ads

داعش را کی‌ها شکست دادند؛ نیروهای امنیتی افغان و یا طالبان؟

نیروهای امنیتی افغان در نابودساختن گروه داعش در افغانستان نقش اساسی داشته و شریک‌دانستن طالبان در این مساله، دست کم‌گرفتن فعالیت‌ها و عرق‌ریزی‌های مداوم این نیروها است.

نویسنده: Abdul Malik Atash
13 قوس 1398
داعش را کی‌ها شکست دادند؛ نیروهای امنیتی افغان و یا طالبان؟
نیروهای امنیتی افغان در نابودساختن گروه داعش در افغانستان نقش اساسی داشته و شریک‌دانستن طالبان در این مساله، دست کم‌گرفتن فعالیت‌ها و عرق‌ریزی‌های مداوم این نیروها است

نیروهای امنیتی افغان در نابودساختن گروه داعش در افغانستان نقش اساسی داشته و شریک‌دانستن طالبان در این مساله، دست کم‌گرفتن فعالیت‌ها و عرق‌ریزی‌های مداوم این نیروها است.
بعد از استفاده‌ی مادر بمب‌ها در ولسوالی اچین ولایت ننگرهار، نیروهای امنیتی افغان در همکاری با نیروهای حمایت قاطع موفقیت‌های چشمگیری بر ضد داعش داشته و فداکاری‌های آنان منجر به متلاشی‌شدن آن شبکه شده است. زلمی خلیلزاد در یک پیام تویتری‌اش در کنار نیروهای امنیتی افغان و ایتلاف از طالبان نیز به عنوان شریک موثر این پروسه نام برده است.
منتقدین به این باوراند که همردیف‌شمردن نیروهای امنیتی افغان با طالب توسط خلیلزاد، دست‌کم گرفتن قربانی‌های این نیروها می‌باشد.
زلمی خلیلزاد نماینده‌‌ی خاص ایالات متحده برای صلح افغانستان، در تازه‌ترین پیام تویتری‌ خود نگاشته است که کمپاین اخیر مبارزه بر ضد داعش در ننگرهار یک مثال بوده می‌تواند. خلیلزاد در ادامه‌‌ی این تویت گفته است که عملیات موثر ایالات متحده/ایتلاف و نیروهای امنیتی افغان، همچنان طالبان، موجب شد که داعش-خراسان اراضی‌ را یک‌جا با جنگجویانش از دست بدهد. او این پیشرفت را به قول دونالد ترامپ یک پیشرفت کلان بر ضد داعش–خراسان دانسته است، اما با واقعی‌دانستن این پیشرفت اضافه می‌کند که داعش خراسان کاملا نابود نشده است.
آقای خلیلزاد به ادامه‌‌ی این اظهارات همچنان گفته است که در یک‌ونیم هفته‌‌ی گذشته دها داعشی یک‌جا با خانواده‌های‌شان در شرق افغانستان، به نیروهای امنیتی افغان تسلیم شده‌اند. قبل از گفته‌های خلیلزاد، دونالد ترامپ رییس جمهور امریکا در یک سفر ناگهانی به افغانستان از توانایی‌های نیروهای امنیتی افغان ستایش کرده است.
نیروهای تسلیم‌شده‌ی داعشی اعتراف کردند که دیگر توان جنگ را نداشتند و تن به تسلیمی دادند. این بدان معناست که موقعیت داعش در افغانستان در خطر افتاده و دیگر این گروه نمی‌تواند، به جنگ ادامه دهد. با آن‌که گفته می‌شود داعش کاملاً محو نگردیده اما فرصت به‌دست‌آمده می‌تواند موجبات نابودی کامل این گروه را فراهم کند.
امریکا که از پیشرفت‌ها بر ضد داعش در افغانستان خرسند است، می‌تواند به نیروهای امنیتی افغان در امر نابودساختن کامل داعش کمک کند و نگذارد که دوام حضور این گروه برای افغانستان، منطقه و جهان خطرساز واقع شود.

کلیدگروپ را در تویتر و فیس بوک دنبال کنید
طراحی و توسعه توسط تکشارک - Copyright © 2020

Copyright 2020 © TKG: A public media project of DHSA