ads

آماده‌گی طالبان برای آغاز مذاکرات بین‌الافغانی پس از عید قربان؛ روند رهایی زندانیان باید تکمیل شود

طالبان یکبار دیگر بر موقف قبلی خود تاکید نموده می‌گوید که در صورت تکمیل روند رهایی زندانیان، وارد مذاکرات بین‌الافغانی خواهد شد.

نویسنده: خیرالبنات سادات
3 اسد 1399
آماده‌گی طالبان برای آغاز مذاکرات بین‌الافغانی پس از عید قربان؛ روند رهایی زندانیان باید تکمیل شود
عکس از شبکه‌های اجتماعی

سهیل شاهین؛ سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر، در صفحه تویترش نگاشته که این گروه آماده است تا زندانیان باقی‌مانده حکومت افغانستان را تا عید قربان رها کند، مشروط بر این که حکومت نیز زندانیان باقی‌مانده طالبان را مطابق فهرست ارائه شده آزاد نماید.
اما حکومت افغانستان می گوید که بررسی‌ها روی دوسیه‌های 600 زندانی باقی‌مانده طالبان، از سوی نهاد های عدلی و قضایی ادامه دارد و پس از تکمیل این بررسی‌ها، حکومت در مورد رهایی آنان تصمیم خواهد گرفت.
لطیف محمود؛ رییس مرکز اطلاعات و رسانه‌های حکومت به کلید می گوید، رهایی زندانیان طالب که بالای آنان دعوای حق العبدی وجود دارد، از صلاحیت‌های حکومت نیست.
با این حال نصرالله فلک؛ آگاه مسایل سیاسی می گوید که حکومت بدون مشوره با نظامیان، سیاسیون و مردم افغانستان، با عجله به رهایی زندانیان گروه طالبان اقدام کرده است.
به گفته آقای فلک، حکومت بدون هیچ‌گونه تضمینی، روند آزادی زندانیان را آغاز کرد که امروز مردم افغانستان شاهد پیامدهای منفی آن می باشند.
در همین حال جاوید فیصل؛ سخنگوی شورای امنیت ملی در صفحه تویترش نوشته است که زندانیان طالب پس از رهایی از زندان‌های حکومت، در میدان های نبرد بر ضد مردم افغانستان می‌جنگند.
وی از دفتر سیاسی طالبان در قطر تا از برگشت زندانیان آزاد شده به‌میدان‌های جنگ جلوگیری نموده، خشونت‌ها را توقف دهد و گفت‌وگوهای مستقیم را به زودی آغاز کند.
آگاهان امور اما امریکا را مسوول برگشت زندانیان رها شده طالبان به میدان‌های جنگ می‌دانند.
سید ناصر موسوی؛ آگاه امور سیاسی می‌گوید که حکومت افغانستان، از روی ناگزیری و در پی فشارهای ایالات متحده، اقدام به رهایی زندانیان گروه طالبان کرده است.
به گفته موسوی، اگر حکومت افغانستان تن به‌رهایی زندانیان طالب نمی‌داد، امریکا و گروه طالبان حکومت را به تلاش برای شکست پروسه صلح، متهم می‌کردند.
پس از امضای توافق‌نامه صلح میان امریکا و طالبان، حکومت افغانستان تا کنون حدود 4400 زندانی طالب را رها کرده و بیش از 800 تن از زندانیان نیروهای افغان نیز از زندان‌های گروه طالبان آزاد شده‌اند.
بر اساس این توافق‌نامه، قرار است پنج هزار زندانی طالب از سوی حکومت افغانستان آزاد شوند و این گروه نیز تعهد سپرده تا در بدل رهایی زندانیان خود، یک هزار تن از نیروهای افغان را که در بند این گروه قرار دارند، رها کند.
از سویی هم بر اساس توافق‌نامه امریکا و طالبان، قرار بود مذاکرات بین‌الافغانی ده روز پس از امضای این توافق‌نامه آغاز گردد؛ اما به‌دلیل اختلاف‌ها روی رهایی زندانیان، این مذاکرات تا کنون آغاز نشده است.

کلیدگروپ را در تویتر و فیس بوک دنبال کنید
طراحی و توسعه توسط تکشارک - Copyright © 2020

Copyright 2020 © TKG: A public media project of DHSA