ads

مسوولان نهاد نی می‌گویند که بیش از 900 کارمند رسانه‌ای به کرونا مصاب شده‌اند

در پی گسترش بیماری کرونا در کشور، مسوولان نهاد حمایت‌کننده رسانه‌های آزاد افغانستان یا نی می‌گویند، آمار کارمندان رسانه‌ای که به ویروس کرونا مصاب شده‌اند به مراتب بیشتر از آمارهای رسمی و تاییدشده از سوی این نهاد است.

خیرالبنات سادات
10 سرطان 1399
مسوولان نهاد نی می‌گویند که بیش از 900 کارمند رسانه‌ای به کرونا مصاب شده‌اند

یافته‌ها و ارزیابی دفتر نی‌ نشان می‌دهد که از آغاز گسترش کرونا تا کنون، 953 تن از کارمندان رسانه‌ها به این بیماری مبتلا شده‌اند.
براساس این سروی، بیشترین کارمندان رسانه‌ای که به این بیماری مبتلا شده‌اند، مربوط به ولایت کابل و ولایات همجوار آن است.
مجیب خلوتگر؛ رییس اجرایی دفتر نی، روز سه شنبه در یک کنفرانس خبری گفت که حدود 10 درصد کارمندان رسانه‌ها به بیماری کرونا مبتلا شده‌اند که در مقایسه به سایر سکتورها یک رقم درشت است.
به گفته‌ی آقای خلوتگر، تا کنون 5 تن از کارمندان رسانه‌ای به اثر ابتلا به این بیماری، جان ‌باخته‌اند.
این نهادهای حامی رسانه‌ها همچنان هشدار می‌دهند که در صورت ادامه‌ی این وضعیت، ممکن است چرخش آزاد اطلاعات متوقف شود.
با این حال، برخی از خبرنگاران می‌گویند، به دلیل این‌که آنان برای تهیه گزارش به محیط بیرون می‌روند، آسیب‌پذیری این قشر بیشتر است و تعدادی زیادی از آنان به ویروس کرونا مصاب شده‌اند.
علی اکبر احمدی؛ یکتن از خبرنگاران می‌گوید آن‌عده از کارمندان رسانه‌ها که در راه اطلاع‌رسانی دقیق به مردم، به بیماری کرونا مصاب شده‌اند، هیچ‌گونه کمکی از سوی نهاد‌های حامی و صنفی خبرنگاران و حکومت افغانستان دریافت نکرده‌اند.
وی از حکومت می‌خواهد تا برای خبرنگارانی که به این بیماری مصاب شده‌اند، رسیده‌گی کند.
از سوی دیگر، جاوید کارگر؛ یکتن از خبرنگاران می‌گوید که با گسترش کرونا در کشور تعدادی از رسانه‌های افغانستان به بحران مالی مواجه شده‌اند و نمی‌توانند معاش کارمندان شان را بپردازند.
به گفته‌ی وی، خبرنگاران با مشکلات اقتصادی دسته و پنجه نرم می‌کنند، اما حکومت و یا هیچ نهادی به وضعیت آنان توجه نکرده‌است.
این در حالی‌ست که پیش از این نیز برخی نهادهای حامی رسانه‌ها گفته بودند ک آنان در تلاش‌اند تا حکومت افغانستان را متقاعد سازند، برای رسانه‌هایی که در پی این بیماری با بحران مالی مواجه شده‌اند، حساب کمک مالی اضطراری باز کند.

کلیدگروپ را در تویتر و فیس بوک دنبال کنید
طراحی و توسعه توسط تکشارک - Copyright © 2020

Copyright 2020 © TKG: A public media project of DHSA