ads

ارگ: عبدالله تا کنون نامزد وزیرانش را معرفی نکرده است

با آنکه نزدیک به دوماه از امضای توافقنامه سیاسی میان محمد اشرف غنی و عبدالله عبدالله می گذرد و بر بنیاد آن معرفی 50 درصد از اعضای کابینه جدید از مسوولیت های رییس شورای مصالحه ملی است؛ اما ار گ می گوید که عبدالله تا کنون نامزد وزیرانش را معرفی نکرده است.

نویسنده: خیرالبنات سادات
12 سرطان 1399
ارگ: عبدالله تا کنون نامزد وزیرانش را معرفی نکرده است

درانی وزیری؛ معاون سخنگوی رییس جمهور می‌گوید که غنی متعهد است تا کابینه جدید را برای گرفتن رای اعتماد، به ولسی جرگه بفرستد؛ اما تا کنون فهرست 50 در صد کابینه جدید از سوی عبدالله عبدالله به ارگ فرستاده نشده است.
در همین حال هیئت اداری ولسی جرگه تاکید می کند که حکومت باید اعضای کابینه جدید را برای گرفتن رای اعتماد، قبل از رخصتی‌های تابستانی به این مجلس معرفی کند.
بربنیاد قانون، اعضای پارلمان افغانستان از اول ماه اسد به رخصتی 45 روزه تابستانی می‌روند.
محمد میرزا کتوازی؛ معاون اول ولسی جرگه می گوید که رییس جمهور و رییس شورای مصالحه ملی، با وجود داشتن فرصت کافی تا هنوز نتوانسته‌اند که وزیران پیشنهادی شان را به این مجلس معرفی کنند.
به گفته آقای کتوازی، کمیسیون های داخلی ولسی جرگه اسناد نامزد وزرا را با دقت بررسی می کند و در صورتی که نامزد وزیری تابعیت دوگانه داشته باشد از این مجلس رای اعتماد نخواهد گرفت.
با این حال برخی از آگاهان سیاسی ادامه کار وزرای سرپرست را خلاف قانون اساسی و عامل اصلی فساد در وزارتخانه‌ها می دادنند.
عین الدین بیگ؛ آگاه مسایل سیاسی، زد و بندها و اختلافات سیاسی در درون نظام را عامل اساسی ادامه کار سرپرست وزرا می‌خواند.
به گفته آقای بیگ، فساد اداری، عدم پاسخگویی به مردم و ناکارگی وزرا، از پیامدهای مهم ادامه کار سرپرست وزرا است.
گفتنی است که ریاست جمهوری تا هنوز نامزد وزرای امور خارجه، مالیه، معادن، صحت عامه، اطلاعات و فرهنگ، معارف، امور زنان و نامزد ریاست بانک مرکزی را معرفی کرده؛ اما از جانب قصر سپیدار تا کنون هیچ نامزد وزیری معرفی نشده است.
پیش از این نیز ولسی جرگه باربار از حکومت خواسته بود که نامزد وزرا را برای گرفتن رای اعتماد به این مجلس معرفی کند تا به فرهنگ سرپرستی در کابینه پایان داده شود.

کلیدگروپ را در تویتر و فیس بوک دنبال کنید
طراحی و توسعه توسط تکشارک - Copyright © 2020

Copyright 2020 © TKG: A public media project of DHSA