داغترین-خبر

355
۱۰ سرطان ۱۳۹۸
نویسنده: عارفه صبوری

گسترش نا امنی ها در ولایات غرب کشور؛ ادارات محلی نگران سقوط این ولایات اند


شوراهای ولایتی و فعالان مدنی ولایات حوزه غرب کشور، گسترش حملات و تجمعات مخالفان مسلح دولت  دراین ولایات را نگران کننده می‌دانند.

شاه‌محمود نعیمی، معاون شورای ولایتی فراه به کلید می‌گوید، از تمام ولسوالی ولایت فراه، چهار ولسوالی کاملا تحت تسلط طالبان قرار دارد و هم چنان مرکز این ولایت همراه با ۳ ولسوالی دیگر این ولایت در معرض شدید تهدیدات امنیتی قرار دارد.

به گفته او، تمام مسیرهای مواصلاتی ولسوالی‌ها به مرکز این ولایت نیز توسط طالبان مسدود شده است.

معاون شورای ولایتی ولایت فراه، سفر مقامات بلند رتبه نظامی داخلی و خارجی را نمایشی و بی تاثیر دانسته و می افزاید:” تمام جلسات مقامات که به فراه سفر کرده می‌کنند در خفا صورت می‌گیرد و هیچ نقشی به نماینده گان مردم در  این جلسات داده نشده است.”

از سوی هم، شماری از فعالان مدنی فراه مدعی اند که  تشدید جنگ، سکوت اداره محلی و مرکزی و سفر پی‌هم مقامات بلند رتبه داخلی و خارجی به این ولایت، پیام معامله حکومت بر سر فراه با طالبان را می‌رساند.

جاوید تابش رییس شبکه‌های مدنی فراه به کلید می‌گوید:”تاکنون هیچ گونه عملیات نظامی در مقابل تحرکات طالبان در این ولایت صورت نگرفته و وی معتقد است که فراه بعد از صلح به طالبان واگذار خواهد شد.”

شماری از اعضای شورای ولایتی غور نیز از حملات طالبان به ولسوالی‌های تولک، شهرک، دولینه و دولت‌یار خبر می‌دهند.

فضل‌الحق احسان رییس شورای ولایتی غور به رادیو کلید گفت:”طالبان مسلح از ولایات هرات، فراه، بادغیس و هلمند به ولسوالی تولک ولایت غور تجمع کرده اند و قصد دارند که بالای ولسوالی‌های دیگر این ولایت حمله نمایند.”

به گفته وی، شب گذشته درگیری‌های شدید میان نیروهای امنیتی و خیزش های مردمی با گروه طالبان در ولسوالی‌های شهرک، تیوره و دولت‌یاد صورت گرفته که باعث کشته شدن دوتن از نیروهای امنیتی شد.

حسن حکیمی یک تن از فعالان مدنی غور، کمبود نیروهای امنیت، نا هماهنگی میان آنان و بی‌توجهی دولت در راستای سرکوب مخالفین مسلح دولت را از دلایل گسترش حملات طالبان در حوزه غرب کشور عنوان می‌کند.

اما، عبدالحی خطیبی سخنگوی والی غور تاکید دارد که در نتیجه عملیات‌های ویژه نیروهای امنیتی تلفات سنگینی به طالبان وارد شده و عملیات‌های هوایی و زمینی جهت سرکوب مخالفان مسلح دولت در غور جریان دارد.

وکلای مردم بادغیس در شورای ولایتی این ولایت می‌گویند که چندین هفته است که این ولایت در محاصره اقتصادی قرار دارد و طالبان تمام مسیرهای مواصلاتی به بادغیس را مسدود کرده است.

عبدالعزیز بیگ رییس شورای ولایت بادغیس می گوید:” بیش از دوهفته میشود  که طالبان در واکنش به عدم تمدید لین برق در مناطق تحت سلطه‌شان، اقدام به قطع برق و آنتن‌های مخابراتی باشنده‌گان بادغیس کرده‌اند.”

به گفته او، هیچ  اقدام نظامی در مقابل این عملکرد طالبان از سوی اداره محلی و مرکزی صورت نگرفته و اکنون شورای ولایتی بادغیس هیاتی متشکل از متنفذین و بزرگان را جهت مذاکره نزد طالبان فرستاده اند تا این مشکل رفع شود.

نگرانی ها نسبت به  تجمع طالبان مسلح در ولسوالی اوبه هرات نیز وجود دارد.

رحم‌الدین سرورزی  ولسوال اوبه هرات می‌گوید که بیش از ۴۰۰ طالب مسلح به هدف حملات گسترده در این ولسوالی تجمع نموده‌اند.

وی به کلید می‌گوید:”شب گذشته اعضای این گروه بر پوسته‌های امنیتی قریه “گناباد” این ولسوالی حمله کردند که در نتیجه دو سرباز پولیس محلی کشته و دو تن دیگر زخم برداشته‌اند.”

ولسوال ولسوالی اوبه از حکومت مرکزی خواهان اعزام نیروهای کمکی به این ولسوالی می باشد.

اما قوماندانی امنیه هرات می‌گوید:” اوضاع تحت کنترول نیروهای امنیتی است و اقدامات جدی جهت سرکوب طالبان در اوبه صورت گرفته است.”

با این همه وزارت دفاع ملی از راه اندازی عملیات‌های ویژه جهت سرکوب مخالفان مسلح دولت در سراسر کشور خبر می‌دهد.

سخنگوی وزارت دفاع می گوید که  در ۲۴ ساعت گذشته بیش از ۱۲ عملیات  پلان شده در سراسر کشور که ولایات حوزه غرب نیز شامل می شود صورت گرفته و تلفات سنگین به مخالفان مسلح دولت وارد شده.

اما وی آمار دقیق از این تلفات بیان نکرد.

چندین ماه است که ولایات حوزه غرب شاهد حضور و حملات گسترده‌ای طالبان اند که در آخرین مورد در ولایت غور، هرات و فراه ده‌ها تن از نیروهای نظامی و خیزش های مردمی در نتیجه درگیری با گروه طالبان کشته و زخمی شدند و در شماری از ولسوالی این ولایات تجمعات طالبان نیز نگران کننده گفته شده است.

 

به اشتراک بگذارید

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد