ads

“فرار سربازان جدى نيست!”

روزنامه بریتانیایی اندیپندنت گزارش داده كه بیش از 5هزار سرباز ماهانه صفوف نیروهای امنیتی افغانستان را ترک می‌کنند اما مقامات وزارت دفاع نه تنها اين آمار را قبول ندارند بلكه آن را نگران‌كننده نیز نمي‌دانند.

نویسنده: TKG
18 حمل ,1392
“فرار سربازان جدى نيست!”

روزنامه بریتانیایی اندیپندنت گزارش داده كه بیش از 5هزار سرباز ماهانه صفوف نیروهای امنیتی افغانستان را ترک می‌کنند اما مقامات وزارت دفاع نه تنها اين آمار را قبول ندارند بلكه آن را نگران‌كننده نیز نمي‌دانند.

جنرال ظاهر عظیمی، ‌سخنگوی وزارت دفاع ملي آمار منتشره از سوي روزنامه بريتانيايي را رد كرده، می‌گوید، “اول ارقام ارایه شده در این گزارش دقیق نیست و دوم این مسأله آن‌قدر جدی نیست که اردوی كشور را با خطر روبرو سازد.”

برداشت از اين عدم نگراني جنرال عظيمي اين شبهه را ايجاد مي‌كند، وقتي فرار 5هزار سرباز از نظر وي قابل نگراني نيست، احتمال بيشتر بودن اين آمار در گذشته پس وجود داشته كه حال از نظر اين عضو بلند پايه وزارت دفاع، نگران كننده نمي‌باشد.

از سوي ديگر، يكي ديگر از مقامات وزارت دفاع ادعا دارد که فرار سربازان از نظام در سال گذشته 50 درصد کاهش يافته است.

سید عمرحبیب، قومندان جلب وجذب پولیس در زون غرب كشور، هرچند از ارایه آمار و ارقام دقيق خودداری می‌كنند ولی درعین حال تاكید دارد كه درجریان سال گذشته رقم فرار سربازان امنیتی كاهش 50 درصدی داشته است.

وي عوامل تاثیرگذار در روند كاهش فرار سربازان از قطعات پولیس را بهبود وضعیت امنیتی، بلند رفتن امتیازات مادی و آگاهی جوانان در راستای اجرای دين به وطن عنوان نموده، گفت: “هم اكنون بیشتر از یك‌هزار تن از سربازانی كه میعاد دوره خدمت‌شان به پایان رسیده، تقاضا دارند تا مجدداً با عقد قرار داد جدید وظایف‌شان را ادامه دهند كه این خود نشاندهنده علاقمندی جوانان به قطعات امنیتی را می رساند، نه فرار آنان را.”

از سوی هم محمد نادرعظیمی قومندان جلب وجذب اردوی ملی در زون غرب نیز بر كاهش فرار سربازان اردو اشاره نموده تاكید می كند، تدابیر اتخاذ شده در راستای شناسایی و پیگیری نیروهایی كه ترك وظیفه نموده، از دلایل كاهش فرار نظامیان اردو است.

به گفته آقای عظیمی ایجاد كندك پروسس در چوكات قطعات اردوی ملی و تعقیب دوسیه‌های افراد متواری از سوی این نهاد باعث شده روند فرار نیروهای امنیتی در زون غرب به مراتب كاهش یابد.

با وجودی كه بريتانيايی ها آمار ارائه می كنند اما مقامات در اردوی ملي آماري در زمينه كاهش فرار سربازن اردو ندارند. روزنامه بریتانیایی ادعا دارد که مقام‌های بریتانیایی آمار ترک سربازان را تایید کرده اند.

بر اساس ارقام جدید، گفته می‌شود که از هر 10سرباز جدید که استخدام می‌شوند، 3سرباز آن به خاطر انفکاک، اسیر یا کشته شدن در جریان عملیات نظامی‌ناپدید می‌شوند.

بر اساس گزارش، وزارت دفاع بریتانیا هشدار داده که ترک سربازان افغان از صفوف اردو، پایداری نیروها را در آینده به مخاطره می‌اندازد.

وزارت خارجه بریتانیا هم میزان ترک نیروهای افغان را تایید کرده و گفته، شمار نیروهایی که صفوف اردوی ملی، پولیس سرحدی و پولیس نظم عامه را ترک می‌کنند، سبب فرار مهارت‌ها شده است.

بر اساس گزارش، مقام‌های وزارت خارجه بریتانیا ابراز نگرانی کردند که نیروی پولیس افغانستان هنوز هم آغشته در فساد، خویش‌خوری و سوء‌استفاده و قاچاق مواد مخدر است.

در گزارش وزارت خارجه‌ بریتانیا همچنین آمده که اگر رهبران افغانستان در  ریشه کن ساختن فساد اداری در صفوف پولیس ملی ناکام بمانند، نگرانی در مورد سرنوشت كشور و مهار کردن طالبان در آینده موجود است.

در گزارش روزنامه اندیپندنت آمده که ناکامی‌ نیروهای امنیتی افغانستان در رسیدن به اهداف که برای استخدام نیرو و جلوگیری از ترک نیروها تعیین شده، مخصوصاً برای نیروی بین‌المللی کمک به امنیت یا آیساف مشکل‌ساز است.

ارزیابی‌های جدید حکومت بریتانیا در مورد پروسه پیشرفت افغانستان برای تحقق اهداف عمده مانند برقراری ثبات و دموکراسی در این کشور، بیانگر آن است که میزان کسانی که صفوف نیرو‌های امنیتی افغانستان را ترک می‌کنند به مراتب بدتر از حدی  است که توسط رهبران قوای ایتلاف تعیین شده است.

به اين معنی که این میزان سالانه به 63هزار نیرو می‌رسد که بیش از سوم حصهء اندازه فعلی اردوی افغانستان را تشکیل می‌دهد.

اندپیندنت آورده است “گزارش ماهانه وزارت خارجه بریتانیا برملا ساخت که اردوی ملی و پولیس ملی افغانستان نتوانستند در ماه‌های جنوری و فبروری امسال به اهداف ماهانه استخدام نیرو نایل آیند.”

بر اساس گزارش، شمار نیروی اردوی كشور به 175 هزار می‌رسد که 12 هزار کمتر از اندازه‌ی تعیین شده آن است.

به همین ترتیب، پولیس ملی كشور 7هزار کمتر از 157 هزار نیرویی است که قبلاً توسط رهبران قوای ایتلاف تعیین شده بود.

نیروهای ایتلاف براساس گزارش، ملیاردها دالر را به هدف توسعه نیرو‌های امنیتی افغانستان مصرف کرده‌اند؛ نیرو‌هایی که بعد از خروج سربازان خارجی از افغانستان در پایان سال 2014 میلادی برای برقراری امنیت در این کشور نقش کلیدی دارند.

اما علاوه بر مرکز کابل مقامات نظامی درغرب كشور در عکس‌العمل به این گزارش بریتانیا می‌گویند، طبق برآوردشان فرار نیروهای امنیتی از قطعات نظامی ولایات این حوزه در جریان یک سال گذشته به طور چشم‌گیری كاهش داشته است.

کلیدگروپ را در تویتر و فیس بوک دنبال کنید
طراحی و توسعه توسط تکشارک - Copyright © 2020

Copyright 2020 © TKG: A public media project of DHSA