خبرهای داخلی

۱۸ ثور ۱۳۹۷
نویسنده: خلیل اسیر

یوناما گزارش خود درباره حادثه دشت ارچی را اعلام کرد

This photograph taken on April 4, 2018 shows Afghan residents walking near a religious school as Taliban flags fly following an airstrike in the Taliban-controlled Dasht-e Archi district in Kunduz province. The United Nations said April 3 it was investigating "disturbing reports of serious harm to civilians" in an Afghan airstrike on a religious school that security sources say left dozens of children dead or wounded. / AFP PHOTO / BASHIR KHAN SAFI

هیأت معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان یا “یوناما” گزارش خود درباره حمله هوایی نیروهای دولتی به منطقه‎ای در ولسوالی دشت ارچی کندز را اعلام کرد.
یوناما در این گزارش که پس از یک ماه و چند روز از انجام حمله منتشر شده است، تلفات ۱۰۷ نفر را در این حمله تأیید کرده است.
براساس گزارش یوناما، در حمله نیروهای دولتی به این منطقه، ۳۶ نفر به شمول ۳۰ کودک کشته شده‎اند و ۷۱ نفر دیگر به شمول ۵۱ کودک زخم برداشته‎اند.
این نهاد همچنان تصریح کرده است که معلومات معتبری در دست دارد که تلفات این حمله را بیشتر از این رقم نشان می‎دهد.
یوناما، این گزارش خود را براساس بیش از ۹۰ مصاحبه با قربانیان، شاهدان عینی، مقام‎های دولتی، کارمندان صحی، اجتماعات مردمی و معلوماتی تهیه کرده است که درباره این حادثه گردآوری شده است.
در گزارش تصریح شده است که یوناما نمی‎تواند تأیید کند که در حمله هوایی نیروهای دولتی در دشت ارچی، افراد ملکی و یا اعضای گروه طالبان هدف قرار گرفته‎اند.
یوناما همزمان برای دولت افغانستان پیشنهاد کرده است که سیاست نظامی خود برای حصول اطمینان از مطابقت آن با قانون بشردوستانه بین‎المللی و حفاظت از غیرنظامیان را مورد بازبینی قرار دهد.
دولت در پی حمله هوایی به منطقه باجوور در ولسوالی دشت ارچی اعلام کرد که نیروهای دولتی در این حمله یک گردهمایی گروه طالبان را هدف قرار داده‎اند.
براساس اعلام دولت، در این حمله شمار زیادی از سران گروه طالبان از بین رفته‎اند.
دولت پذیرفته است که در این حمله به افراد ملکی نیز آسیبی وارد شده است.

به اشتراک بگذارید

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد