صدای آسیا

68
۲۶ جوزا ۱۳۹۳

یک کارگر دیگر فابریکه البسه در اثر ضرب و شتم پولیس کشته شد


هنگامی که کارگران فابریکه‏ های تولید البسه “H& M” و “GAP” به منظور افزایش دست‏مزد‏شان دست به اعتراضات روی سرک زدند، مورد هجوم مسلحانه و لت و کوب پولیس قرار گرفتند که در نتیجه، پنج تن از معترضان به قتل رسیدند و زیاده از ۴۰ تن دیگر به شمول “ناوون سوخ مین” زخم برداشتند.
بعد از ماه‏ ها، “بورین ناوون”، این گزارش را در حالی تهیه می‏کند که “ناوون سوخ مین” نیز در شفاخانه جان داده است. به گزارش او، مردم برای خوشنودی روح این کارگر فابریکه لباس که ۲۹ سال عمر دارد در منطقه “په گودا” نزدیک “پنوم پین” دعا می‏کنند.
“ناوون سوخ مین” هنگامی که ۱۷ سال داشت در فابریکه البسه‏سازی براندهای جهانی، با مزد روزانه سه دالر امریکایی، کار را آغاز کرد. هنگامی که در ماه جنوری، همکاران وی به خاطر دریافت مزد روزانه سه دالر به سرک‏ها برآمدند، او نیز با آن‏ها یکجا شد. به تعقیب آن، میان پولیس و تظاهرکنندگان نزاع در گرفت، نیروهای نظامی ضمن ضرب و شتم آن‏ها به روی‏شان آتش گشودند که البته “ناوون سوک مین” نیز در جریان همین وقایع، مورد لت و کوب قرار گرفت و به شدت مجروح شد. پدر وی “سوخ مین”  در حالی که زار زار می‏گرید، می‏گوید: “پسر من کاملاً بی‏گناه بود، وی نه قانون‏شکنی کرده بود و نه هم سبب آزار و اذیت کسی شده بود. مرگ وی نشانی از بی‏عدالتی در این کشور است. من از سازمان‏ها و ادارات ملی و بین‏المللی تقاضا می‏کنم در قسمت مرگ وی عدالت را تأمین کنند.”
حکومت کمبودیا می‏گوید، تحقیقات در مورد حوادث و اتفاقات خشونت‏آمیز آن روز انجام شده است، ولی نتیجه آن تا هنوز منتشر نگردیده است. اما در تحقیقاتی که توسط “اورم سم آرتها” از گروه حقوق بشری “لیکادو” انجام شده است، آمده که حکومت باید مسوولیت همه رویدادها را به دوش گیرد: “ما از حکومت می‏خواهیم، اشخاصی را که به روی مردم آتش‏باری کرده‏اند، به محکمه کشیده و به چنگال عدالت بسپارد. باید فرهنگ معافیت از مجازات در کمبودیا خاتمه پیدا کند. ما باید به تقبیح  اعمالی که حقوق مردم را نقض می کند، ادامه دهیم.”
“سام راینزی”، رهبر حزب مخالف حکومت، نیز ضمن شرکت در این مراسم و قول تأمین اصل حساب‏دهی در کشور، افزود: “می‏خواهم مراتب تأثرات عمیق خود را به فامیل وی تقدیم نمایم. جای بس تأسف است که در کشور ما چنین وقایعی رخ می‏دهد. به شما قول می‏دهم که به زودی ممکن در قسمت تأمین عدالت برای قربانیان این واقعه دست به کار خواهم شد.”
تا امروز، هیچ یکی از افراد پولیس و نیروهای مسلح به خاطر قتل مردم و شهروندان بی‏سلاح و بی دفاع، تحت تعقیب قرار نگرفته و برای هیچ یکی از ورثه و فامیل‏های قربانیان چیزی به نام غرامت داده نشده است. ولی در عوض، ۲۵ تن به شمول رهبران اتحادیه‏ها و فعالان مدنی برای تحقیق درباره آن روز، جلب گردیده است.
حالا بعد از سپری شدن پنج ماه از بازداشت معترضان، به تاریخ ۳۰ می، امر محکومیت همه که شامل “چهارونیم سال” حبس نیز می‏گردد، صادر شده است. از جانب دیگر، “وورن پاو” یکی از سه رهبر اتحادیه‏ها سوگند یاد نموده که به هر شکل ممکن، مبارزات خود را به منظور برآورده شدن تقاضای کارگران و تغییر شرایط فابریکه‏ها ادامه خواهد داد: “زنده باد وطن‏پرستان کمبودیایی … زنده باد کارگران، ما باید برای آزادی، حقوق و تأمین عدالت تلاش کنیم.”
اخیراً نماینده‏های چندین براند بین‏المللی به شمول “گپ پما” با نماینده‏های حکومت در “پنوم پین” دیده‏اند. بنابر قول بعضی از اتحادیه‏های کارگری، شماری از این کارخانه‏ها گفته‏اند، آن‏ها بعد از ارزیابی نقص و فایده فابریکه‏های خویش در قسمت افزایش معاشات کارگران تصمیم خواهند گرفت، ولی این تعهد برای “پوک هیب”  خانم”ناوون سوخ مین” خیلی دیر است. وی ضمن تشویش از این که چگونه یک زن می‏تواند مصارف یک فامیل را تأمین کند، می‏افزاید: “از زمانی که شوهرم در ماه جنوری زخمی شد، برای من تأمین مصارف فامیل و سیر نمودن شکم فرزندانم خیلی مشکل شد. حالا که وی چشم از جهان پوشیده است، نمی‏دانم زندگی ما فقرا به کجا خواهد کشید.”

به اشتراک بگذاریدShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد