ads

شهروندان کشور از افزایش بهای کالاهای بهداشتی به ویژه دارو شاکی‌اند

همزمان با گسترش بیماری کرونا در کشور و تقاضای مردم به دارو، بهای داروها در کشور به گونه‌ی سرسام‌آوری افزایش یافته‌است.

خیرالبنات سادات
29 جوزا 1399
شهروندان کشور از افزایش بهای کالاهای بهداشتی به ویژه دارو شاکی‌اند

شماری از پایتخت‌نشینان می‌گویند که بهای داروها بالاخص داروهایی که برای وقایه از بیماری کرونا مفید خوانده‌شده و از سوی داکتران تجویز می‌شوند، به گونه‌ی روزافرون بالا می‌رود.
این باشنده‌گان پایتخت، بازرگانان را به استفاده‌جویی و حکومت را به بی‌پروایی در نظارت از بازارهای کشور متهم می‌سازند.
محمد یوسف؛ یک‌تن از باشنده‌گان شهر کابل می‌گوید که با گسترش ویروس کرونا در کشور بهای برخی داروها به ویژه ویتامین‌ها و انتی‌بیوتیک‌ها افرایش چشم‌گیری داشته‌است.
به گفته‌ی او، حکومت بر بازارها نظارت ندارد و بازرگانان با استفاده از فرصت پیش‌آمده از مجبوریت مردم استفاده‌جویی می‌کنند.
از سوی دیگر، برخی از داروفروشان می‌گویند که شیوع کرونا در کشور باعث شده‌است که تقاضای مردم به خرید داروها تا دوبرابر افزایش پیدا کند.
محمد یاسر؛ مالک یکی از داروفروشی‌ها در شهر کابل می‌گوید که تقاضای وافر مردم به خرید بعضی داروها سبب شده‌است که بهای این داروها تا دوبرابر افزایش پیدا کند.
به گفته او، یک بسته قرص‌های دیکسامیتازون در سابق 10 افغانی به فروش می‌رسید و حالا به 50 افغانی فروخته می‌شود.
اما اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری افغانستان تقاضای مردم را به خرید داروها از عمده‌ترین دلایل افزایش بها، در کشور عنوان می‌کند.
جان آقا نوید؛ معاون بخش روابط عامه این اتاق می‌گوید که افزایش تقاضای مردم برای خرید برخی از داروها سبب شده‌ تا بها چندبرابر افزایش پیدا کند.
با این حال، وزارت صحت‌ها از کاهش بهای داروها در کشور تا یک هفته‌ی دیگر خبر می‌دهد.
سعیدالدین جامی؛ مسوول روابط عامه این وزارت، یکی ار دلایل عمده در افزایش بهای دارو در کشور را توقف 70 کانتیر کالای بهداشتی در مرز گمرک کندهار می‌داند.
به گفته‌ی آقای جامی، به زودی این داروها وارد مارکیت‌ها شده و شهروندان افغانستان شاهد کاهش چشم‌گیری در بهای دارو خواهند بود.
این نگرانی در حالی مطرح می‌شود که پیش از این نیز کمبود بالون‌های آکسیجن در شفاخانه‌های مختص به بیماری کرونا در کشور، یکی از دلایل افرایش مرگ‌ومیر بیماران گفته شده و مردم ار ناگزیری یک بالون آکسیجن را تا نزدیک به 20 هزار افغانی برای بیماران شان خریداری می‌کنند.

کلیدگروپ را در تویتر و فیس بوک دنبال کنید
طراحی و توسعه توسط تکشارک - Copyright © 2021

Copyright 2020 © TKG: A public media project of DHSA