گزارش های تحقیقی

660
۷ دلو ۱۳۹۶
نویسنده: سمیه ولی زاده

گروه طالبان در فراه گمرک سیار ایجاد کرده است

گروه طالبان در ولایت فراه، گمرک سیار ایجاد کرده است. از عمر این گمرک هشت ماه گذشته است. اسنادی که کلیدگروپ در مورد گمرک خودساخته طالبان به دست آورده است، نشان می‎دهد که درآمد ماهانه این گروه از این گمرک، بین دو تا سه ملیون افغانی است. مقام‎های محلی فراه نیز تأیید می‎کنند که طالبان در این ولایت، گمرک سیار دارند. ذبیح‎الله مجاهد، سخنگوی این گروه هم به کلیدگروپ گفته است که آن‎ها در فراه گمرک ایجاد کرده‎اند.

ناصر مهری، سخنگوی والی فراه، می‎گوید که طالبان در ولسوالی پشت کوه قلعه کاه، از تاجران اخاذی می‎کنند و برای اموال آن‎ها تعرفه گمرکی وضع کرده‎اند. مهری تصریح کرد که گمرک خودساخته طالبان به شکل سیار فعالیت می‎کند. سخنگوی والی فراه افزود که آن‎ها به زودی عملیاتی را به هدف از بین بردن این گمرک راه‎اندازی خواهند کرد. او گفت که قرار است در پی این عملیات، در امتداد جاده عمومی ولسوالی پشت کوه قلعه کاه از سوی دولت پوسته‎های جدید امنیتی افراز شود.

سخنگوی والی فراه همچنان می‎گوید که فساد اداری و مالی در ریاست گمرک این ولایت از دیگر مشکلاتی است که حکومت محلی فراه با آن دست به گریبان است. او افزود به دلیل این مشکلات، سالانه بیش از ۱۲ ملیون افغانی از درآمدهای این ریاست حیف و میل می‌شود. به گفته مهری، آن‎ها در جریان  ۹ ماه گذشته سال جاری، ۱۰ تن را در پیوند به فساد اداری و غفلت وظیفوی به نهادهای عدلی و قضایی معرفی کرده‎اند.

از جانب دیگر، برخی از اعضای شورای ولایتی فراه، مسوولان محلی و امنیتی در این ولایت را در از بین بردن گمرک خودساخته طالبان و نیز مبارزه با فساد اداری در ریاست گمره فراه، به ضعف و سهل‎انگاری متهم می‎کنند. دادالله قانع، معاون شورای ولایتی فراه، می‎گوید که هشت ماه از ایجاد گمرک طالبان در فراه گذشته است، اما تاکنون هیچ اقدامی از سوی مقام‎های محلی برای از بین بردن آن صورت نگرفته است. قانع تصریح کرد که گروه طالبان روزانه از ۲۰۰ عراده موتر باربری در مسیر ولسوالی پشت کوه قلعه کاه اخاذی می‏کند. به گفته قانع، طالبان از هر موتر حامل مواد خوراکی ۱۵ هزار افغانی، از موتر حامل مواد نفتی ۸ هزار افغانی، از موتر حامل سمنت و گچ ۳ هزار افغانی و از موتر حامل سیخ گول و آهن ۵ هزار افغانی باج می‎گیرند. طبق معلومات وی، تاجران و رانندگانی که به طالبان باج می‎دهند، حاضر نیستند به جانب دولت محصول گمرکی بپردازند و به همین دلیل ماهانه بین ۸ تا ۱۰ ملیون افغانی به دولت خسارت وارد می‎شود.

معاون شورای ولایت فراه مدعی است که طالبان با استفاده از درآمد گمرک خودساخته شان برای خود سلاح و مهمات خریداری کرده و دست به تحرکات نظامی در این ولایت می‎زنند. او هشدار داد در صورتی که گمرک خودساخته طالبان از بین برده نشود، قدرت و قلمرو تحت تصرف طالبان با گذشت هر روز بیشتر خواهد شد.

در همیــن حــال، ذبیــح‎الله مجاهـــد، سخنــگــوی طالبان، تأیید می‎کند که این گروه در فراه برای خود گمرک ایجاد کرده است. وی در یک تماس تلیفونی به کلیدگروپ گفت که طالبان هم اکنون در پهلوی ولایت فراه، در غزنی و نیمروز نیز گمرک ایجاد کرده‎اند. مجاهد تصریح کرد که طالبان این گمرک‎ها را به خاطری ایجاد کرده‎اند که مسوولیت دارند تا امنیت شاهراه‎های تحت حاکمیت شان را تأمین کنند. سخنگوی طالبان تصریح کرد که آن‎ها براساس وزن اموال تجارتی از هر موتر باربری پول مشخص اخذ می‎کنند. او مجموع عایدات خود از این اقدام را بین ۲ تا ۳ ملیون افغانی در ماه اعلام کرد.

اخاذی طالبان و گمرک خودساخته این گروه در ولسوالی پشت کوه قلعه کاه باعث نگرانی ریاست گمرک فراه شده است. عبدالحلیم همت، رییس این گمرک، می‎گوید که طالبان بخش زیادی از درآمد دولت را از طریق این گمرک به جیب خود می‎زنند.

همت از جانب دیگر تأکید دارد که میزان فساد اداری در ریاست گمرک فراه کاهش یافته است. به گفته او، درآمد این اداره در سال مالی ۱۳۹۶ خورشیدی، ۴۳ ملیون افغانی بوده است. همت افزود که این رقم تا سه سال پیش ۱۱ ملیون افغانی بود.  او علت این افزایش را مبارزه آن‎ها با فساد اداری و جلوگیری از حیف و میل درآمد دولت در گمرک فراه عنوان کرد.

به اشتراک بگذاریدShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد

تا اکنون هیچ کامنت وجود ندارد