کابل

91
۵ حوت ۱۳۸۹
نویسنده:

یک مقام امریکایی: در افغانستان پایگاه می سازیم!

نشست دو جانبهء میان مقامات نظامی افغان و امریکایی شب گذشته به وقت افغانستان در مقر وزارت دفاع امریکا برگزار شد.ایجاد پایگاه های نظامی امریکا در افغانستان یکی از موارد مطرح شده در نشست مقام های ارشد دو کشور در  پنتاگون بوده است.
به گزارش خبرنگار رادیو کلید از واشنگتن، این نشست ساعت ۱ بعداز ظهر چهارشنبه به وقت واشنگتن برابر با ساعت ۱۰ شب  پنجشنبه به وقت افغانستان برگزار گردید.
جنرال عبدالرحیم وردک وزیر دفاع ملی و جنرال بسم الله محمدی وزیر امورداخله از جانب افغانستان و رابرت گیتس وزیر دفاع همراه با شماری دیگر از مقام های ارشد نظامی امریکایی از جانب ایالات متحده در این نشست اشتراک  داشتند.
به گزارش خبر نگار رادیو کلید؛ یک مقام ارشد وزارت دفاع امریکا روز سه شنبه و پیش از برگزاری نشست مقامات نظامی و امنیتی دو کشور، در گفتگو با شماری از خبرنگاران افغان گفت که  آنان (  امریکایی ها)  علاقمند هستند برای حفظ دست آورد های ده سال اخیر در افغانستان بعد از سال ۲۰۱۴ پایگاه های نظامی درین کشور داشته باشند.
این مقام امریکایی که از خبرنگاران خواسته بود نامش افشا نشود، تصریح کرده بود که  یکی از موارد  اصلی قابل بحث در ملاقات مقام های ارشد امریکایی و افغان، ایجاد پایگاه های دایمی نظامی امریکا در افغانستان خواهد بود.
به گزارش خبرنگار رادیو کلید از واشنگتن، مقامات افغان و امریکایی شرکت کننده در نشست واشنگتن، پس از برگزاری نشست به خبرنگاران گفته اند که یکی از موضوعات اصلی مطرح شده در این نشست، تجهیز و تسلیح نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان بوده است که از سوی طرفین مذاکره به بحث و بررسی گرفته شده و تاکید شده است که نیروهای افغان باید تاسال ۲۰۱۴ بتوانند مسئولیت های امنیتی را به عهده بگیرند.
مقامات شرکت کننده در نشست واشنگتن در مورد اینکه در زمینه ایجاد پایگاه دایمی امریکا در واشنگتن چه بحث هایی صورت گرفته، معلوماتی نداده اند، اما خبر نگار کلید می گوید که از صحبت های یک  مقام ارشد وزارت دفاع امریکا پیش از برگزاری نشست بر می آید که نظامیان امریکایی علاقمند هستند تا در افغانستان پایگاه دایمی داشته باشند.

به گزارش خبرنگار کلید،  مقامات نظامی امریکا داشتن پایگاه نظامی در افغانستان را مهم می دانند، زیرا در صورتی که امریکا چنین پایگاهی در افغانستان داشته باشد، می تواند تحرکات در منطقه را تحت کنترول قرار دهند.

مقام امریکایی که پیش از برگزاری نشست با خبرنگاران صحبت کرده، همچنان گفته است که امریکا دیگر نمی خواهد یک سرباز افغان یا یک سرباز امریکایی و یا یک طالب در افغانستان کشته شود و به همین دلیل است که امریکا از پروسه صلح حمایت می کند.

اين مقام وزارت دفاع امريكا همچنان در مورد موجودیت مراکز امن شورشیان در پاکستان گفته است که پاکستان باید بیشتر از انچه انجام مي دهد، با شورشیان مبارزه کند و اجازه ندهد که مراکز امن طالبان در نقاطی ازین کشور وجود داشته باشد.

 

به اشتراک بگذاریدShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد