ads

بیش از 30 درصد عواید گمرک ولایت هرات در سال جاری کاهش یافته است

مسئولان گمرک ولایت هرات می گوید که فرار از پرداخت مالیات در گمرک این ولایت، ۷ میلیارد افغانی از عواید این اداره کاسته است. عبدالصمد ستانکزی رئیس گمرک ولایت هرات به کلید می‌گوید که انتقال گمرک از شهر به مرز اسلام قلعه دست زورمندان و افراد فاسد را برای فرار از پرداخت مالیات بیشتر باز […]

نویسنده: Abdul Malik Atash
15 میزان 1398
بیش از 30 درصد عواید گمرک ولایت هرات در سال جاری کاهش یافته است

مسئولان گمرک ولایت هرات می گوید که فرار از پرداخت مالیات در گمرک این ولایت، ۷ میلیارد افغانی از عواید این اداره کاسته است.

عبدالصمد ستانکزی رئیس گمرک ولایت هرات به کلید می‌گوید که انتقال گمرک از شهر به مرز اسلام قلعه دست زورمندان و افراد فاسد را برای فرار از پرداخت مالیات بیشتر باز کرده است.

آقای ستانکزی تاکید دارد که به خاطر همین چالش‌ها گمرک هرات طی ۱۰ ماه سال روان مالی ۱۴ میلیارد افغانی عواید بدست آورده است در حالیکه این اداره طی ده ماه سال مالی ۱۳۹۷ خورشیدی حدود ۲۱ میلیارد افغانی عواید جمع آوری کرده بود.

به گفته رئیس گمرک هرات پیش‌بینی می‌شود که تا پایان سال مالی روان حدود ۱۷ میلیارد دالر از عواید این اداره به خزانه دولت واریز شود.

رئیس گمرک هرات اضافه می‌کند که او برای مبارزه با فساد و افراد زورمند اقدامات جدی را روی دست گرفته است و به همین دلیل برخی از افراد زورمند تلاش دارند تا با اعمال تهدیدات چون اختطاف کارمندان اداره‌اش مانع مبارزه او علیه فساد شوند.

به گفته او به همین دلیل روز گذشته یک تن از کارمندان این اداره همراه با یک فرد دیگر از سوی افراد ناشناس ربوده شدند.

با این‌حال عبدالاحد ولیزاده سخنگوی پولیس ضمن تائید اختطاف دو فرد به شمول یک کارمند گمرک از تامین امنیت کارمندان این اداره اطمینان می‌دهد.

او می‌افزاید که پس از این کارمندان گمرک به خاطر تامین امنیت شان باید با هماهنگی پولیس رفت و آمد نمایند.

مسئولان محلی هرات نیز دخالت افراد زورمند در امور گمرک این ولایت را یکی چالش‌های اساسی عنوان می‌کند.

جیلانی فرهاد سخنگوی والی هرات می‌گوید که این موضوع سبب شده تا بسیاری از مالیه دهنده‌ها از پرداخت مالیات فرار نمایند.

وی بیان می‌دارد که اداره محلی به نیروهای کشفی و تحقیقی هدایت داده است تا این افراد را شناسایی و مورد پیگرد قانونی قرار دهند.

به گفته فرهاد طی چند روز اخیر ده تن از کارمندان گمرک و افراد دخیل در فساد به اتهام فرار از پرداخت محصولات گمرک بازداشت شده اند.

از سوی هم محمدسردار بهادری عضو شورای ولایتی هرات می‌گوید که فساد در گمرک این ولایت بیشتر از قبل مشاهده می‌شود.  آقای بهادر ادعا دارد که حمایت افراد فاسد از سوی مقام‌های مرکزی سبب شده است تا فساد در گمرک هرات افزایش یابد.

در جریان سال روان مالی گمرک هرات از شهر به بندر اسلام قلعه انتقال یافت، افزایش عواید و نظم بخشیدن به ترافیک شهر از دلایل اصلی انتقال گمرک این ولایت عنوان گردید اما عملی شدن این تصمیم حکومت واکنش‌های اعتراضی را نیز به همراه داشت.

کلیدگروپ را در تویتر و فیس بوک دنبال کنید
طراحی و توسعه توسط تکشارک - Copyright © 2020

Copyright 2020 © TKG: A public media project of DHSA