خبرهای خارجی

184
۴ جدی ۱۳۹۷
نویسنده: خیرالدین رحمانی

یک خبرنگار در شهر قصرین تونس، خودش را آتش زد


عبدالرزاق الزرقی، عکاس خبری که در شبکه تلویزیونی “تی وی” شهر قصرین مشغول فعالیت بود، در اعتراض به شرایط اجتماعی نابسامان و نا امیدی موجود در تونس، در میدان شهدای این شهر خودش را آتش زد.
الزرقی در فیلم ویدیویی که پیش از خودسوزی خود نشر نمود گفته بود :”بیکاران قصرین که منبع درآمدی ندارند، هنگامی که آماده اعلام اعتراض می‌شوند عملیات تروریستی رخ می‌دهد این یعنی اینکه ساکت شو و دهانت را ببند، به مردم قصرین می‌گویم که به تنهایی انقلاب خواهم کرد… خودم را آتش خواهم زد.”
اتحادیه ملی روزنامه ‌نگاران تونس در بیانیه‌ای که در سایت این اتحادیه منتشر ساخته است، دولت تونس را مسؤول خودسوزی الزرقی می داند.
به باور این اتحادیه، دولت در تبدیل شدن بخش مطبوعات به مکانی برای اموال فاسد و مشکوک، خدمت به منافع محدود و عدم نظارت بر میزان پای بندی نهادهای رسانه‌ای به قوانین حرفه‌ای مقصر است.
طبق گزارش رادیو “موزاییک” یکی از رادیوهای خصوصی در تونس، ده‌ها جوان به دنبال این حادثه در قصرین و دیگر شهرهای تونس تجمع کرده و برخی از راه‌های اصلی قصرین را بستند. نیروهای امنیتی هم برای متفرق کردن معترضان به گاز اشک‌آور متوسل شده و سه تن از آنها را بازداشت کردند.
خودسوزی الزرقی حادثه هشت سال پیش را تداعی می‌کند؛ هنگامی که محمد البوعزیزی خودش را در ولایت “سیدی بوزید” آتش زد که شعله انقلاب تونس شد.
انتقال دموکراتیک در تونس با استقبال گسترده‌ای روبه‌رو شده اما بسیاری از تونسی‌ها به خاطر اوضاع بد اقتصادی و افزایش بیکاری پس از گذشت هشت سال از اعتراضات گسترده ۲۰۱۱ همچنان ناراضی هستند؛ اعتراضاتی که منجر به برکناری زین العابدین بن علی از سمت ریاست‌جمهوری شد

به اشتراک بگذاریدShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد