ads

زمستان برای هراتیان توأم با بیم و امید است

با آمدن فصل سرما و ریزش برف و بارش باران در ولایت هرات از یک‌سو به زنده‌گی باشنده‌گان این ولایت امید می‌بخشد و از سوی دیگر بیم‌ها را بر عده‌ای می‌افزاید.

نویسنده: Abdul Malik Atash
24 جدی 1398
زمستان برای هراتیان توأم با بیم و امید است

با آمدن فصل سرما و ریزش برف و بارش باران در ولایت هرات از یک‌سو به زنده‌گی باشنده‌گان این ولایت امید می‌بخشد و از سوی دیگر بیم‌ها را بر عده‌ای می‌افزاید.
همزمان با این، شماری از شهروندان هرات از افزایش بهای مواد سوختی به ویژه گاز مایع در این ولایت اظهار نگرانی نموده، می‌گویند باید از سوی حکومت هیاتی برای تثبیت قیمت مواد سوختی به‌خصوص گاز تعین شود.
برخی نیز به این باورند که تاجران بدون در نظرگرفتن وضعیت اقتصادی باشنده‌گان هرات از ضعف شان به نفع خود استفاده می‌کنند.
با این حال، شماری از گازفروشان در ولایت هرات می‌گویند: “در این اواخر بهای فی کیلو گرام گاز مایع از ۳۵ افغانی به ۶۰ افغانی افزایش یافته است.
عصمت، از شرکت‌های واردکننده‌ی گاز مایع می‌خواهد تا هنگام بالابردن قیمت گاز وضعیت اقتصادی شهروندان را نیز در نظر بگیرند.
محمدسردار بهادری؛ رییس کمیته‌ی نظارت شورای ولایتی هرات می‌گوید، براساس نظام اقتصاد بازار آنان توانایی تعین قیمت مواد سوختی را ندارند.
وی افزود، برای بحث و گفت‌وگو و تعین راهکار برای کاهش قیمت گاز برنامه‌‌ای را با مسوولین مربوطه برگزار خواهند کرد.
مسوولان در ریاست شاروالی ولایت هرات نیز از افزایش قیمت گاز با سردشدن هوا اظهار نگرانی می‌کنند.
غلام‌رسول عظیمی؛ سخنگوی شاروالی هرات ضعف دولت در رقابت با سکتور خصوصی را یکی از عوامل عمده سیر صعودی افزایش بهای گاز مایع در این ولایت می‌داند.
با این همه جیلانی فرهاد؛ سخنگوی والی هرات از ایجاد یک کمیسیون برای کنترل و کاهش قیمت مواد سوختی در این ولایت سخن می‌زند.
وی افزود، با گران‌فروشان به‌ گونه‌ی جدی برخورد صورت خواهد گرفت.
از سویی هم، آمر مواد نفتی هرات می‌گوید: “در گذشته، روزانه بیش از ۴۰ الی ۵۰ تانکر گاز مایع از طریق دو بندر اسلام‌ قلعه و تورغندی وارد هرات می‌گردید اما با سردشدن هوا این رقم به ۵ الی ۶ تانکر کاهش پیدا کرده است.”
رومل حساس همچنان تاکید می‌کند که هیاتی متشکل از مسوولین محلی و تصدی مواد نفتی موظف گردیده که برای کنترل قیمت گاز کار خواهند کرد.
این درحالی‌ست که همه‌ساله با افزایش درجه‌ی سرما قیمت مواد سوختی به‌خصوص گاز مایع در ولایت هرات سیر صعودی را می‌پیماید و باشنده‌گان این ولایت از عدم کنترل حکومت در این قسمت بارها انتقاد کرده‌اند.

کلیدگروپ را در تویتر و فیس بوک دنبال کنید
طراحی و توسعه توسط تکشارک - Copyright © 2020

Copyright 2020 © TKG: A public media project of DHSA