ads

تداوم کشتار برای رهایی 600 زندانی

شدت روزافزون جنگ و خشونت از سوی طالبان و عملیات حکومت بر ضد آنها، از خوشباوری‌های مردم نسبت به استقرار صلح و برگزاری زودهنگام مذاکرات بین‌الافغانی کاسته و این نگرانی را به وجود آورده که نیروهای مخالف دولت با پوره‌نشدن خواسته‌های شان که یکی آن، رهایی 5000 زندانی می‌باشد، بار دیگر به افزایش جنگ و خشونت بپردازند و بر تمامی وعده‌هایی که در توافق‌نامه با امریکا متعهد شده‌اند، پا بگذارند.

کلید
23 سرطان 1399
تداوم کشتار برای رهایی 600 زندانی

پیش از امضای توافق‌نامه، طالب‌ها حرف از کاهش و ختم خشونت و برگزاری مذاکرات بین‌الافغانی می‌زدند، اما پس از آن‌که در 29 فبروری سال جاری توافق‌نامه را با ایالات متحده امریکا امضا کردند به جنگ‌های خونینی پرداختند که حتی تا پیش از این مردم شاهد آن نبودند.
طالبان یکی از دلایل تشدید دوباره‌ی جنگ‌ها را عدم رهایی کامل زندانیان شان عنوان کردند. در اوایل حکومت افغانستان با رهایی زندانیان طالب موافق نبود و در این مورد موضع‌گیری‌اش چنان بود که فقط 1000 زندانی را رها خواهد کرد و زندانیان متباقی در هنگام مذاکرات و پیش‌رفت در کار مذاکرات، رها خواهند گردید، اما طالبان خواستار رهایی یکجایی 5000 زندانی شدند.
حکومت افغانستان در قسمت رهایی شماری از زندانیان به خصوص معاون گروه طالبان به نام انس حقانی، ابراز مخالفت نمود و آن را خط سرخ خود اعلان نمود، ولی در کمتر از سه روز پس از این موقف‌گیری، به رهایی وی اقدام نمود. اینک اطلاعاتی می‌رسد که 4400 زندانی طالب رها گردیده و تنها 600 زندانی در زندان‌ها به سر می‌برند.
این مساله نشان می‌دهد که حکومت افغانستان در پروسه‌ی صلح به انعطاف‌پذیری‌های بیشتری رو آورده و حال می‌گوید که 600 نفر از جمله کسانی‌اند که از نظر حق‌العبدی نمی تواند آنان را رها کند.
با این همه، بعد از رهایی زندانیان طالب، رسانه‌ها خبر دادند که طالبان نیز انعطاف‌پذیری نشان داده و لیست بدیلی از زندانیان حکومتی را به حکومت سپرده است. این مورد یکبار دیگر خوش‌بینی‌ها را نسبت به کاهش خشونت و آغاز مذاکرات بین‌الافغانی در بین مردم بیشتر ساخت و این امید را به وجود آورد که ممکن مذاکرات تا 15 جولای و یا تا اخیر هفته‌ی سوم جولای برگزار گردد. اما دیده می‌شود که هنوزهم در قسمت‌هایی از افغانستان و به خصوص ولایت‌های بدخشان، کندز و پروان جنگ‌های شدیدی میان نیروهای حکومتی و طالبان ادامه دارد و گفته می‌شود که در جنگ بدخشان، القاعده و داعش نیز با طالبان همکاری داشتند.
کشته‌شدن نزدیک به 30تن از نیروهای امنیتی در ولایت‌های شمالی و افزایش خشونت‌ها که تازه‌ترین آن انفجار موتربمب در ریاست امنیت ملی سمنگان می‌باشد و باعث کشته و زخمی‌شدن 74 تن از افراد ملکی و نظامی شده، ‌نشان می‌دهد که انعطافی در کار نبوده بلکه برای تداوم جنگ بهانه‌چینی شده است که ممکن تا دیر زمانی دوام نماید و از مردم قربانی بگیرد.
با نزدیک‌شدن به تاریخ احتمالی مذاکرات بین‌الافغانی، شدت درگیری، بیانگر آن است که طرف‌های درگیر در قضیه‌ی افغانستان هنوزهم در پی امتیاز و باج‌گیری‌ها می‌باشند و اگر این سلسله دوام پیدا کند، هیچ‌گونه راه حل سیاسی به خاطر قطع جنگ و خشونت به نظر نمی‌رسد و بی‌ثباتی‌ها بیش تر از پیش، بر زنده‌گی مردم سایه می‌اندازد.

کلیدگروپ را در تویتر و فیس بوک دنبال کنید
طراحی و توسعه توسط تکشارک - Copyright © 2020

Copyright 2020 © TKG: A public media project of DHSA