انتخابات در افغانستان

۶ دلو ۱۳۹۸
نویسنده: خیرالبنات سادات

سرنوشت انتخابات ریاست‌جمهوری افغانستان هنوزهم روشن نیست

با آن‌که دقیق چهارماه از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری می‌گذرد، اما کمیسیون شکایات انتخاباتی تا حالا نتوانسته است، فهرست محلاتی را که نیاز به بازشماری دارند به کمیسیون مستقل انتخابات بفرستد.
اختلاف دیدگاه‌ها و عدم هماهنگی در کار کمیسیون‌های انتخاباتی یکی از دلایل اصلی طولانی‌شدن این پروسه خوانده شده است.
محمد رضا فیاض؛ معاون سخنگوی کمیسیون شکایات انتخاباتی با اشاره به اختلاف نظرها میان کمیسیون‌‎های انتخاباتی می‌گوید که کمیسیون شکایات با توجه به حساسیت موضوع در تلاش است تا هماهنگی لازم را میان کمیسیون‌ها به وجود بیاورد.
آقای فیاض، بدون مشخص‌کردن زمان دقیق می‌گوید، کمیسیون شکایات انتخاباتی به زودترین فرصت فهرست محلاتی را که نیاز به بازشماری دارند، تهیه و به کمیسیون مستقل انتخابات خواهد فرستاد.
از سوی‌ی هم، شماری از نهادهای ناظر بر روند انتخابات، از عدم هماهنگی در کار کمیسیون‌های انتخاباتی نگران‌اند و می‌گویند، ادامه‌ی این وضعیت به شفافیت پروسه صدمه می‌زند.
سمیرا رسا؛ سخنگوی بنیاد انتخابات آزاد و عادلانه‌ی افغانستان یا فیفا می‌گوید، مشکل در کیفیت کار دفاتر ولایتی کمیسیون شکایات انتخاباتی باعث شد که ما شاهد ثبت رقم درشت شکایت‌های استینافی در دفتر مرکزی این کمیسیون باشیم.
خانم رسا همچنان از موجودیت اختلاف نظرها میان کمیسیون‌های انتخاباتی اظهار نگرانی کرده افزود، گزارشی را که کمیسیون شکایات انتخاباتی به کمیسیون انتخابات فرستاده است، یک گزارش ناقص است و این کمیسیون باید گزارش دقیق از محلات قابل بازشماری در اختیار کمیسیون انتخابات قرار دهد تا کمیسیون انتخابات به رویت آن پلان‌های تطبیقی‌اش را آغاز کند.
از سویی هم، احمد زبیر حبیب‌زاده؛ سخنگوی انتخابات شفاف افغانستان یا تیفا می‌گوید که بر مبنای یافته‌های نظارتی این نهاد، کارها از سوی کمیسیون شکایات به کندی به پیش می‌رود و اگر وضعیت این گونه ادامه یابد، تقویم نقض خواهد شد.
وی افزود که کمیسیون‌های انتخاباتی باید هرچه زودتر در موارد اختلافی به تفاهم برسند و در چوکات قانون به این اختلاف‌ها پایان داده شود.

به اشتراک بگذارید

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد