ads

ششمین دور کنفرانس گفتگوهای امنیتی هرات برگزار شد

ششمین دور کنفرانس گفتگوهای امنیتی هرات امروز(جمعه) در قلعه اختیارالدین این شهر برگزار شد.

نویسنده: abdali
21 میزان ,1396
ششمین دور کنفرانس گفتگوهای امنیتی هرات برگزار شد

ششمین دور کنفرانس گفتگوهای امنیتی هرات امروز(جمعه) در قلعه اختیارالدین این شهر برگزار شد.
در این کنفرانس علاوه بر مقام های حکومتی، نمایندگان بیش از 17 کشور اروپایی، امریکایی و منطقه به شمول نماینده‌های سازمان ناتو و سازمان ملل متحد نیز حضور داشتند.
در این کنفرانس وضعیت امنیتی افغانستان از سوی اشتراک کنندگان بررسی و راه های بیرون رفت از آن را ارائه می‌شود.
داوود مرادیان، رییس دفتر مطالعات استراتژیک افغانستان هدف از برگزاری کنفرانس های امنیتی را احیای هویت هرات برای گفتگوهای فرهنگی، تبادل افکار و تجارب و همچنان دست یابی به یک تفاهم جهت همکاری های عملی نظامی بین کشور های منطقه عنوان کرد.
آقای مرادیان گفت که در این کنفرانس نمایندگان کشورهای منطقه تلاش خواهند کرد که با همگرایی منطقه ای فعالیت گروه های تروریستی را مهار کنند.
وی در ادامه افزود که دیگر پاکستان در گفتگوهای صلح نقش مهمی ندارد و این فرصت را پاکستان از دست داده است.
به گفته وی، بعد ازاین برای کشورهای منطقه در گفتگوهای صلح تقش بیشتری داده شود.
آقای مرادیان اضافه می کند که کنفرانس گفتگوهای امنیتی هرات همه ساله با این نظر برگزار می‌ شود که زمینه‌ سازی برای صلح تنها کار دولت‌ ها نیست، بلکه نهادهای اکادمیک هم می‌ توانند در این زمینه نقش داشته باشند.
در همین حال محمد آصف رحیمی، والی هرات ضمن اشاره به اهمیت هرات در این کنفرانس گفت: گسترش ثبات امنیتی بر بهبود وضعیت اقتصادی کشور نیز تاثیرات مستقیم دارد.
وی در ادامه از گروه های مخالف دولت خواست که به روند صلح بپوندند.
داکتر رنگین دادفر اسپنتا، مشاور امنیت ملی حکومت پیشین در ششمین کنفرانس گفتگوهای امنیتی هرات از نظام دیموکراسی انتقاد نموده، گفت: نظام دیموکراسی در افغانستان از سوی جنبش های دیمواکرات بیرون در افغانستان تحمیل شده است.
برخی از فعالان مدنی و شهروندان برگزاری کنفرانس گفتگوهای امنیتی را برای بهبود وضعیت امنیتی بی نتیجه می خوانند. اما ویس برمک، سرپرست وزارت داخله معتقد است که نتایج این گفتگوها و همکاری های منطقه‌ای برای بهبود وضعیت امنیت نیازمند زمان بیشتر می‌باشد.
از سوی دیگر، رحمت االله نبیل رییس پیشین امنیت ملی کشور که در این کنفرانس حضور داشت، گفت: در این کنفرانس طرح های خوبی برای بهبود وضعیت امنیتی کشورهای منطقه از سوی محققان ارائه می شود که تحقق آن بستگی به اراده سیاسی دولتی نیز دارد.
به گفته آقای نبیل، در صورتی که اراده سیاسی در این زمینه وجود داشته باشد، این کنفرانس ها نیز نتایج مطلوبی را در پی خواهد داشت.
کنفرانس گفت ‌وگوهای امنیتی هرات با الهام از کنفرانس گفت‌ وگوهای مونیخ آلمان که بیش از شش دهه سابقه دارد، همه ساله در هرات برگزار می ‌شود.
گفته می شود که در حاشیه این کنفرانس، قرار است نشست های دوجانبه و سه جانبه با نمایندگان کشور های امریکا، ایران، افغانستان و پاکستان نیز دایر شود.

 

کلیدگروپ را در تویتر و فیس بوک دنبال کنید
طراحی و توسعه توسط تکشارک - Copyright © 2020

Copyright 2020 © TKG: A public media project of DHSA