کابل

340
۱۸ حوت ۱۳۸۹

۲۰۱۰ خونبار ترين سال براي غيرنظاميان در افغانستان


 

نمايندگي سازمان ملل در افغانستان و كميسيون مستقل حقوق بشر افغانستان امروز چهارشنبه با انتشار گزارشي، سال ۲۰۱۰  را مرگبارترین سال برای غیرنظامیان در طول دوران ۹  سالهء جنگ بین طالبان و نیروهای بین المللی و دولتي در افغانستان دانست.

بر اساس اين گزارش كه بصورت مشترك از سوي سازمان ملل و كميسيون مستقل حقوق بشر تهيه شده، در سال ۲۰۱۰  نزدیک به ۲۸۰۰  تن کشته شده اند.

در اين گزارش که امروز توسط استیفن دیمستورا نماینده خاص سازمان ملل در افغانستان و داکتر سیما سمر رئیس کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان ارائه گردید، آمده است كه ۷۵ درصد از كشته شدگان توسط شورشيان به قتل رسيده اند.

به گزارش خبرنگار کلید، استیفن دیمیستورا نمایندهء  خاص سازمان ملل در امور افغانستان حین ارائه این گزارش، از طالبان خواسته است که اگر دلیلی برای سلب مسوولیت خویش دارند، ارائه کنند.

گزارش مشترک دفتر نمايندگي سازمان ملل در افغانستان و کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان که هر سال منتشر می شود حاکی است كه با توجه به رقم دقیق ۲۷۷۷  غیرنظامی که در سال ۲۰۱۰  در افغانستان کشته شده اند، شمار غیرنظامیان کشته شده در کشور نسبت به سال ۲۰۰۹  پانزده درصد افزایش یافته است.

بر اساس اين گزارش، شورشیان اعم از طالبان و ساير گروههای تندرو، مسئول مستقیم کشته شدن ۷۵  درصد غیرنظامیان هستند.

بر اساس این گزارش،  فیصدی غیرنظامیانی که به دست نیروهای بین المللی و افغان کشته شده اند ۱۶ درصد اعلام شده است.

محققان سازمان ملل و کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان نتوانسته اند در این گزارش عامل و مسئوول کشته شدن  ۹ درصد از غيرنظاميان را در افغانستان مشخص کنند.

بر اساس همین گزارش ۱۷۱ غیرنظامی در حملات هوایی نیروهای ائتلاف کشته شده اند.

 

به اشتراک بگذاریدShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد