ads

سفر هیئت‌های حکومت وحدت ملی به حوزه غرب، بی‌نتیجه بوده‌است

معلومات کلیدگروپ نشان می‌دهد که در دوران حکومت وحدت ملی ده‌ها هیئت‌‌ از مرکز کشور به منظور بررسی اجرای امورات اداره‌های دولتی و رویدادهای خاص و غیرمترقبه به ولایات غربی افغانستان سفر داشته‌اند، اما بنا به اظهارات مسوولان محلی، نتیجه کار این هیئت‌ها تاکنون محسوس نشده‌است.

سمیه ولی‌زاده
24 سرطان 1399
سفر هیئت‌های حکومت وحدت ملی به حوزه غرب، بی‌نتیجه بوده‌است

یافته‌های کلیدگروپ نشان می‌دهد که در ترکیب این هیئت‌ها، ۵ الی ۲۵ نفر از نماینده‌های اداره‌های دولتی و اعضای ولسی‌جرگه عضویت داشته‌اند.

در کنار این، بربنیاد معلومات اداره عالی تفتیش در دوران حکومت وحدت ملی سالانه ۲۱ هیئت تنها از این اداره به تمامی ولایات افغانستان سفر نمودند که هدف از سفر این هیئت‌ها بررسی از عمل‌کرد اداره‌های ملکی و نظامی در سطح محلات عنوان شده‌است.

مسوولان این اداره می‌گویند که سفرهای این هیئت‌ها سالانه ۱۳ میلیون افغانی هزینه بر می‌دارد و برحسب این رقم در جریان کار حکومت وحدت ملی، تنها برای سفرهای هیئت‌های اداره تفتیش به ولایات، ۶۵ میلیون افغانی هزینه شده‌است.

با آن‌که شماری از اعضای ولسی جرگه‌ در ترکیب بسیاری از هیئت‌های مرکزی عضویت داشتند، اکنون برخی از اعضای این جرگه در کنار این‌که سفرهای شان را در سطح ولایات به ویژه حوزه‌ی غرب بی‌نتیجه‌ می‌دانند، تعدادی از اعضای هیئت‌ها را متهم به فساد اداری می‌کنند.

سیدعظیم کبرزانی؛ یکی از اعضای ولسی‌جرگه با بیان این موضوع به کلید ادعا دارد که برخی از هیئت‌ها که به هدف بررسی و جلوگیری از فساد اداری در اداره‌های مختلف دولتی به خصوص گمرکات به ولایت‌ها سفر می‌نمایند، در تبانی با شماری از مسوولان اداره‌های محلی فساد را گسترش ‌می‌دهند.

آقای کبرزانی از ارائه جزییات در این مورد خودداری می‌کند، اما تاکید دارد که در جریان سفرهای هیئت‌های مرکزی به ولایات، سالانه میلیون‌ها افغانی از خزانه‌ی دولت بیهوده مصرف می‌شود.

ارقام دقیقی از سفرهای هیئت‌های مرکزی به ولایات حوزه غرب نزد اداره‌های محلی ثبت نیست‌، اما مسوولان این اداره‌ها می‌گویند که هر سال 10 الی 15 هیئت در هر ولایت سفر می‌نماید.

کلیدگروپ در این گزارش نتیجه کار هیئت‌های مقام‌های مرکزی را به هدف عملی‌شدن طرح عقب‌نشینی دیوار کنسول‌گری ایران در هرات در سال ۱۳۹۳ خورشیدی، بررسی از اضافه‌ستانی پول صرفیه برق از مشترکین شرکت هرات- برشنا در سال ۱۳۹۲، بررسی گسترش فساد اداری در اداره‌ی شاروالی در سال ۱۳۹۴ و نتیجه سفر هیئت حقیقت‌یاب به خاطر ادعای غرق‌ساختن اتباع افغانستان در رودخانه‌ی هریرود توسط نیروهای مرزی ایران در سال ۱۳۹۹ خورشیدی در ولایت هرات تعقیب کرده‌است و در کنار این، نتایج سفرهای مقا‌مات مرکزی را به منظور بررسی مشکلات امنیتی ولایات غور، فراه و بادغیس در دوران حکومت وحدت ملی و سفر هیئت مرکزی را به هدف ساخت‌وساز و ترمیم منار جام غور را دنبال کرده‌است.

در حالی‌که بیش از 5 سال از سفر هیئت مرکزی جهت تسریع روند عقب‌نشینی دیوار کنسول‌گری ایران در هرات می‌گذرد، اما دیوار این نماینده‌گی دیپلماتیک در حاشیه‌ی سرک مرکزی هرات تنها نقطه‌یی می‌باشد که تاکنون عقب‌نشینی نکرده‌است. جیلانی فرهاد؛ سخنگوی والی هرات می‌گوید که بررسی‌های این هیئت احتمال دارد که در درازمدت نتیجه دهد.

هیئتی از ارگان‌های محل نیز در سال 1393 خورشیدی به هدف بررسی روند اجرات اداری و گسترش فساد اداری در شاروالی هرات به این ولایت سفر کرده بود.

غلام‌رسول عظیمی؛ سخنگوی اداره شاروالی هرات می‌گوید که اعضای این هیئت به محض واردشدن به هرات از کارمندان شاروالی اقدام به اخذ رشوه کرده بود.

براساس معلومات مسوولان شاروالی هرات اعضای این هیئت در حین گرفتن 13 هزار دالر امریکایی بازداشت گردیدند. جیلانی فرهاد؛ سخنگوی والی هرات هم این موضوع را تایید می‌کند.

او می‌گوید که سه تن از اعضای این هیئت به اداره‌های عدلی و قضایی معرفی و مورد پی‌گرد قانون قرار گرفته‌اند.

به باور اعضای شورای ولایتی هرات و ولسی جرگه بازداشت سه عضو هیئت مرکزی به اتهام اخذ رشوه از اداره‌ی شاروالی هرات ثابت می‌سازد که برخی از هیئت‌های مرکز هنگام سفر به ولایات در تبانی با مسوولان محلی اقدام به گسترش فساد اداری کرده و به همین اساس نتایج سفرهای آنان پوشیده باقی می‌ماند.

نتایج سفرهای هیئت‌های مرکزی در پیوند به اضافه‌ستانی پول صرفیه برق از مشترکین شرکت هرات- برشنا و ادعای غرق‌ساختن 45 تبعه‌ی افغانستان در رودخانه‌ی هریرود توسط نیروهای مرزی ایران مشخص نیست.

جیلانی فرهاد؛ سخنگوی والی هرات جزییات در رابطه به موارد فوق ارائه نمی‌کند، اما بیان می‌دارد که هیئت حقیقت‌یات، نتیجه‌ی سفر خویش را پیرامون ادعای غرق‌ساختن اتباع افغانستان توسط نیروهای مرزی با مقام‌های مرکزی در میان گذاشته‌است.

با این حال،عبدالستار حسینی؛ عضو ولسی جرگه و هیئت حقیقت‌یاب افغانستان به کلید می‌گوید که حکومت در قبال ادعای غرق‌ساختن اتباع افغانستان مدارا نموده و به همین دلیل سفر این هیئت بی‌نتیجه دانسته می-شود.

در دوران حکومت وحدت ملی هیئت‌هایی که به ولایت فراه سفر کرده‌اند، طبق معلومات مسوولان محلی در عرصه‌های امنیت‌‌، پروژه‌های انکشافی و مبارزه با فساد اداری بررسی‌هایی داشتند.

فاروق بارکزی؛ سخنگوی والی فراه می‌گوید که در نتیجه‌ی سفر هیئت‌های مرکز به این ولایت، وضعیت بهبود نیافته‌است.

آقای بارکزی می‌افزاید، در سال روان مالی چندین‌بار هیئت‌هایی از مرکز کشور به منظور جلوگیری از گسترش فساد اداری در گمرک فراه سفر نمودند که تاثیرگذاری نداشته‌است.

سخنگوی والی فراه علاوه می‌کند که در کنار این، مشکلات امنیتی با هیئت‌های مرکزی بارها شریک ساخته شده، اما وضعیت امنیتی بهبود نیافته‌است.

به گفته‌ی وی، در ترکیب هر هیئت‌ 5 الی 20 تن از اعضای ارشد اداره‌های دولتی عضویت داشته‌اند.

در همین حال، خیبر؛ معاون گمرک ولایت فراه هم از کم‌توجهی هیئت‌های مرکزی انتقاد دارد.

او می‌گوید: هرچند در زمینه‌ی مبارزه با فساد اداری تغییر مثبت به وجود آمده است، اما مشکلات امنیتی و نیازمندی‌های گمرک فراه بارها با هیئت‌‌های مرکز کشور در میان گذاشته شده که تاکنون اقدام عملی برای رسیده‌گی به این مشکلات صورت نگرفته است.


بیشتر بخوانید: فساد اداری در چارچوب اداره‌های دولتی و غیردولتی هرات عمومیت یافته‌است


محب‌الله محب؛ سخنگوی پولیس فراه نیز می‌ گوید که در جریان کار حکومت وحدت ملی به هدف رسیده‌گی به مشکلات امنیتی این ولایت، مقام‌های ارشد امنیتی به عنوان هیئت‌ به فراه سفر کردند، اما تاکنون گام عملی برای برطرف‌شدن مشکلات امنیتی این ولایت برداشته نشده‌است.

مسوولان محلی ولایت غور از سفرهای هیئت‌‌های مرکز به این ولایت، ارقام دقیقی در دست ندارند، اما می‌گویند که هر سال، 10 الی 15 هیئت‌ِ 10 الی 20 نفری به منظور بررسی امورات اداره‌های دولتی و رویدادهای خاص به غور سفر می‌کند.

کلیدگروپ سفر هیئت‌ مرکزی را به منظور شناسایی مشکلات و بازسازی ساحه منار جام در سال 1398 و نتایج کار سفرهای هیئت‌‌های کابل در عرصه‌ی امنیت غور تعقیب کرده‌است.

فخرالدین آریا‌پور؛ رییس اداره اطلاعات و فرهنگ غور به کلید می‌گوید که سال گذشته خورشیدی یک هیئت‌ به خاطر بازسازی ساحه منار جام به این ولایت سفر کرد و پیشنهاداتی هم از سوی اداره محلی با این هیئت‌ ارائه گردید.

آقای آریاپور تاکید دارد که تا حال اقدام عملی در زمینه‌ی بازسازی این مکان تاریخی صورت نگرفته و این عدم موثریت سفر هیئت‌ مرکزی را نیز برجسته می‌سازد.

در کنار این، معلومات مسوولان محلی غور نشان می‌دهد که سفر هیئت‌های مرکزی حتی در بخش اوضاع امنیتی هم تاثیرگذاری نداشته‌است.

عارف عابر؛ سخنگوی والی غور به کلید می‌گوید که ولسوالی‌های چهارسده و پسابند هم از سال‌ها به این‌سو تحت محاصره‌ی مخالفین مسلح دولت قرار داشته و دارد.

به گفته‌ی وی، انتظار می‌رفت که هیئت‌‌های مرکزی برای بهبود اوضاع امنیتی غور به خصوص دو ولسوالی ذکرشده اقدامات جدی نمایند، اما تاکنون تغییرات ایجاد نگردیده‌است.

سخنگوی والی غور تصریح می‌کند که اکنون شرایط انتقال تمامی امکانات مورد نیاز از طریق هوا به ولسوالی‌های پسابند و چهارسده فراهم نیست.

با وجود این همه، کلیدگروپ دریافته است که هیئت‌‌های مرکزی به ولایت بادغیس نسبت به سایر ولایات حوزه غرب، کم‌تر سفر داشته‌اند.

نجم‌الدین برهانی؛ سخنگوی والی بادغیس به کلید می‌گوید که ولایت بادغیس به دلیل دوری از مرکز، کم‌تر مورد عطف هیئت‌‌های مرکزی قرار گرفته‌است.

آقای برهانی می‌افزاید، در جریان حکومت وحدت ملی هر سال، سه الی 10 هیئت‌ به خاطر بررسی روند کاری اداره‌های دولتی، رسیده‌گی به مشکلات بی‌جاشده‌های داخلی و اوضاع امنیتی به این ولایت سفر داشته‌اند.

سخنگوی والی بادغیس تصریح می‌کند که در ترکیب این هیئت‌‌ها محمد اشرف غنی رییس جمهور و عبدالله عبدالله رییس اجراییه حکومت پیشین هم قرار داشتند که برای بهبود وضعیت امنیتی و اقتصادی این ولایت به مردم و اداره‌ی محلی وعده‌های داده‌اند که تا کنون تحقق نیافته‌است.

به گفته‌ی وی، سفرهای بسیاری از هیئت‌‌های مرکزی به بادغیس نتیجه‌ی موثری نداشته‌است.

شماری از اعضای شوراهای ولایتی حوزه غرب می‌گویند که تاکنون هیچ هیئتی نتوانسته تعهدات خویش را عملی نماید.

محمد مهدی حدید؛ عضو شورای ولایتی هرات به این باور است که شماری از کارمندان بلندرتبه‌ی مرکز، عضویت در ترکیب یک هیئت‌ را به عنوان یک فرصت تلقی کرده تا این‌که بتوانند منفعت بیشتری از جریان سفرهای شان به ولایات به‌دست آورند.

آقای حدید تاکید دارد که بسیاری از هیئت‌‌ها در هم‌سویی و تبانی با مسوولان محلی، اقدام به اخذ رشوه می‌نمایند و به همین دلیل سفرهای هیئت‌ها نتیجه‌ی موثری در پی نداشته است.

طبق اطلاعات اداره‌های محلی ولایات غربی افغانستان، در ترکیب هیئت‌‌ها بیشتر نماینده‌ی‌ ارگان‌های محلی قرار داشته‌است.

سیدشاه سقیم؛ سخنگوی ارگان‌های محلی به کلید می‌گوید که براساس ضروریات،هیئت‌‌های مرکز به ولایات سفر می‌نمایند و ارقام دقیقی هم از سفر هیئت‌‌ها در دست نیست.

آقای سقیم، دست‌داشتن برخی از اعضای هیئت‌‌ها را به فساد به خصوص اخذ رشوه از اداره‌ی شاروالی هرات را تایید و یا رد نمی‌کند.

از سویی هم، او سفر هیئت‌‌های مرکز را به ولایات حوزه غرب بی‌نتیجه ندانسته، می‌گوید که اعضای هیئت‌‌ها هنگام سفر به ولایات، مشکلات را شناسایی و برای رسیده‌گی به آن راهکارهای را نیز روی دست گرفتند، اما وی از تغییرات مثبتی در ولایات حوزه غرب جزییات نمی‌دهد.

در همین حال اداره عالی تفتیش نتیجه سفرهای هیئت‌های این اداره را در سطح ولایت رضایت‌بخش می‌داند.

فضل‌الله نظامی؛ رییس پالیسی و پلان اداره عالی تفتیش به کلید می‌گوید که در پی سفرهای هئیت‌های این اداره در جریان کار حکومت وحدت ملی ۷۲ قضیه جرمی در سطح محلات شناسایی و عاملان این قضایا به اداره‌های و قضایی معرفی شده‌اند.

آقای نظامی تاکید دارد که در نتیجه شناسایی این قضایا از حیف و میل ۵۷۰ میلیون افغانی و ۲/۱ میلیون دالر از بودجه دولت نیز جلوگیری شده است.

وی اطمینان میدهد که هیئت‌های این اداره به هدف اصلاح سازی و شفافیت امورات اداره‌های دولتی بررسی‌های شان را در سطح ولایات به گونه شفاف انجام داده و می‌دهند.

این در حالی‌ست که به باور برخی‌ها تعیین هیئت‌ برای پیگیری قضایای مختلف از سوی حکومت مرکزی به معنای سرپوش‌گذاشتن بر ناکامی‌های حکومت می‌باشد.

کلیدگروپ را در تویتر و فیس بوک دنبال کنید
طراحی و توسعه توسط تکشارک - Copyright © 2020

Copyright 2020 © TKG: A public media project of DHSA