خبرهای خارجی

584
۲۸ قوس ۱۳۹۶
نویسنده: الیاس ابدالی

گزارش‌گران بدون مرز: ۶۵ خبرنگار و فعال رسانه‌ای در سال ۲۰۱۷ در جهان کشته شده اند

براساس گزارش تازه گزارشگران بدون مرز(RSF) که امروز(سه شنبه، ۲۸ قوس) منتشر شده، در سال ۲۰۱۷ شمار کشته‌ شدگان خبرنگاران، شهروند خبرنگار و همکار رسانه‌ها در جهان، به ۶۵ نفر می‌رسد.

از میان، ۲۶ تن از آن‌ها به هنگام انجام وظیفه کشته شده‌اند، و قربانی بمباران‌ها و یا حمله‌های انتخاری بوده‌اند. ۳۹ تن دیگر برای اطلاع رسانی‌ و یا تحقیقی که منافع قدرت‌های سیاسی، مذهبی و یا مافیایی را تهدید کرده است، هدف قرار گرفته و کشته شده‌اند.

بیلان ۲۰۱۷ گزارش‌گران بدون مرز(RSF) نشان‌گر کاهش نسبی ۱۸ درصد شمار کشتگان نسبت به سال گذشته ( ۷۹ تن) است. این کاهش در میان روزنامه‌نگاران حرفه‌کار (۵۰ تن در این سال) از سال ۲۰۱۲ که با اغاز جنگ سوریه و ۸۷ کشته، مرگبارترین سال بود، ادامه دارد.

نکته دیگر در بیلان امسال این است که سال ۲۰۱۷ در ۱۴ سال گذشته کم مرگ‌ترین سال برای روزنامه‌نگاران  است.

افزایش آگاهی نسبت به ضرورت حفاظت از روزنامه‌نگاران، دوره‌های آموزشی ایمنی برای خبرنگاران، و بهتر شدن شرایط امنیت شغلی خبرنگاران آزاد از دلایل کاهش خشونت علیه خبرنگاران در جهان عنوان شده است.

مرگبارترین کشورها برای خبرنگاران

سوریه با ۱۲ کشته، هم چون شش سال گذشته مرگبارترین کشور جهان برای خبرنگاران است. مکسیکو با ۱۱ کشته مقام دوم مرگباری را دارد که همه هدفمند کشته شده‌اند.

در افغانستان نیز در سال روان ۲ خبرنگار و ۹ همکار رسانه‌ها در چهار حمله کشته شدند که پس از سوریه و مکسیکو مرگبارترین کشور برای خبرنگاران بوده است. کشورهای عراق و فلیپین به ترتیب در جایگاه‌های بعدی قرار دارند.

در سال ۲۰۱۷ ده زن فعال رسانه‌ای کشته شده‌اند، سال گذشته این تعداد ۵ تن بود. برخی از این کشتگان خبرنگاران کنشگری بودند که با وجود تهدید به کارشان ادامه می‌دادند و فاسدان را رسوا می‌کردند.

براساس آمار گزارشگران بدون مرز، ۳۲۶ خبرنگار، شهروند خبرنگار و همکار رسانه‌ها در زندان به سر می‌برند. بیش از نیمی از خبرنگاران زندانی در جهان در کشورهای چین(۵۲)، ترکیه(۴۳)، سوریه(۲۴)، ایران(۲۳) و ویتنام (۱۹) وجود دارند.

تا این روز در جهان ۵۴ روزنامه‌نگار به گروگان گرفته شده‌اند، که نسبت به سال گذشته( ۵۲ تن) افزایشی ۴ درصدی را شاهد هستیم. ۴۴ تن از خبرنگاران در کشوهای عراق، یمن، سوریه و اکراین از سوی گروه‌های غیردولتی اسیر گرفته شده اند.

در سال ۲۰۱۷ و تا این روز ۲ خبرنگار ناپدید شده‌اند و هر دو از آسیا هستند. سمیر عباس از پاکستان و “اوت‌پال داس در بنگله‌دیش ناپدید شده اند.

گزارش‌گران بدون مرز(RSF) در بیلان سالانه خود آمار قربانیان خشونت علیه آزادی اطلاع رسانی، از این میان خشونت علیه  روزنامه‌نگاران، شهروندخبرنگاران و همکاران رسانه‌ها را منتشر می‌کند.

به اشتراک بگذاریدShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد