ads

سنگ مرمر افغانستان روبه سقوط است

شماری از اعضای اتحادیه صنعت کاران سنگ مرمر شکایت می‌کنند که عدم توجه حکومت به رشد این صنعت سبب سقوط فابريكه‌هاي تولید سنگ مرمر در افغانستان شده است.

نویسنده: TKG
30 ثور 1392
سنگ مرمر افغانستان روبه سقوط است

شماری از اعضای اتحادیه صنعت کاران سنگ مرمر شکایت می‌کنند که عدم توجه حکومت به رشد این صنعت سبب سقوط فابريكه‌هاي تولید سنگ مرمر در افغانستان شده است.

برخی از فابریکه داران و تاجران سنگ مرمر می‌گویند، بنابر عدم توجه حکومت در چند سال گذشته در بخش رشد این صنعت شماری زیاد از فابريكه‌ها به سقوط مواجه شده اند.

این صنعت کاران همچنان شکایت می‌کنند که حکومت از صادرات شان مالیه اخذ می‌کند که این مساله برای آنان مشکلات زیاد را ایجاد کرده است.

اداره انکشاف صادرات به همکاری اداره انکشاف بین‌المللی امریکا هفته گذشته به هدف حل مشکلات صنعت کاران سنگ مرمر در افغانستان نشست مشترک را برگزار کردند.

دو تن از صنعت کاران در اين نشست كه به هدف فراهم آوری سهولت‌ها و دریافت راه حل برای مشکلات بخش صنعت سنگ مرمر در کابل برگزار شده بود، خواهان توجه حکومت به مشکلات شان گردیدند:

” ما زمین برای احداث فابریکه نداریم، برق ما کنترول نمی‌شود، بازار در داخل و خارج کشور برای فروش سنگ ما وجود ندارد.”

یکی دیگر از صنعت کاران می‌افزاید:

“ما از تاجران خود به این خاطر رضایت نداریم که برای ما بسیار قیمت تمام می‌شود، ما می‌خواهیم که حکومت برای ما سهولت را فراهم کند مطابق به قانون، ما از پرداخت مالیات معاف هستیم، اما از ما مالیه گرفته می‌شود.”

در این نشست بر علاوه مسوولان اتحادیه‌های سنگ مرمر در افغانستان مقام‌های وزارت تجارت و صنایع نیز اشتراک نموده بودند.

مسوولان اداره انکشافی ایالات متحده امریکا وعده سپردند که در قسمت رشد سنگ مرمر با صنعت کاران افغان از طریق پروژه‌های این اداره همکاری می‌کنند.

صنعت کاران می‌گویند، در پنج سال قبل ده‌ها فابریکه در بخش تولید سنگ مرمر تنها در کابل وجود داشت، اما اکنون بیشتر این فابريكه‌ها به سقوط مواجه شده اند.

استخراج سنگ‌های مرمر که به گفته حکومت افغانستان بیشتر در دهات افغانستان وجود دارند، با وسایل ابتدایی صورت می‌گرفت که ضایعات بیشتري داشت.

اما وزیر تجارت و صنایع می‌گوید، در چند سال اخیر کار استخراج معادن مرمر به وسیله تکنالوژی پیشرفته انجام می‌شود.

انوارالحق احدی در صحبت با رسانه‌ها گفت تلاش‌ها به هدف حل مشکلات صنعت کاران سنگ مرمر در افغانستان از سوی آن وزارت ادامه دارد:

” براي سرمايه گذاران در هرات و ولایت ننگرهار زمین‌ براي پارک صنعتی تقریباً آماده توزیع است و دیگر این که محصول گمرکی بالای‌شان وجود ندارد اما مالیات گرفته می‌شود که این مساله را با وزارت مالیه مطرح می‌کنیم تا این مشکل نیز بر طرف شود.”

افغانستان از جمله کشور‌های است که بهترین سنگ مرمر جهان را تولید می‌کند و بیشتر سنگ‌های با کیفیت این کشور در ولایت‌های هرات، ننگرهار و هلمند وجود دارند.

متخصصین صنعت سنگ در كشور می‌گویند، حجم واردات سنگ مرمر در مارکیت‌های جهان 3.5 ملیارد دالر تخمین شده و افغانستان می‌تواند سالانه به ارزش 700 تا 800 ملیون دالر سنگ مرمر جهان را صادر نماید.

این متخصصین معتقدند، هرگاه به رشد صنعت سنگ مرمردر افغانستان توجه بیشتر صورت گیرد این صنعت در رشد اقتصاد کشور موثر تمام خواهد شد.

کلیدگروپ را در تویتر و فیس بوک دنبال کنید
طراحی و توسعه توسط تکشارک - Copyright © 2020

Copyright 2020 © TKG: A public media project of DHSA