اجتماعی

۳ حمل ۱۳۹۹
نویسنده: فرشته هاشمی

کمیسیون حقوق بشر باغچه کودک را با غرس ۱۲۰ نهال افتتاح کرد

مقام‌های کمیسون مستقل حقوق بشر ازافزایش کشته و زخمی‌شدن کودکان در جریان جنگ‌ها ابراز نگرانی نموده و می‌گویند که در سال ۱۳۹۸ ۲۷۳۸ کودک قربانی جنگ بوده و از این میان ۴۶۰ تن کشته و. ۲۲۷۸ تن دیگر زخم برداشته‌اند.
محمد نعیم نظری؛ معاون کمیسون مستقل حقوق بشر به روز یکشنبه در افتتاح باغچه کودک گفت، کودکان آسیب‌پذیرترین قشر جامعه‌اند و حقوق آنان همواره از سوی طرف‌های درگیر جنگ نادیده گرفته می‌شود.
وی می‌گوید، در این باغچه ۱۲۰ نهال به نام و یادبود کودکان قربانی جنگ غرس می‌شود و هدف آن دادخواهی برای خون این اطفال و حفظ محیط زیست می‌باشد.
معاون کمیسون مستقل حقوق بشر می گوید در گفت‌وگوهای صلح نباید قربانیان جنگ و خانواده‌های شان نادیده گرفته شوند.
اما خانواده‌های قربانیان با انتقاد از راه‌اندازی چنین برنامه‌ها می‌گویند، این‌گونه برنامه‌ها جز تازه‌کردن غم آنان، چیزی بیش نیست و نهال‌شانی درد آنها را دوا نمی‌کند.
علی؛ یکی از خانواده‌های قربانی است که دو پسر و برادرزاده‌ی خود را در یک انفجار در سالون عروسی، در غرب کابل از دست داده است.
وی می‌گوید، حکومت هیچ کاری را برای بازداشت عاملین این گونه رویدادها انجام نداده است و وعده‌هایی را که برای آنان نموده بودند، نیز تا کنون عملی نشده است.
این درحالی‌ست که از یک سو، خوشبینی‌ها برای کاهش جنگ و جلوگیری از تلفات افراد ملکی در کشور وجود دارد، اما از سوی دیگر نگرانی‌ها در مورد بخشیده‌شدن کسانی که جنایات جنگی را انجام داده‌اند، وجود دارد.

به اشتراک بگذارید

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد