بازسازی

۱۷ قوس ۱۳۹۸
نویسنده: اسحاق اکرمی

بیش از ۱۵ کیلومتر سرک بامیان_سمنگان قیرریزی شده‌است

مسوولان محلی می‌گویند که بیش از 15 کیلومتر، سرک بامیان _ سمنگان قیرریزی شده است و کار کندن‌کاری و پُرکاری این سرک جریان دارد.

مسوولان محلی می‌گویند که بیش از ۱۵ کیلومتر، سرک بامیان _ سمنگان قیرریزی شده است و کار کندن‌کاری و پُرکاری این سرک جریان دارد.
فاصله‌ی این سرک از دشت خم ولسوالی یکاولنگ ولایت بامیان الی ولسوالی دره‌ی صوف ولایت سمنگان ۱۸۷ کیلومتر است که ۱۰۴ کیلومتر آن مربوط بامیان و ۸۳ کیلومتر آن مربوط ولایت سمنگان می‌شود. عظیم فرید ولسوال یکاولنگ می‌گوید که به‌خاطر سردی هوا، قیرریزی متوقف شده است. اما کندن کاری جریان دارد.
عرض این سرک ۱۲ متر می‌باشد که ۱۰ متر آن قیرریزی می‌شود و دو متر دیگر آن شانه‌ی سرک می‌باشد. در این مسیر ۶ پل کانکریتی و ۳۹۰ پایه پلچک ساخته می‌شود، تا در برابر سیلاب تخریب و نشود.
به گفته‌ی مقامات حکومتی، ۳۷ روستای کوچک و بزرگ در مسیر این سرک قرار دارد و از یک سال به این طرف، سهولت‌های کاری برای باشنده‌های محل ایجاد شده و ده‌ها نفر در این سرک مصروف کار شده‌اند و تاثیر مثبت بالای اقتصاد این خانواده‌ها گذشته است.
این سرک مشهور به دهلیز شمال _ جنوب افغانستان است که از پارک‌های بند امیر و فلات بامیان عبور می‌نماید و در آینده سبب افزایش گردشگران داخلی و خارجی می‌گردد و به اقتصاد این ولایت تاثیر مثبت دارد.
این شاهراه توسط شرکت چینی سرک‌سازی و پل‌سازی به‌ نام (CRBC) با هزینه‌ی‌ ۲۰۴٫۹ میلیون دالر امریکایی که از سوی بانک انکشاف آسیایی تمویل می‌گردد، ساخته می‌شود.

به اشتراک بگذارید

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد