خبرهای داخلی

542
۱۱ جدی ۱۳۹۶
نویسنده: سیدالیاس ابدالی

۲۰۱۷؛ خونین‌ترین سال برای رسانه‌ها در تاریخ افغانستان

نی یا نهاد حمایت‌کننده رسانه‌های آزاد افغانستان اعلام کرده است که سال ۲۰۱۷ میلادی با ۲۱ کشته؛ خونین‌ترین سال برای رسانه‌های افغانستان در تاریخ کشور بوده است.

دفتر نی آمار ثبت شده از خشونت‌ها علیه خبرنگاران را در سال ۲۰۱۷ میلادی تکان‎‌دهنده خوانده و از حکومت افغانستان می‌خواهد تا با استفاده از هر ابزار قانونی، جلو خشونت علیه رسانه‌ها و روزنامه نگاران را بگیرد.

در اعلامیه نی آمده است که در ماه می‌۲۰۱۷ میلادی، با ۹ شهید و ۱۶ زخمی خونین‌ترین ماه در جریان سال ۲۰۱۷ میلادی بوده است، در حالی‌که ماه دسامبر همین سال با ۷ شهید و ۱۸ زخمی؛ ماه دیگر خونین امسال به ثبت رسید.

اما ماه جون ۲۰۱۷ با یک واقعۀ خشونت آمیز با خبرنگاران، آرام‌ترین ماه برای خبرنگاران و رسانه‌های کشور ثبت دیده بان رسانه‌های دفتر نی شده است.

تعداد مجروحان جامعۀ رسانه‌یی در افغانستان در سال ۲۰۱۷ میلادی به ۴۱ تن رسید. نی می‌گوید که این عدد ده برابر بیش‌تر از تعداد زخمی شد‌گان سال ۲۰۱۵ میلادی است.

در مجموع تعداد حوادث خشونت‌بار؛ در سال ۲۰۱۷ به ۱۶۶ مورد رسیده است. درحالیکه در سال‌های ۲۰۱۵ میلادی ۹۵ مورد خشونت، در سال ۲۰۱۴ میلادی ۱۲۵ و یک سال قبل از آن ۷۶ مورد بوده است.

به‌طور میانگین در سال ۲۰۱۷ میلادی در هرماه تقریبأ دو کارمند رسانه‌یی به قتل رسیده و بیشتر از سه تن دیگر زخم برداشته اند.

براساس آمار نی، از سال ۲۰۰۱ تا امروز، بیش از ۸۵ خبرنگار و کارمند رسانه‌یی در افغانستان جان‌های شان را از دست داده اند. از همان سال (۲۰۰۱ ) تا امروز مجموعاً ۱۲۰۴ مورد خشونت علیه روزنامه نگاران و رسانه‌ها در افغانستان اتفاق افتاده است.

در طول بیشتر از ۱۶ سال گذشته، به طور میانگین در هر پنج روز یک خبرنگار و یا کارمند رسانه‌یی مورد خشونت قرار گرفته است. با این حال در هر ۷۹ روز یک خبرنگار یا کارمند رسانه‌یی کشته شده است.

این آمار تازه پس از حمله انتحاری داعش به دفتر خبرگزاری صدای افغان درکابل منتشر شده است. در این حمله حدود ۵۰ کشته و بیش از ۸۰ زخمی برجا گذاشت. در این میان، یک خبرنگار کشته و ۹ خبرنگار دیگر زخمی شده‌اند.

 

به اشتراک بگذاریدShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد