان باید هرچه‌زودتر آغاز شوند؛ مذاکراتی که نیاز است برای دستیابی به یک صلح پایدار به گونه‌ی واقعی همه‌شمول باشد. از تلاش‌هایی که حکومت افغانستان تا اکنون برای تشکیل هیئت گفت‌وگو کننده‌ی همه‌شمول و نیز روی پیش‌رفت‌ رهایی زندانیان به خرج داده‌، استقبال می‌کنم. دولت افغانستان و رهبران سیاسی این کشور برای ایجاد یک جبهه‌ واحد باید به تلاش‌های خویش ادامه دهند. آوردن صلح پایدار در افغانستان باید بر بنیاد دستاورد‌های ۱۹سال اخیر صورت گیرد؛ دستاوردهایی چون حقوق بشر، حقوق زنان و حقوق سایر اقلیت‌ها، آزادی‌های مدنی،‌ آزادی مطبوعات و در واقع آزادی زنده‌گی.
کلید:‌ ناتو چه نقشی را در پروسه‌ی صلح افغانستان ایفا کرده‌است؟
پونتهکوروو: ناتو از تلاش‌های زلمی خلیل‌زاد؛ فرستاده امریکا برای صلح افغانستان به خاطر گردهم‌آوردن طرف‌های درگیر جنگ برای ایجاد یک روند صلح به رهبری و حاکمیت افغان‌ها حمایت می‌کند. بر بنیاد بخشی از توافق‌نامه‌ی دوحه، میان طالبان و ایالات متحده، ما تعهد کردیم تا برای کمک و آوردن صلح در افغانستان، نیروهای خود را در این کشور کاهش دهیم. ما تعداد عساکر خود را از ۱۶،۰۰۰ کاهش داده‌ایم، اما تا فی‌الحال، تصمیمی برای کاهش بیشتر این نیروها نداریم. حضور ما در افغانستان مشروط است و ما در واقع مطابق پیش‌رفت‌‌هایی که در زمینه‌ی گفت‌وگوهای صلح صورت می‌گیرد، تصمیم خواهیم گرفت. طالبان روی وعده‌های شان متعهد بمانند، روابط شان را با حلقات تروریستی قطع کنند و به زودترین فرصت با حسن نیت وارد مذاکرات صلح شوند. ناتو، برای حرفه‌یی‌شدن نیروهای افغان که به گونه‌ی چشم‌گیر تلاش کرده‌است. طالبان را نیز وادار کرده‌است که در میدان نبرد برنده‌ شده نمی‌‍توانند و باید روی میز مذاکرات بنشینند. ناتو، به دستاوردهای نیروهای افغان چون داشتن یک نیروی کماندوی حرفه‌یی، قوای هوایی و نیز یک رهبری عالی، می‌بالد. ناتو به حمایت‌های آموزشی و مالی‌اش از نیروهای دفاعی و امنیتی افغان ادامه داده،‌ امنیت را تأمین و هر نوع تلاش را برای فراهم‌آوری شرایط صلح به خرج می‌دهد.
کلید: اختلافات روی آزادی زندانیان چقدر ناامیدکننده است؟
پونتهکوروو: روند رهایی زندانیان در حال حاضر، یکی‌ از موانع‌ بر سر راه صلح کشور است. این یک روند پیچیده است و من نگرانی‌ها را درک می‌کنم. مساله‌ی رهایی زندانیان هرچه‌زودتر باید حل گردد و من از تمامی طرف‌های درگیر می‌خواهم نرمش اختیار کنند. این ما را به گفت‌وگوهای میان‌افغانان نزدیک‌تر می‌سازد؛ مذاکراتی که بهترین فرصت برای آوردن صلح در کشور تلقی می‌گردد.
کلید: عمده‌ترین موانع سر راه صلح افغانستان کدام‌ها اند؟
پونتهکوروو: خشونت‌ها از سوی طالبان مانع اصلی صلح در افغانستان است. سطح فعلی خشونت‌ها در افغانستان، غیرقابل قبول است و نیز با ایجاد شرایط قابل اعتماد، سازگار نیست. طالبان باید اطمینان دهند که در برابر صلح صادق‌اند. شورای اتلانتیک شمالی که بزرگ‌ترین تصمیم‌گیرنده‌‌ی ناتو است، طی اعلامیه‌یی در هفته‌ی گذشته از طالبان خواست تا خشونت‌ها را کاهش داده،‌ پروسه‌ی رهایی زندانیان را نهایی ساخته و با حسن نیت، به سوی آغاز مذاکرات مستقیم با حکومت افغانستان گام بردارند. افغان‌ها به اندازه‌ی کافی رنج دیده‌اند، زمان آن رسيده که طالبان سهم خویش را در پایان‌بخشیدن به رنج هموطنان خویش، ادا نمایند.
کلید: قشر سیاسی افغانستان فکر می‌کند که تصامیم ناتو در قبال افغانستان بیشتر از سیاست‌های ایالات متحده امریکا متاثر است، آیا این را می پذیرید؟ اگر بلی دلیل چیست؟
پونتهکوروو: من با این حرف موافق نیستم. آن‌چه بین ناتو و ایالات متحده مشترک است، رویکرد واحدی‌ است که این دو در برابر افغانستان دارند. امریکا از متحدان ناتو و حامی قاطع اوست. ما یک‌جا به افغانستان آمدیم و با هماهنگی نزدیک که بین ماست ادامه می‌دهیم؛ هرگاه زمان مناسب آن فرا برسد، این‌جا را ترک خواهیم کرد. ماه گذشته، وزرای دفاع ناتو مجدداً روی تعهد جدی برای تأمین امنیت درازمدت در افغانستان تأکید نمودند و این تعهد را امری بس حیاتی‌ برای پیش‌برد روند صلح گفتند.
سپاس!

کلیدگروپ را در تویتر و فیس بوک دنبال کنید
طراحی و توسعه توسط تکشارک - Copyright © 2020

Copyright 2020 © TKG: A public media project of DHSA