ads

عفو بین‌الملل: مرتکبین کشتار مردم ایران باید محاکمه شوند

سازمان عفو بین‌الملل می‌گوید گمان می‌رود بیش از دوصد تن در جریان سرکوب تظاهرات اخیر در ایران کشته شده باشند، تظاهراتی که در اعتراض به بلندرفتن قیمت نفت در آن کشور به راه انداخته شده بود.

نویسنده: Abdul Malik Atash
12 قوس 1398
عفو بین‌الملل: مرتکبین کشتار مردم ایران باید محاکمه شوند
سازمان عفو بین‌الملل می‌گوید گمان می‌رود که بیش از دوصد تن در جریان سرکوب تظاهرات اخیر در ایران کشته شده باشند، تظاهراتی که در اعتراض به بلندرفتن قیمت نفت در آن کشور به راه انداخته شده بود.

سازمان عفو بین‌الملل می‌گوید گمان می‌رود که بیش از دوصد تن در جریان سرکوب تظاهرات اخیر در ایران کشته شده باشند، تظاهراتی که در اعتراض به بلندرفتن قیمت نفت در آن کشور به راه انداخته شده بود.
این سازمان که مرکز آن در بریتانیا است دیروز دوشنبه (۲ نومبر) گفت: “بر اساس معلومات رسیده به این سازمان، تعداد افراد کشته‌شده در تظاهرات که به تاریخ (۱۵نومبر) آغاز شد به حداقل ۲۰۸ تن رسیده باشد.”
تظاهرات بزرگ در چندین شهر ایران در (۱۵نومبر) بعد از آن شروع شد که حکومت ایران اعلان کرد قیمت نفت را سه چند بلند می‌برد. ولی این تظاهرات بدون وقفه توسط نیروهای امنیتی ایران سرکوب شد و خدمات اینترنتی نیز برای یک هفته بسته شد.
سازمان عفو بین‌الملل می‌گوید بیشترین افراد در شهر شهریار کشته شدند.
سازمان عفو بین‌الملل هفته‌ی پیش تعداد قربانیان جریان سرکوب تظاهرات را ۱۶۱ تن خوانده بود.
فیلیپ لوتر مدیر بخش تحقیقات امور شرق میانه سازمان عفو بین‌الملل، تعداد کشته شده‌ها در تظاهرات ایران را ثبوتی برای “کشتار وحشتناک” مردم توسط نیروهای امنیتی ایران خوانده و از جامعه بین‌المللی خواسته است مرتکبین را به پنجه‌ی قانون بسپارد.
سرکوب وحشیانه‌ی تظاهرات اخیر در ایران عکس‌العمل‌های جدی بین‌المللی را برافروخت. تعدادی از ایرانی‌های مقیم در خارج نیز در بعضی شهر‌ها حرکت‌های اعتراضی را به راه انداخته و خواهان توجه جدی به مردم ایران شدند.
حسن حبیبی یک شهروند ایرانی مقیم در فرانسه دیروز دوشنبه در جریان راهپیمایی که در واکنش به سرکوب خشونت‌آمیز تظاهرات ایران، در پاریس به راه افتاده بود گفت: “ما از جامعه جهانی و حکومت فرانسه می‌خواهیم کسانی را که حیات‌شان در ایران با خطر مواجه است کمک نمایند. ایرانی‌هایی‌که به جاده‌ها برآمده‌اند به سبب اعتراض‌شان علیه رژیم ایران مورد ظلم قرار می‌گیرند.”
سازمان عفو بین‌الملل گفته است تصاویر زیاد که حقیقت آن‌ها از سوی متخصصان این سازمان تأیید شده نشان می‌دهند که نیروهای امنیتی ایران تظاهرکننده‌های غیرمسلح را “به گلوله بسته‌اند.
سازمان عفو بین‌الملل گفته است براساس معلومات به دست آمده، فامیل‌های قربانیان مورد تهدید قرار گرفته که با رسانه‌ها چیزی را شریک نسازند. حتی گفته شده تعدادی از فامیل‌ها برای به‌دست‌آوردن اجساد بسته‌گان شان مجبور به پرداخت پول شده‌اند.
مقامات ایرانی تا کنون در مورد این اظهارات سازمان عفو بین‌الملل ابرازنظری نکرده‌اند.

کلیدگروپ را در تویتر و فیس بوک دنبال کنید
طراحی و توسعه توسط تکشارک - Copyright © 2020

Copyright 2020 © TKG: A public media project of DHSA